Van depreminde gerileme altından 32 saat bilahare kurtulan kaymakamdan depremzedelere bindi

Van depreminde kriz altından 32 saat sonradan kurtulan kaymakamdan depremzedelere destek

Kaymakam Yılmaz: “Biz geçen sene yardım kâm edendik, bu kat yardım eden taraf olacağız”

Kahramanmaraş ve mekân illerde meydana gelen zelzele sebebiyle mağdur olan vatandaşlara destek için Sinop’un Türkeli ilçesinden 88 fahri yurttaş ile yardım malzemelerinden oluşan 1 tır, 1 kamyon ve 2 pikap, dualarla yola daha çok. 2011’deki Van depreminde 32 saatin ardından göçük altından esen kurtulan Türkeli Kaymakamı Yılmayan, uğurlama konuşmasında birey anlar yaşadı.

Türkeli Kaymakamlığı öncülüğünde “Haydi Türkeli” sloganı ile başlatılan yardım kampanyasına vatandaşlar şişman bandaj gösterdi. İlçede yardım toplanma merkezi namına belirlenen Gazi Mustafa Eksiksizlik Leyli Nahiye Ortaokulunda toplanan yardımların paketlenmesi ve sınıflandırılması üzere kaza halkı yediden yetmişe fahri bir şekilde çalışarak iri aynı iyilikseverlik örneği gösterdi. Uğurlama öncesi Türkeli Kaymakamı Sevinçli Ozan Yılmaz, gönüllülere hitaben yaptığı konuşmada, “85 milyonluk ülkemiz, hiçbir devir birlik ve beraberliğini bırakmadı. Gelgel soğuk ama size ahit ederim kim Malatya, Adıyaman, Diyarbakır haddinden fazla henüz itici. Araçlarımızda bot, montgomer, eldiven var. Orada, bunları üşüyen ellere götüreceksiniz. Karşılaşacağınız manzaralara yüreğiniz dayanmayacak. Yer keder günümüz bugünse, zaman da tığ bilcümle beraberiz. Enkazın taşı çokça kaba, yüreklerinizle yumuşatmaya gidiyorsunuz. Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale Savaşı’nda çökmeyen bu ulus, bu afette da çökmeyecek. Tığ geçen sene yardım dilek edendik, bu yol bile arkalama eden taraf olacağız. Dokunduğunuz herkese selamlarımızı söyleyin. Oradaki insanları sarıp sarmalayın. O binalar yapılacak amma o insanların yürekleri 5 yıl, 10 yıl yanacak. Allah hepinizin yardımcısı olsun. Tığ telefonlarımızla şeb-gündüz yanınızdayız” dedi.

Kampanyanın başlatılmasından 24 saat içerisinde 1 nüsha tır, 1 nüsha kamyon ve 2 sayı pikaptan oluşan battaniye, ısıtıcı, kışlık çul ve erzak yardımı, zelzele bölgelerine yuvarlanmak için yola çıktı.

Ayrıca enkazın kaldırılmasına yardımcı olmak üzere 88 gönüllü vatandaş, ilçe otogarından dualarla sarsıntı bölgesine uğurlandı. Türkeli Kaymakamı Yılmayan, 2011’deki Van depreminde 32 saatin ardından depresyon altından esen kurtarılmıştı.

Share: