Van, Hakkari ve Muş’ta “Milli Ağaçlandırma Haset”nde binlerce ağaç dikildi

Van, Hakkari ve Muş’ta “Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında binlerce amut dikimi gerçekleştirildi.

Van’da Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) yerleşkesinde planlı etkinlikte 40 bin dikme dikildi.

Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Âşık Balcı, kentte ayrımlı asıl meyve ve bezek ağaçlarının vadi aldığı dikmelik oluşturacaklarını söyledi.

Bu fidanları ati yıl toprakla buluşturacaklarını belirten Balcı, şunları kaydetti:

“Van’ın angın kayısısını, elmasını, cevizini, eriğini dikilebilecek herhangi bir yere dikeceğiz. Van’ın dikme varlığını artırmak için çok çalışacağız. Bu bölgeye detay fehim, haber bilisiz insanların eğitimine katkı sağlayan YYÜ’da haddinden fazla güzel icraat yapılıyor. Demin üstelik üniversitemizin 40. bünye sene dönümü zımnında 40 bin dikme dikilecek. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş sene dönümünde dahi 100 bin fidanı valiliğimiz, büyükşehir belediyemiz ve üniversitemizle gelişigüzel üniversite kampüsüne dikeceğiz.”

Hakkari

Sümbül Mahallesi’ndeki Kent Ormanı bölgesinde planlı etkinlikte bire bir enformasyon işleyen Vali ve Uray Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, eksiksiz amme kuruluşları, sivil cemiyet kuruluşu ve vatandaşların katılımı ile “Türkiye Yüzyılı”na ulama için Hakkari namına bire bir içki vereceklerini söyledi.

Gelecek nesillere daha yeşil bir Hakkari tezyit etmek istediklerini tamlayan Akbıyık, şunları kaydetti:

“Bu kampanya çerçevesinde elimizden geldiği kadar Hakkari’mizin bu güzelce dağlarını henüz birlikte güzelleştirmek için direk dikeceğiz. Elan yeşil tıpkısı Hakkari amacıyla aldatıcı hayır olsun. Türkiye Yüzyılı’na ulama, geleceğe soluk üzere bizler üstelik buradayız.”

Konuşmaların ardından Akbıyık, tören düzeni üyeleri, asker, polis güçleri ve vatandaşlar 45 bin fidanı toprakla buluşturdu.

Programa, Vali Yardımcısı Mustafa Nişancı Kasımoğlu, İl Uyanık Komutanı Tümgeneral Coşkun Baskın, İl Itimat Müdürü Salavat Mete Kaynak, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, hava amirleri, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Muş

Muş 112 Acil Çağrı Merkezi bahçesinde düzenlenen izlence, korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ilbay İlker Gündüzöz, yıllardır yapılan ağaçlandırma ve yeşillendirme faaliyetlerine 11 Teşrinisani Milli Ağaçlandırma Haset ile nazik bire bir ivme kazandırıldığını belirtti.

Bu programların gelenekselleştiğini anlatan Gündüzöz, “Hakeza bitmeme edersek daha yeşil aynı Türkiye ve Muş’la karşılaşacağız. Yapacağımız seçme özdek dünyamız ve sevgili gençlerimiz, yavrularımız üzere çokça kocaman yatırımlardır. 15 bin adet direk dikimi yapılacak. Tığ kökü olan tıpkı medeniyetin mensuplarıyız. Devletimiz de anca bakir aynı mehabet değildir. Asırlardır Anadolu’bile şevket organizasyonu olan milletiz. Allah şimdiden hayrınızı kabul etsin. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra amut dikiminin gerçekleştirildiği programa İl Açıkgöz Komutanı Albay Mehmet Teşrinisani Aksakal, Şehremaneti Komutan Vekili Saygıdeğer Bozkurt, Vali Yardımcıları, Güven Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, Orman İşletme Müdürü Izan Çelik, çekicilik Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Share: