Van ve Muş’ta vatandaşlar içtimai hane projesi için başvurularını yapmaya başladı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Cumhuriyet tarihinin bildirme nazik içtimai bölük projesi kapsamında Van ve Muş’ta dahi vatandaşlar başvurularını yapmaya başladı.

3 bin 200 konutun yapımının planlandığı Van ve ilçelerinde e-Cesamet üzerinden müracaat imkanı olmayanlar, evraklarını tevdi etmek amacıyla taleplerin kabul edildiği Ahali ve Ekincilik bankalarında yoğunluk oluşturdu.

AK Öğür Van Saylav Abdulahat Arvas, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet Altını tarihinin yer iri sosyal hane hamlesi olan “İlk Evim, İlk İş Yerim Projesi” kapsamında kentte 3 bin 200 konutun yapılacağını belirtti.

Konut ve gelişim yerlerine vatandaşın teveccühünün erdemli olduğunu belirten Arvas, şunları kaydetti:

“çıktı zir ve ölçülü gelirlinin bölük ihtiyacını bloke etmek amacıyla yapılacak bu konutların toplumsal ve iktisadi avantajları büyük. Toplumsal basamak projesine gitmek amacıyla memleket sınırları içerisinde arz bir iki bire bir yıl tevakkuf etmek veya proje yer nüfusuna kayıtlı başlamak şartı getirildi. Bunun birlikte projenin amacına akıllıca adına kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne devlet sınırları süresince tapuda mukayyet konutları bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca seçme haneden takkadak benzeri referans akseptans edilecektir. Açıklayan içtimai bölük projesinde gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılarak evleviyet verildi.”

Proje kapsamında 1150 basamak yapılmasının planlandığı Muş ve Korkut ilçesinde üstelik hane başvurusunda düşmek isteyenler Kültür ve Ahali Bankası şubelerine gitti.

Başvuru yapanlardan Hasım Bükülme, AA muhabirine, projenin evi olmayanlar için eke aynı okazyon olduğunu söyledi.

Uzun zamandır böyle tıpkısı proje beklediğini belirten Devrim, “Çokça güzelce aynı proje oldu, başvurumu yaptım. İnşallah evsizler bu sayede aile sahibi olacaklar. Evi olmayan herkesin başvurma etmelerini tavsiye mektubu ediyorum. Çünkü ödemelerde gelişigüzel rehavet yok.” dedi.

Proje ile güçlükle gelirlilere familya sahibi olma umudunun doğduğunu nâkil Adnan Aksoy birlikte “TOKİ konutu amacıyla Tanrı devletimizden razı olsun. İnşallah bizi aile sahibi yapacak. Sunu azında icar öder kadar ev sahibi olacağız. Yıllardan beri çalışıyorum aynı familya kabul etmek hayalimdi. Peşinen dünyalık ile karı alamam. Bu sayede hayallerimiz töz olacak inşallah.” ifadelerini kullandı.Share: