Van veri: Hakverdi: “İstibdat Dönemini Lütfetmek İstiyorsunuz; Saray Padişahınız, İletişim Başkanlığı Fetvacınız Reşit”

CHP Ankara Mebus Şanlı Haydar Hakverdi, TBMM’üstelik görüşülen “sansür yasası” ilgili, “Siz dezenformasyonun şahsen kaynağı oldunuz. 1887’üstelik meclis kapatıldığında sıkıyönetim nizamnamesi ile Abdülhamid’in ‘despotluk döneminde’ tıpkısı sansürler uygulandı. O dönemde; iş bırakımı, sosyalizm, özgürlük gibi kelimelerin kullanılması yasaklanmıştı. 150 çuval betik Abdülhamid’in emri, Şeyhülislam’ın fetvası ile hamamlarda yakıldı. Bugün yeniden istibdat dönemini yayımlamak istiyorsunuz. Saray padişahınız, İletişim Başkanlığı fetvacınız olmuş. Tığ o zamanlar birlikte ‘Kahrolsun despotluk, yaşasın özgürlük’ diyorduk, bugün bile tarafımız bellidir” dedi.

Kamuoyunda “Sıkı Denetim Yasası” kendisine bildik, internet medyası ve toplumsal medyaya yıpranmamış yaptırımlar ve delik cezaları öngören yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri bitmeme ediyor.

Teklif konusunda bayram düz CHP’li Uca Haydar Hakverdi, şunları söyledi:

“Kayıtlı ve görsel medyanın yüzde 95’ini Ekincilik Bankası’ndan aldığınız karşılıksız kredi ile yani vatandaşın parasıyla yandaşınıza peşkeş çekip havuza bağladınız. Demincek bir, birbirinin benzeri manşetlerle muhalefete yöntemince kalay yağdırıyorlar. Eloğlu vekil ricat ettiğinde dahi iki dönem süresince bu önemli olayı fen yapamadı bu paçavralar. ‘Yaz bunu köşende, gereğini yap’ dediğiniz mafya babasının ‘düşkün’ diye seslenme ettiği gazeteciler ürettiniz. Iletişim Araçları üzerinde kurduğunuz ağırlık yetmedi, tıpkısı bile yürütme ve yasamayı yegâne adama bağladınız. Herkesin cumhur reisi olmasını reddedip benzeri kısmın başkanı olmayı tercih eden saraya bağladınız. Yetmedi, yargıyı diyar ve ilçe başkanlarınız ile doldurdunuz. Adaleti katledip biricik adamın emrine verdiniz.”

“ÜLKEMİZDE DEZENFORMASYONUN KAYNAĞI BİZZAT İKTİDARIN KENDİSİDİR”

“Ülkemizde dezenformasyonun kaynağı bizzat iktidarın kendisidir. İstanbul Metrosu’nu biz yaptık deyip logoyu kapatıyorsunuz. İstanbul seçimlerinde devletin resmi ajansı AKP’yi kazandı diye gösteriyor. 1982’dahi kurulan ‘Van Yüzüncü Sene Üniversitesi’ni biz yaptık’, 1955’te hizmete açılan ‘Esenboğa’yı tığ hizmete açtık.’ ‘Benim başörtülü bacıma saldırdılar’, ‘Camide içki içtiler’, yetmedi ‘Camiyi yaktılar’ dediniz. Bu yalanı günlerce havuz medyası ağzında sakız yaptı. Bir Zaman bu saptırmalar üzerinden Çorum’birlikte, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta alçakça eylemler, katliamlar yapıldı, çok canımız yandı.”

“SARAY PADİŞAHINIZ, İLETİŞİM BAŞKANI FETVACINIZ REŞIT”

“Teklifin 29.maddesinde kamu düzeni dediğiniz esasen kast ettiğiniz sizin çürümüş saray düzeniniz. Siz dezenformasyonun şahsen kaynağı oldunuz. 1887’dahi meclis kapatıldığında örfi idare nizamnamesi ile Abdülhamid’in ‘despotluk döneminde’ benzeri sansürler uygulandı. O dönemde; iş bırakımı, sosyalizm, hürriyet kabilinden kelimelerin kullanılması yasaklanmıştı. 150 çuval mektup Abdülhamid’in emri, Şeyhülislam’ın fetvası ile hamamlarda yakıldı. Zaman baştan despotizm dönemini ifade etmek istiyorsunuz. Saray padişahınız, İletişim Başkanlığı fetvacınız ergin. Tığ o zamanlar birlikte ‘Kahrolsun despotizm, yaşa özgürlük’ diyorduk, bugün birlikte tarafımız bellidir. Sistem sussun, çabucak iktidar sahipleri konuşsun istiyorsunuz.”

CHP Işıklı Saylav Süleyman Bülbül bile teklifle ilgili yerine şu konuşmayı yaptı:

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BİR KENARA İTİP SARAYA BAĞLAYAN BİR YASA TEKLİFİ”

“Bu yasa teklifi kilitsiz küreksiz ve kesin olarak seçime hazırlık yasa teklifi, bu yasa teklifi sıkı denetim yasası teklifi, bulutsuz otosansür kanun teklifi. Şöyle bakıyorum 40 maddelik aynı yasa teklifi, 18 yasada ve 30 maddede uymazlık yeryüzü ediyor. İçeriğine baktığımızda düzenleyici ve denetleyici kurumlar olan ve yürütmeye merbut olan BTK, Basın İlan Kurumu ve İletişim Başkanlığı’na birçok bitirme veren kanun teklifi. Bu yasa teklifi daha çok yansız olmayan cumhurbaşkanına ilişkin olan taraflı yaymaca ara bulucu haline gelen İletişim Başkanlığı’na basın kartı ödeme yetkisi veren tıpkısı yasa teklifi. Basını da matbuat kuvvetini bile matbuat özgürlüğünü bir kenara itip saraya bağlayan bir yasa teklifi.

“AÇIKÇA KANUNLA DÜZENLENMESİ GEREKEN HUSULARI YÖNETMELİKLE SARAYA BAĞLIYORSUNUZ”

Ego 10 maddede Anayasa’ya ihtilaf çıkardım. Özellik 9: Hız yetkisi. Mahkemelere ilgilendiren olan etki yetkisini BTK’ya veriyorsunuz. Ulaşım engellenmesini ve mazruf emisyon yetkisini mahkemeden geçmiş nasıl aynı yönetsel gelgel olan BTK’ya verebilirsiniz? Lacerem İletişim Başkanlığı’na matbuat kartıyla ilişik düzenleme yönetmeliği tenzil yetkisi verirsiniz? Siz lacerem Matbuat İlan Kurumu’na Genel Kurul’dan önceki dijital mecradaki talimatname yetkisini verirsiniz? Yalınlık kanunla düzenlenmesi gereken hususları yönetmelikle, yürütmeye saraya bağlıyorsunuz.”

Share: