‘vazife Malulü’ Tekaüt Polis: “Nakdi Tazminatım Ödenmedi, Haklarımı Alamadım”

Malatya’da cıvıl cıvıl ve İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla kendisine verilen tanıtma kartında “uhde malulü zahmetli polis güçleri memuru” yazan Ali Saftirik, mahkeme kararına karşın malullükten doğan haklarını alamadığını kanıt etti. Çolpa, “120 aydır başvurmadığım çekicilik kalmadı amma bana olumlu ayrımsız karşılık vermediler. Mart ayında ‘hizmet malulü’ diye polis güçleri enformasyon karnesi düzenlediler. Polis danışma kartımda ‘görev malulü’ yazıyor. Haklarımı irade ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” dedi.

Sinop’ta 1986 yılında polis memuru kendisine göreve başlayan ve 1991 yılında Bingöl’e atanan Yüce Acemi, Malatya- Sivas karaca uğrunda gidiş geliş kazası geçirdi. 25 ahit hastanede otama gören ve iyi koluna plak ve vida takılan Tor, tedavisinin arkası sıra 1992 yılında Bingöl’de göreve başladı. Bingöl’de ilkokul yıl çalıştıktan sonra Güven Genel Müdürlüğü’nde göreve başlayan Tor, 2005 yılında geçirdiği hastalık sonucu hastaneye kaldırıldı. Geçirdiği maraza sonrası şifahane yoluyla ‘idari polis’ adına fariza yapabileceği yönünde tabir verilen Idmansız, SGK yoluyla ‘görev malulü’ sayılmadı. Ancak Ankara 5. İdari Mahkemesi, Saftirik’un ‘hizmet malulü’ sayılmasına karar verdi. Danıştay de bu kararı onadı.

“ŞIFAHANE, RAHATSIZLIĞIMIN KAZAYLA İLGİLİ OLDUĞUNA DEĞIŞMEYEN VERDİ”

Mehabetli Saftirik, murafaa kararına karşın malullükten doğan haklarını alamadığını öne sürdü. Acemi, bu süreçte yaşadıklarını ANKA Bilgi Ajansı’na şöyle anlattı:

“Sinop Güvenlik Müdürlüğü’nde görevli iken OHAL bölgesi olan Bingöl’e atandım. 1991 yılında Sinop’tan Bingöl’e giderken Malatya-Sivas kişmiri uğrunda gidiş geliş kazası geçirdim. Sağlık kontrolü olmadan detaylı yıllar Bingöl’de fariza yaptım. Elan sonraları Inanma Umumi Müdürlüğü’nde Doküman Yönetimi Daire Başkanlığı’na görevli adına tayinim çıktı. Görevde iken 2005 yılında tıpkısı sayrılık geçirdim. Ankara hakem hastanesine atıf edildim. Sayrilarevi, rahatsızlığımın 1991 yılında geçirdiğimiz gidiş geliş kazasıyla ilgisinin olduğuna, idari polis kendisine fariza yapabileceğime ve alışılagelen polis güçleri kendisine görev yapamayacağıma karar verdi.”

“MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUM”

120 aydır yarım yamalak aylık aldığını kanıt fail Idmansız, “Esenlik dosyam, Itimat Genel Müdürlüğü’nce Sosyal Düzenlilik Kurumu’nun Tekaüt Sandığı’na gönderildi. Ora birlikte ‘hizmet malulü olamaz’ şeklinde bire bir değişmeyen verdi. Süreç mahkemeye taşındı ve Ankara 5. İdari Mahkemesi, ‘yer malulü’ namına görev yapabileceğime değişmeyen verdi. Danıştay da bu kararı onadı ve 2 yıldan çok ‘misyon malulü’ yerine görev yaptım. Ancak Güven Umumi Müdürlüğü ile Sosyal Düzenlilik Kurumu arasındaki yazışmada alışılagelen polis güçleri memuru namına gösterilmiş. Burada benzeri hata var ve nereden kaynaklandığını bilmiyorum. 120 aydır sakat aylık alıyorum, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” dedi.

“HAKLARIMI ARZU EDİYORUM”

Çolpa, haklarını dilek ettiğini ve bununla ilişkin seçkin yere başvurduğunu kaydederek, “120 aydır başvurmadığım gurur kalmadı amma bana müspet ayrımsız karşılık vermediler. Mart ayında ‘görev malulü’ diyerek polis enformasyon karnesi düzenlediler. O tarihe büyüklüğünde gelişmemiş kaldılar. Polis Güçleri enformasyon kartımda ‘fariza malulü’ yazıyor. Haklarımı rica ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” diyerek konuştu.Share: