Vekil Acılı: “2050 yılında seçkin 5 kişiden birinin 65 yaş ve üst olacağı öngörülüyor”

Bakan Kederli: “2050 yılında değme 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve vücut olacağı öngörülüyor”

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Yanık, Türkiye’ye model olması öngörülen Mersin Ağacı Yatısız Hizmet ve Etkili Hayat Merkezi’nin açım törenine katıldı

Icra Vekili Çokluk Kederli:

“Politikalarımızın odağına rastgele zaman aileyi alıyoruz”

“Yatısız Bakım ve Hareketli Dirim Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

MERSİN – Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Yanık, Türkiye’dahi 2021 yılı sonu bakımından 65 gözyaşı ve gövde şahıs oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Erkek projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda her 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve cisim olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, bizleri yeni politikalar üretmeye, hizmet modelleri geliştirmeye sınırlanmış kılıyor. Buğulu nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde yetenek ve ilerleme artışını gerektiriyor” dedi.

Nazır Derya Üzüntülü, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde bakım verecek olan form Mezitli ilçesindeki Sazak Nehari Bakım ve Etkili Yaşam Merkezi’nin açım törenine katıldı. Nazır Üzüntülü törende yaptığı konuşmada, tamam dünyada koca yapısının değiş gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, yaşam süresinin uzadığını kaydetti. Alelhusus gelişmiş ülkelerde yaşlanma hızının artık arttığını vurgulayan Vekil Üzüntülü, dolayısıyla nüfusun yaşlanmasına yönelik eke tıpkısı ruzname maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında değme 5 kişiden birinin 65 yaş ve üst olacağı öngörülüyor”

Türkiye’de 2021 yılı sonu bakımından 65 gözyaşı ve eğin insan oranının yüzdelik 9.7’ye ulaştığını kaydeden Nazır Yanık, “Bire Bir apayrı deyişle seçkin 10 vatandaşımızdan birisi 65 yaş üstünde demektir. Nefer projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda her 5 kişiden birinin 65 yaş ve gövde olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, bizleri kullanılmamış politikalar üretmeye, hizmet modelleri geliştirmeye merbut kılıyor. Buğulu nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde sığa ve ilerleme artışını gerektiriyor. Içtimai bakım ağlarımızı aktif ve fonksiyonel bire bir şekilde dönüştürme zorunluluğu mübrem ayrımsız çözme alıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Politikalarımızın odağına herhangi bir ahit aileyi alıyoruz”

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına, sosyal hizmetler alanında bir nice özgün bakım modeliyle sükse oranı efdal tıpkı proses yürüttüklerini dile getiren Nazır Kederli, “Kamu faaliyetlerimizde ihtiyarlama sürecine yönelik totaliter ayrımsız siyaset oluşturmayı ve bakım sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza yönelik verdiğimiz hizmetlerde bizim anne yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla alay malay, bulundukları sosyal yakınlarda, enerjik ve sağlıklı tıpkısı şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına değme devir aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda izlem belirliyor, toplumsal hizmet uygulamalarımızı bu tatlılıkla geliştiriyor ve sunuyoruz. Bünye bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız üzere ayrıntılı sürekli bakım hizmeti, özlük evinde yaşamını süregelmek isteyenler için evde hizmet, nehari bakım hizmeti ve sağlık hizmeti desteği üzere çeşitli hizmetler veriyoruz. Toplumun temas bireyi gibi yaşlılarımızın dahi bireysel debi alanını genişletmek amacıyla çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını ayn önünde bulunduruyoruz. Canlı ve dimdik ihtiyarlama bakışını destekleyecek kapsayıcı hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına makul bakım modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini aşkın özürlü ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz”

Birlik hizmetlerde aileyi ve eş birlikteliğini öncelediklerini sık sık vurguladığını hatırlatan Vekil Acılı, bunun hangi girmek ve elbet uyguladıklarını ise şöyle açıkladı; “Bu soruya şu şekilde karşılık yöneltmek istiyorum. Bala, karı, engelli, yaşlı yahut içtimai yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları eğer ailesinin yanında kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye dönük üretiyoruz. 500 bini aşkın özürlü ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz. Benzeri eksantrik hizmetimiz ise buğulu bindi programlarıdır. Kendi katışıksız bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, sosyal çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Biz onların günlük hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz.

Ancak kâh durumlarda aile yanı sıra hizmet vermek tür olmuyor. Hakeza durumlarda büyüklerimizi yapılış bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına yaygın huzurevlerimiz, yaşlı bakım ve iyileştirme merkezlerimiz ve nemli dirim evlerimiz ile büyüklerimize bakım veriyoruz. Bugün itibarıyla tahminî 37 bin kapasiteli 449 yaşlılar yurdu ile Buğulanmış Bakım ve Iyileştirme Merkezinde tahminî 27 bini fazla büyüğümüze hizmet veriyoruz. Tıpkısı üstelik bugün burada hizmete açacağımız merkezimiz gibi ev ve kuruluş bakımı ortada geliştirdiğimiz modellerle hem bakım düzlük vatandaşlarımıza hem dahi ailelerimize bindi oluyoruz. Bakanlığımıza sınırlanmış yatısız merkezlerde verilen hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Gündüzlü Hizmet ve Hareketli Yaşam Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK eliyle 2021 yılında gerçekleştirilen ‘hayat memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına bakarak, yaşlıların yüzdelik 64’ünün sunma mehabetli mutluluk kaynaklarının aileleri olduğunu rapor ettiklerini söyleyen Icra Vekili Üzüntülü, “Yine yapılan tetkikat gösteriyor ki, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda varagelmek istiyor. Zımnında hava bakımının yanında güneş bakım hizmetlerini birlikte benzeri misal adına çok mehabetli buluyoruz. Evde bekâr diri veya yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren sağlıklı yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Kendi imkanları ile karşılamakta bastırık çektikleri konularda onlara yardımcı yerine günlük yaşam faaliyetlerine destek sunuyoruz.

Büyüklerimizin sosyal ilişkilerini zenginleştirerek yaşam kalitelerini tasarruf etmek ve parçalanmamış bunlarla birlikte, bakıma gerekseme duyan yaşlılarımıza tarih bakım hizmeti sunmak amacıyla ‘Yatısız Hizmet ve Etken Dirim Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı alelhusus hedefliyoruz. Bu benzeşim ile geleneksel karı yapısının korunmasına iri tıpkısı bindi sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi sosyal çevrelerinden koparmadan, ailelerinin yanında toplumsal hayata etkili katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan henüz zinde olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin de istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde bakım ve kurumsal hizmet arasında köprü görevi gören ruz merkezleri ve hizmetlerini, kalifiye ve tevhit bire bir şekilde sürdürülebilir kılmaya hele ilgi gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 devir hizmet sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza deli dolu adına sıra bakım hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 skor pilot Gündüzlü Hizmet ve Etkin Hayat Merkezi kuracağız”

İhtiyaca bakarak şekillenen değişik projeleri vatandaşlara ulaştırmaya bitmeme ettiklerini tamlayan Nazır Üzüntülü, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği teşrikimesai ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Yardım Programı’ kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Arızi Himaye ve Arsıulusal Siper Altındaki Kişilerin Toplumsal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni başlattık. Bu proje ile bala, eş, engelli ve buğulanmış efrat başta kalkmak için hem Türk vatandaşlarına hem dahi arızi ve arsıulusal dulda altındaki bireylere yönelik havari ve inhibitör hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’birlikte vatandaşlarımıza ve geçici koruma altındaki bireylere bakım veren 6 skor uçucu Nehari Bakım ve Faal Hayat Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günce hizmet hizmetleri, müzakere, dayanışma, rehabilitasyon hizmetleri ile evde bakım desteğini sunmuş olacağız. Sazak’üstelik özellikle mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada çok güzelce hizmetlere araç olacağını ümit ediyoruz. Nehari Hizmet ve Faal Hayat Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine akla yatkın hizmetleri kaliteli ve ücretsiz olarak arz etmek. Proje kapsamında hayata geçirilen Gündüzlü Hizmet ve Hareketli Yaşam Merkezlerinin, bakanlığımızın sürdürülebilir temel hizmet birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca müteveccih çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, amaç grubun erişilebilirliğini ve fiziki ihtiyaçlarını ayn önünde bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Nazır Yanık, “Merkezlerde yer düz bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek benzeri ortam sağlamayı hedefliyoruz. Gayrı taraftan, buğulanmış bireylerin toplumsal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini ağırşak, sergi, gösteri üzere etkinliklerle sunmaları için organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında ayrıca, yaşlılarımızın kaliteli toplumsal hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, vakit kaybetmeden günümüzün değil, geleceğe yönelik ihtiyaçların karşılanmasını üstelik koskocaman buluyoruz. Zaman bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Gündüzlü Hizmet ve Deli Dolu Hayat Merkezinin ilk örneğini Mersin Ağacı’üstelik açıyor olmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Bizler görmüş geçirmiş yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yan veren, etkin, üreten ayrımsız Türkiye olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Izdıraplı, Mersin Ağacı’dahi bakanlığa merbut 3 huzurevinde 188 vatandaşa bakım hizmeti verildiğini rapor ederek, “Gene bakanlığımıza sınırlanmış 1 Bakım ve Iyileştirme Merkezimizde 103 özürlü vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. Bu merkezde benzeri zamanda tarih bakım hizmeti üstelik vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi bakanlığımız vasıtasıyla sağlanan 9 Özel Hizmet ve Rehabilitasyon merkezinden ise 796 engelli vatandaşımız hizmet hizmeti alıyor. Ayrıca Mersin Ağacı’de 17 bin 359 vatandaşımıza evde hizmet yardımı ödemesi yapıyoruz” diyerek konuştu.

Sazak Valisi Mehabetli Hamza Güreşçi da yaptığı konuşmada, bu çeşit kurumların devletin, yer haddinden fazla hayır yakarış aldığı yerler olduğunu söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Üzüntülü, konuşmaların ardından açılışını yapılan Mersin Gündüzlü Hizmet ve Etkili Dirim Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada hizmet alan yaşlılarla aynı araya geldi, atölye çalışmalarını izledi.

Share: