Vekil Ersoy: “Gençler açısından hafızada kalması, hayalet edilebilmesi açısından şanlı ve muvaffakiyetli ayrımsız sergi”

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hisart Canlı Sıra Müzesi’nin düzenlediği İstiklal Doğru Sergisi’ni gezdi. Sergiye eşiyle alay malay katılan Bakan Ersoy, Hisart Canlı Gün Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu rehberliğinde burada bulunan minyatürleri ve tarihi eserleri inceleyici Nazır Ersoy, “Gençler açısından hafızada kalması, hayalet edilebilmesi açısından eke ve kalburüstü bir işporta” dedi.

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Beyoğlu Kültür Yolu Festivali çerçevesinde AKM (Atatürk Kültür Sarayı)’nde planlı İstiklal Harbi Sergisi’ni gezdi. Hisart Çalışkan Güneş Müzesi’nin düzenlemiş olduğu sergide minyatürlerden tarihi eserlere büyüklüğünde birçok nişane düzlük aldı. Sergiye katılan Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy eşi Ülker Ersoy ile birlikte katıldı. Vekil Ersoy ve eşi Pervin Ersoy elan bilahare Hisart Hareketli Çağ Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’nun rehberliğinde sergiyi gezdi. Eserler üzerine bilgelik edinen Vekil Ersoy, gezinin ardından ayrımsız matbuat açıklaması gerçekleştirdi.

“Çoluk Çocuk açısından hafızada kalması, hayalet edilebilmesi açısından önemli ve kalburüstü bire bir işporta”

Işporta hakkındaki düşüncelerini dile getiren Icra Vekili Ersoy, “Biliyorsunuz, curcuna zincirine Çanakkale ile gelişigüzel 16 Eylül’da başlamıştık. Deminden meşgul dolu bitmeme ediyor. Zaman Beyoğlu Kültür Yolu Festivalindeyiz. Bu çerçevede tıpkısı dizi film sergide kayran alıyor. Bugün AKM’üstelik İstiklal Harbimiz ile ilişkin olan çok önemli tarihi benzeri sergimiz var, bunu gezme fırsatı buldum. Özellikle Halas Savaşı dönemimizi içeren bu form tarihi sergilerimiz çokça mefret. Öğrencilerin burayı gezmesi, görmesi, o gün ki şartları hissetmesi bu suret görsel efektlerle çok henüz canlı oluyor. Çok domuzuna minyatürler ve orijinal birebir kopyalar gerçekleştirilmiş, o dönemin uğraş koşulları çokça adamakıllı yansıtılmış. Gençler açısından hafızada kalması, manzara edilebilmesi açısından makro ve liyakatli aynı işporta oldu” dedi.

‘Etkinlikler doludizgin bitmeme ediyor’

Etkinliklerin bitmeme edeceğini belirten Icra Vekili Ersoy, “Etkinlikler doludizgin devam ediyor. Biliyorsunuz, geçkin bile Diyarbakır Talih Kültür Yolu Festivali’nin açılışını gerçekleştirdik. Bizi genişlik çokça sevindiren, hep etkinliklerimize çokça aheste bir iştirak olması. Esbak Diyarbakır Talih’daki konsere 45 bin can ek. Bu forma etkinliklerin tamamına haddinden fazla aheste katılma oluyor. Çanakkale’bile birlikte 20 bin – 30 bin kişinin katıldığı etkinlikler olmuştu. İnşallah Ekin Yolu Festivalini dahi amacına makul ayrımsız şekilde genişletmeye bitmeme edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘5 etkinlik sayımızı 10’a çıkaracağız’

Vekil Ersoy Ekin Yolu Festivallerine kısık ilginin olduğunu ve festivallerin artarak devam edeceğini vurgulayarak, “Diyarbakır ile alay malay başka firez yolu etkinliklerimiz 23 Ekim’üstelik son bulacak. Özellikle tavzih etmek istiyorum, önümüzdeki senede bu sene yapılan 5 aktiflik sayımızı 10’a çıkaracağız. Bu etkinlikler çıktı yılda tıpkısı defa, rastgele memleket üzere, seçkin yıl gerçekleştirilecek. Yani elden bu yıla has gerçekleştirilmiş etkinlikler değil. Önümüzdeki sene 5 ila 5 şehir ile alay malay 10 şehrimize çıkıyoruz ve her yıl bu etkinlikler devlet sayısı artarak gerçekleşmeye devam edecek. Çünkü haddinden fazla korkulu sargı ve katılım var. Etmek kim çok arzulanan, beklenen ve mergup festivallermiş. Biz da halkımızın türe ettiği şekilde, onlara layık olacak şekilde festivallere devam edeceğiz. Halkın firez ve sanatla buluşması ve sanatçılarımıza destek olunması açısından çokça koskocaman aynı etkinlik. Değme koşulda, düzenlendiği şehirde şehrin tanıtımı, hem Türkiye’deki hem birlikte Yurtdışındaki bilinirliğini arttırmak açısından oylumlu ve amaca makul aynı şekilde geliştirmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy serginin peşi sıra öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. – İSTANBUL

Share: