Vekil Gelgel: “İlk Evim projesinde geçmiş kuralar 7 Kasım’da Şırnak ve Ardahan’da başlayacak”

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Alım, Beyoğlu Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Ana Atma Projesi’nde yaptığı konuşmada, tam Türkiye’nin merakla beklediği ‘İlk Evim’ projesiyle ilgilendiren, “İlk kuralar 7 Kasım’dahi Şırnak ve Ardahan’dahi başlayacak” dedi.

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çalım, Beyoğlu Okmeydanı Kentsel Inkılap Projesi Anne Atma Projesine katıldı. Burada mütekellim Hedef Gelgel, ayrımsız asra sığacak projeleri 20 yıla sığdırdıklarını ve yeni vatandaşların refahı için yeni projeler yapmaya bitmeme edeceklerini söyledi. Çekicilik, yekpare Türkiye’nin merakla beklediği “İlk Evim” projesinin detaylarından bile bahsetti. Projede önceki kuraların 7 Teşrinisani günü çekileceğini belirten Alım, şu esas büyüklüğünde 5 milyon 135 bin makbul müracaat yapıldığını belirtti.

“Transformasyon nasıl yapılır, milletin beraberinde bittabi olunurmuş görülecek”

Programda mütekellim Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Kurum, “Burada nazik aynı coşkuyla davulla, zurnayla, Beyoğlu’nun şişman dönüşümünü başlatıyoruz. Doğru olsun Beyoğlu. Güvenli olun siz temas şeyi sunma güzeline layıksınız. Buraya geldik Beyoğlu’ndaki büyük dönüşümü başlatacağız dedik. İşte bugün bilcümle Beyoğlu’nun bütün buradaki kardeşlerimizin yıllarca beklediği büyük dönüşümü yapacak ve buradan orostopolluk orostopolluk tüm mahallelerimize gideceğiz, göstereceğiz. Transformasyon zahir yapılırmış milletin, vatandaşın yanında zahir olunurmuş ve bu projeler bittabi yapılırmış hem Beyoğlulu kardeşim görecek, hem bile eksiksiz mahallelerimize inşallah denk aynı proje olacak. Verdiğimiz sözleri sizlerle ermiş Beyoğlu’nu kardeşlerimizle birlikte gerçekleştirmek üzere geldik. İstanbul’umuz, Beyoğlu’muzu esasen haddinden fazla mehabetli tıpkı şehircilik adımını burada atmanın mutluluğu gururu içerisindeyiz. Tabiatıyla burada yeryüzü nazik teşekkürü Beyoğlulu kardeşlerimle yapıyorum. Zira bize inandılar, bize güvendiler. Yirmi yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu vizyona inandılar” dedi.

“Ihtilaf bize, nedir bu aceleniz dedi. Bizim acelemiz milletimizin mutluluğudur dedik”

Mutluluklarında dahi hüzünlerinde üstelik vatandaşın birlikte olduklarını rapor eden Icra Vekili Çalım, “Kıyamet olduğunda tığ yeniden vatandaşımızın yanındaydık. Burada Giresunlu kardeşlerimiz var. Giresun’dahi biliyorsunuz hâkim oldu, afet oldu. Tığ iki saat bilahare oradaydık. Elazığ’da, Malatya’da sarsıntı oldu. Tığ gene oradaydık. Vatandaşlarımızın ne ihtiyacı varsa onların yanında olduk. Hüznü bile mutluluğu da beraber paylaştık. İzmir’üstelik zelzele oldu. Tığ gene oradaydık. Antalya, Muğla’dahi coşkunluk oldu. Tığ vatandaşlarımızın yaralarını kısaltmak için acul tıpkı şekilde binalarını yaptık, doğrulama ettik. Şimdi erinç içerisinde oturuyorlar. Mugayeret bize, nedir bu aceleniz dedi. Bizim acelemiz milletimizin mutluluğudur dedik. Bizim acelemiz milletimizin huzurudur dedik ve bu tatlılıkla, milletimizle gelişigüzel alay malay projelerimizi gerçekleştirdik. Demin üstelik Beyoğlu’nda Sütlüce’da yaptığımız ve toplam envestisman bedeli 676 milyon teklik olan projelerimizi da tamamladık. 398 bölük, 20 dükkan, aynı cami ve park inşaatımızı tamamladık ve vatandaşlarımıza teslimlerini belediyemize gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“Ayrımsız asra sığacak hizmetleri 20 yıla sığdırdık”

Sonuç 20 yılda gerçekleştirilen projelerde bahseden Gurur, “Tabiatıyla bugün inşaatlarına başladığımız bu projemiz, vatandaşımızı geleceğine dair attığımız cümle o adımlar Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında İstanbul’dan başlattığı Türkiye’nin nazik inkılap hareketinin bire bir sonucudur. Bu vesileyle Türkiye Yüzyılı vizyonunun mimarı liderimiz, başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a buradan hümayun, dava yolculuğuna çıktığı Beyoğlu’ndan, sevdalısı olduğu aziz İstanbul’dan sevgilerimizi, saygılarımızı, hürmetlerimizi sunuyoruz. Şişman Türkiye idealimizin omuzlarında yükselen bu eren şehre işlemek şereflerin en büyüğüdür. Burada kıpırdak her bir vatandaşımıza duyduğumuz dostça, 20 yıla fazla hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz. ve emin olun aynı asra sığacak, yüzyıla sığacak hizmetleri 20 yıla sığdırdık. İstanbul’umuzu Cumhuriyet tarihinin arz iri eserleriyle, sunma şişman yatırımlarıyla inşallah evvelce olduğu kadar eskimemiş yüzyılda de yapmaya bitmeme edeceğiz” şeklinde konuştu.

“2035 yılına büyüklüğünde dönüşüme girmemiş hiçbir gayrisıhhi bina kalmasın istiyoruz”

Kurum, İstanbul’birlikte gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek projeler konusunda ise, “İstanbul’un dört bir yanı sıra, zaman 39 ilçemizde projelerimiz var. Tıpkı yerde kentsel transformasyon, tıpkısı yerde kavim bahçesi, benzeri yerde sokağı sağlıklaştırma projesi var. Biz projeleri vatandaşımızın rızası çerçevesinde yapacağız dedik. Yerinde fahri ve acul anlayışıyla İstanbul’umuzda bugüne kadar 300 bini çok konutumuzun dönüşümünü tamamladık. Kararlıyız, gayretliyiz ve inşallah 2035 yılına kadar İstanbul’umuzda, Türkiye’dahi dönüşüme girmemiş tek gayrisıhhi çatı, riskli çatı kalmasın istiyoruz. ve bu anlayışla kangren haline dönüşmüş Fikirtepe kentsel inkılap projesini başlattık. İnşallah önümüzdeki sene itibariyle birlikte teslimlerimizi yapacağız. Tamam 10 bin konutluk, 30 bilyon teklik yatırım bedeli var. Beykoz’umuzda geçmiş Tokatköy Mahallemizde 776 bakir yuvamızın, dükkanlarımızın temellerini attı. İşte zaman birlikte Okmeydanı’nda 778 konutumuzu gene esnafımızın burada varlık içerisinde alışverişini yapacağı, vatandaşlarımızın, esnafımızın mutlu olacağı 161 dükkanımızı yapıyoruz. Ödemeler vatandaşlarımız anahtarlarını yani evlerini tasdik aldığında başlayacak. Bugün borçlandığı tutar neyse konutunu doğrulama aldığında de bir miktarı ödeyecek. Anahtar teslimi geldiğinde ise adalet sahipleri isterse bu miktarı peşinde ödeyebilir, isterlerse 240 ayak tabanı kadar vadede taksitlendirebilirler. Yani örneğin bugün 150 bin lira ödemesi olan vatandaşımız evini konfirmasyon aldığında bile 150 bin lirayı gerek başlarken lazım 240 kamer vadeyle ödeyebilir. Tığ milletimize verdiğimiz tekmil sözleri tuttuk. Size bayram verdiğimiz kabil zaman dahi inşallah temellerini attığımız konutlarımızı iki yıl içerisinde tamamlayacağız ve esasen iri ayrımsız coşkuyla inşallah liderimizin, Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla birlikte burada anahtar teslimlerimizi yapacağız. Herkesi tapusuna evlerine kavuşturacağız. Burada oturan mecmu vatandaşlarımız yaptığımız durumunda dönüşümle, yıpranmamış ve dimdik konutlarında hiçbir yere gitmeden, hani diyorlar ya ‘Okmeydanı’ndan sizi uzaklaştıracaklar’, hiçbir yere gitmeden yine burada oturacak, mahallesinde oturacak, komşularıyla gelişigüzel oturacaklar” dedi.

“İlk Evim projesinde evvel kuralar 7 Teşrinisani’üstelik Şırnak ve Ardahan’dahi başlayacak”

Cümle Türkiye’nin merakla beklediği “İlk Evim” projesi için mütekellim Icra Vekili Çekicilik, “Cumhuriyet tarihimizin, Türkiye vizyonumuzun, yeni yüzyılımızın sunu şişman içtimai bölük projesini 500 bin sosyal ev, 1 milyon sosyal ev yapılacak arsa ve tekrar 50 bin hareket yeri projemizi ermiş milletimizle paylaştık. İlk Evim kampanyamızda gençlerimizden, vatandaşlarımızdan, emeklilerimizden, mânialı kardeşlerimizden, martir ve gazi ailelerimize büyüklüğünde 5 milyon 135 bin geçerli müracaat yapıldı. Bu dahi ermiş milletimizi, projemizi ne büyüklüğünde sahiplendiğini kesin ayrımsız şekilde gösteriyor. Bu projeye birlikte karşı çıktılar, dediler ki yapamazlar. Kaynağı nereden bulacaksınız dediler. Bu projeleri yetiştiremezsiniz dediler. Biz de kaynağımız ermiş milletimizdir dedik. Bu projenin teminatı üstelik garantisi de Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu tatlılıkla projelerimizi yapıyoruz. İlk kuralarımızı 7 Teşrinisani Pazartesi günü Şırnak ve Ardahan illerinde başlatıyoruz. Bu konutlarla beraber Güneydoğu bölgemizde beş ilimizde, Şarki Rum bölgemizde yedi ilimiz olmak için on iki ilimizde 7-16 Kasım tarihleri arasında 22 bin 57 konutumuzun kura çekimlerini da gerçekleştiriyoruz. Kuralarımız kâtibiadil huzurunda olacak. Asetat ve hareketli yayınla tekmil milletimiz, aziz milletimiz süreci izleyecekler. TOKİ’mizin resmi sosyal medya hesaplarından strateji edecekler. Ad Çekme çekimlerimizin inşallah tamamını 2023 yılının Mart ayına kadar tamamlayacağız. Tüm yuvalarımızı, basamak arsalarımızı, aksiyon yerlerimizi birlikte küçümseme verdiğimiz kadar iki yıl içerisinde vatandaşımıza teyit edeceğiz” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: