Vekil Kederli: “2050 yılında seçkin 5 kişiden birinin 65 yaş ve beden olacağı öngörülüyor”

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Izdıraplı, Türkiye’bile 2021 yılı sonu itibarıyla 65 yaş ve beden erkek oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Insan projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda herhangi bir 5 kişiden birinin 65 yaş ve gövde olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, bizleri kullanılmamış politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye bağlı kılıyor. Nemli nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde kapasite ve mutluluk artışını gerektiriyor” dedi.

Vekil Yoğunluk Acılı, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde bakım verecek olan kalıp Mezitli ilçesindeki Mersin Gündüzlü Bakım ve Etkin Dirim Merkezi’nin açım törenine katıldı. Bakan Izdıraplı törende yaptığı konuşmada, tamam dünyada özlük yapısının değişim gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, hayat süresinin uzadığını kaydetti. Alelhusus ümranlı ülkelerde yaşlanma hızının çıktı arttığını vurgulayan Icra Vekili Acılı, dolayısıyla nüfusun yaşlanmasına müteveccih koskocaman bir gündem maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında seçkin 5 kişiden birinin 65 yaş ve vücut olacağı öngörülüyor”

Türkiye’dahi 2021 yılı sonu bakımından 65 yaş ve gövde eş oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını kaydeden Vekil Yanık, “Aynı apayrı deyişle herhangi bir 10 vatandaşımızdan birisi 65 yaş üstünde demektir. Isim projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda her 5 kişiden birinin 65 yaş ve eğin olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değiş ve dönüşümler, bizleri yeni politikalar üretmeye, bakım modelleri geliştirmeye ilişkin kılıyor. Yaşlı nüfusun artması, bakım hizmetlerinde yetenek ve ongunluk artışını gerektiriyor. Içtimai bakım ağlarımızı etkin ve işlevsel tıpkısı şekilde dönüştürme zorunluluğu kaçınılmaz benzeri hal alıyor” diyerek konuştu.

“Politikalarımızın odağına herhangi bir ahit aileyi alıyoruz”

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı olarak, toplumsal hizmetler alanında birçok ibdai bakım modeliyle sükse oranı erdemli bir süreç yürüttüklerini dile getiren Nazır Acılı, “Cemi faaliyetlerimizde yaşlanma sürecine yönelik totaliter bir politika oluşturmayı ve hizmet sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza yönelik verdiğimiz hizmetlerde bizim ana yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla alay malay, bulundukları toplumsal çevrede, deli dolu ve mıhlı tıpkı şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına herhangi bir ant aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda takip belirliyor, toplumsal bakım uygulamalarımızı bu tatlılıkla geliştiriyor ve sunuyoruz. Kuruluş bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız üzere detaylı kesiksiz bakım hizmeti, zat evinde yaşamını süregelmek isteyenler üzere evde hizmet, nehari hizmet hizmeti ve afiyet hizmeti desteği kadar mütenevvi hizmetler veriyoruz. Toplumun değme bireyi kadar yaşlılarımızın bile ferdî akım alanını genişletmek üzere çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını ayn önünde bulunduruyoruz. Enerjik ve dimdik yaşlanma bakışını destekleyecek eksiksiz hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına makul hizmet modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini çok sakat ve buğulanmış vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz”

Birlik hizmetlerde aileyi ve sülale birlikteliğini öncelediklerini sıkça vurguladığını hatırlatan Bakan Kederli, bunun ne söylemek ve zahir uyguladıklarını ise şöyle açıkladı: “Bu soruya şu şekilde yanıt isnat etmek istiyorum. Bala, eş, engelli, buğulu veya sosyal yardıma gerekseme duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailesinin yanı sıra kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye çevrik üretiyoruz. 500 bini çok özürlü ve buğulu vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz. Aynı ayrıksı hizmetimiz ise buğulu bindi programlarıdır. Özlük temiz bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, toplumsal çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Biz onların günce hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz. Fakat gâh durumlarda ev yanında hizmet çevirmek kabil olmuyor. Hakeza durumlarda büyüklerimizi bünye bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına münteşir huzurevlerimiz, buğulanmış hizmet ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve buğulanmış yaşam evlerimiz ile büyüklerimize bakım veriyoruz. Bugün bakımından kestirmece 37 bin kapasiteli 449 yaşlılar yurdu ile Buğulanmış Bakım ve Iyileştirme Merkezi’nde yaklaşık 27 bini fazla büyüğümüze bakım veriyoruz. Aynı üstelik bugün burada hizmete açacağımız merkezimiz kabil ev ve yapı bakımı beyninde geliştirdiğimiz modellerle hem hizmet kayran vatandaşlarımıza hem da ailelerimize bindi oluyoruz. Bakanlığımıza bağlı yatısız merkezlerde sunulan hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Yatısız Hizmet ve Etken Dirim Merkezleri modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK eliyle 2021 yılında gerçekleştirilen ‘dirim memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına bakarak, yaşlıların yüzde 64’ünün sunu heybetli mutluluk kaynaklarının aileleri olduğunu tabir ettiklerini belirten Nazır Izdıraplı, “Gine yapılan araştırmalar gösteriyor kim, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda daim olmak istiyor. Dolayısıyla hava bakımının yanı sıra gün bakım hizmetlerini da aynı müşabih namına çokça eke buluyoruz. Evde yalnız dinamik yahut yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren dosdoğru yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Özlük imkanları ile karşılamakta ağırbaşlılık çektikleri konularda onlara apotr adına günlük dirim faaliyetlerine destek sunuyoruz. Büyüklerimizin içtimai ilişkilerini zenginleştirerek dirim kalitelerini çoğaltmak ve tekmil bunlarla gelişigüzel, bakıma gerekseme duyan yaşlılarımıza sıra hizmet hizmeti arz etmek için ‘Nehari Bakım ve Aktif Hayat Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı alelhusus hedefliyoruz. Bu benzer ile anadan görme aile yapısının korunmasına nazik benzeri bindi sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi içtimai çevrelerinden koparmadan, ailelerinin yanında sosyal hayata çalışkan katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan daha mıhlı olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin de istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde bakım ve kurumsal bakım ortada güreşçi köprüsü görevi gören tarih merkezleri ve hizmetlerini, kalifiye ve birleştirme ayrımsız şekilde sürdürülebilir kılmaya alelhusus ilgi gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 sıra bakım sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza aktif kendisine çağ bakım hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 sayı uçman Gündüzlü Hizmet ve Enerjik Hayat Merkezi kuracağız”

İhtiyaca göre şekillenen değişik projeleri vatandaşlara ulaştırmaya bitmeme ettiklerini tamlayan Bakan Acılı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği teşrikimesai ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Yardım Programı’ (FRIT 2) kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Geçici Siper ve Uluslararası Siper Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni (SOHEP) başlattık. Bu proje ile çocuk, eş, sakat ve buğulu efrat ilkin koyulmak amacıyla hem Türk vatandaşlarına hem dahi geçici ve arsıulusal himaye altındaki bireylere yönelik yardımcı ve yasaklayıcı hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Sazak, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’da vatandaşlarımıza ve geçici himaye altındaki bireylere bakım veren 6 skor uçucu Nehari Hizmet ve Deli Dolu Yaşam Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günce bakım hizmetleri, meşveret, el birliği, iyileştirme hizmetleri ile evde hizmet desteğini sunmuş olacağız. Mersin Ağacı’bile alelhusus sığınmacı misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada çokça adamakıllı hizmetlere vesile olacağını beklenti ediyoruz. Nehari Hizmet ve Canlı Hayat Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine uygun hizmetleri nitelikli ve ücretsiz adına sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Yatısız Hizmet ve Canlı Hayat Merkezlerinin, Bakanlığımızın sürdürülebilir anne bakım birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, misyon grubun erişilebilirliğini ve fiziki ihtiyaçlarını gözönünde bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Vekil Kederli, “Merkezlerde kayran kayran bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek ayrımsız düz sağlamayı hedefliyoruz. Özge taraftan, yaşlı bireylerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini ağırşak, sergi, eylem kadar etkinliklerle sunmaları için organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında ayrıca, yaşlılarımızın birinci sınıf içtimai hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, hemen günümüzün değil, geleceğe müteveccih ihtiyaçların karşılanmasını dahi oylumlu buluyoruz. Zaman bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Gündüzlü Hizmet ve Hareketli Yaşam Merkezi’nin evvel örneğini Mersin Ağacı’üstelik açıyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizler tecrübeli yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yan veren, müteharrik, üreten bir Türkiye olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Vekil Yanık, Mersin’üstelik Bakanlığa vabeste 3 huzurevinde 188 vatandaşa hizmet hizmeti verildiğini tabir ederek, “Tekrar Bakanlığımıza sınırlanmış 1 Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezimizde 103 mânialı vatandaşımıza bakım sunuyoruz. Bu merkezde tıpkı zamanda sıra bakım hizmeti bile vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi Bakanlığımız vasıtasıyla sağlanan 9 Özel Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinden ise 796 engelli vatandaşımız hizmet hizmeti alıyor. Antrparantez Mersin’bile 17 bin 359 vatandaşımıza evde bakım yardımı ödemesi yapıyoruz” diye konuştu.

Mersin Valisi Şanlı Hamza Güreşçi da yaptığı konuşmada, bu cins kurumların devletin, arz haddinden fazla faydalı yakarış aldığı yerler olduğunu söyledi. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Bahir Kederli, konuşmaların peşi sıra açılışını yapılan Sazak Yatısız Bakım ve Aktif Yaşam Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada bakım alan yaşlılarla ayrımsız araya geldi, işlik çalışmalarını izledi. – MERSİN

Share: