Vekil Kirişci: 48 İlde 3 Milyon Dekara Mümasil Ekili Alan Doğal Afetlerden Inatçı Etkilendi

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bu sene 48 ilde 3 milyon dekara mail mezru alanın natürel afetlerden hırçın etkilendiğini açıkladı. Kirişci, katıksız afetlerden etkilenen çiftçilerin Ekincilik Bankası ve Ekincilik Kredi Kooperatifi borçlarının ertelenebildiğini evet da taksitlendirilebildiğini belirtti.

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, saf afetlerden zarar gören üreticilerin yaşadığı mağduriyeti Sedir gündemine taşıdı. Gürer, konuya ilgilendiren, Birim Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi.

3 MİLYON DEKARA YAKIN DÜZLÜK SAF AFETLERDEN ETKİLENDİ

Gürer’in önergesine karşılık veren Nazır Vahit Kirişci, bu yılın mart ve haziran ayları arasında meydana gelen kırcı, dominant, feyezan gibi afetlerden, 48 ildeki 2 milyon 907 bin 974 dekar bitkisel istihsal alanının etkilenmeni belirtti.

TARSİM SİGORTASI OLANLARIN ZARARI KARŞILANDI

Icra Vekili Kirişci, ekincilik sigortası yaptıran çiftçilerin zararlarının, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) eksperleri marifetiyle sahada yapılan hasar belirleme çalışmalarının tamamlanmasının arkası sıra TARSİM eliyle tazmin edildiğini bildirdi.

Kirişci, çiftçilere kullandırılan kredilere konu ürünlerin yahut varlıkların 1 Ev 2020 ve 31 Açıklık 2023 tarihleri beyninde saf afetlerden etkilendiğinin tayin edilmesi halinde, çiftçilerin Kültür Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan itimat borçlarının ertelenebileceğine yahut taksitlendirilebileceğine ilgi çekti.

“ÇKS’YE KAYITLI OLMAYAN ÇİFTÇİ TARSİM’DEN FAYDALANAMIYOR”

Ömer Fethi Gürer ise konuya ilgilendiren zaman yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Global ısınma ile mütebeddil zaman şartları tarımı doğrudan etkilemektedir. Tarım ve Orman Bakanı’na verdiğim soru önergesinde Vekil, bu yılın mart ve haziran ayları arasındaki üç mahiye dönemde 2 milyon 908 bin dekar arazide engel oluştuğunu bildirdi. Bunun önüne geçilebilmesi amacıyla ilmî ve meteorolojik verilerle elan önceleri önlemler kabul etmek gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde dahi Niğde’da elmalara büyük beis veren eser kaybı oluştu, bununla ilişkin desteklerin artırılması gerekiyor. Çiftçiler, ÇKS’ye (Çifti Anahtar Sistemi) kayıtlı olmadığı üzere, TARSİM’e de kayıtlı olmadığı üzere bindi üstelik alamıyor. Beis gören tekmil çiftçilerin zararları Cumhur Reisi ödeneği ile ödenmelidir.”Share: