Vesile kiralama şirketlerinin genel ağ sitesini kopyalayan suç örgütüyle ilişik savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal komütatör isticar şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları argüman edilen yanlışlık örgütünün becerikli ve üyeleri temas biri amacıyla 7 bin 700 yıla büyüklüğünde mahbes istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Terör ve Teşkilat Taksirat Bürosunca, kurumsal komütatör isticar şirketlerine ait genel ağ sitelerini kopyalayarak kurgu isticar vaadiyle 504 kişiyi toplanmış 1,5 milyon liralık dolandırdıkları öne sürülen 64’ü tutuklu 85 çirkin üzerine hesaplı anket tamamlandı.

3. Aheste Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal vesile isticar şirketlerinin web sitelerini yapmacıklı yerine tasarlayıp dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve afişe olmayı engel olmak üzere değişik tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık yarmak amacıyla ofiste kullandıkları ecnebi uyruklu şahıslar yerine alınan hatları idarehane dışına çıkarmadıkları ve özlük aralarındaki görüşmeleri bile Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Suç örgütü elebaşı “Korkmaz” kod ünlü O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) gizlilik ortamında çalışmaları konusunda emirler verdiği ve ofiste kullanılan bilgisayarları engin komuta ile arama ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere vadi verildi:

“Ofiste kullanılan kurumsal açkı kiralama şirketlerine ilişkin yapmacıklı web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, sahte web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek arama motorlarına art sıralara taşınmasını sağladığı, miftah kiralamak amacıyla arayan müştekilerle ofiste call center yerine etkin ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ kod isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin dolay ve peş yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği kalıp bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonra müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri hesap numaralarına para yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den servet çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Keleş” harf ünlü S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Nişan bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskelenmiş ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek dünyalık çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne zat adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları belirtilen iddianamede, adisyon kartları ve GSM hatları ile kıpırdak bankacılık kod bilgilerini şehirler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve hareketli bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teyit düzlük S.B. ile E.T’nin bunları örgüt faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının de belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde bir araya gelerek iş bölümü halinde cereyan ettikleri, O.Y. aracılığıyla sunulan kaime ve talimatların call center kendisine ofiste etkin şüphelilerin yasal yahut gayrimeşru benzeri arzu olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin olay öncesinden realizasyon ettikleri yabancı uyruklu hatlar ve kiraladıkları bölüm üzerinden programlı ve müdebbir debi ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, zat içlerinde aynı yapılanmaya giderek birleştirme şekilde hareket ettikleri, bu şekilde 21’i teşekkül yöneticisi ve üyesi kalkışmak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin muhtelif illerindeki müştekileri cali web siteleri üzerinden çevirici isticar vaadiyle dolandırarak nahak yarar eksiltmek için ayrımsız araya gelip düzenli şekilde akıntı ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Cürüm gitmek amacıyla örgüt kurma, düzen, örgüte organ olma” ve “Enformatik sistemlerini koparmak suretiyle ayyarlık” suçlarından cürüm örgütü yöneticisi ve üyesi 21 karanlık hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, başka şüpheliler amacıyla de değişik sürelerde mapus cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal çevirici isticar şirketlerine ilgili genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan vesile isticar vaadi ile menfaat realizasyon ettiği belirlenen yanlışlık örgütü ile yanlışlık örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları calip, mecmu 85 çirkin hakkında teftiş kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı konusunda polis ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Okumuş, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak ve Van’da gerçekleştirilen eş anlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: