Yaylacılardan yaza veda

Adana’nın Feke ilçesine mecbur Uğurlubağ Mahallesi’nde yaylacılar, 9’uncusu düzenlenen Uğurlubağ Plato Şenliği ile yaza veda etti.

Kozan ve Fekeli yaylacılar mahallelerine halı vadi ve spor tesisi fail dişçi rahmetli Erdal Balaban ve ailesinin adını verdiklerini Erdal Iri Uğurlubağ Plato Şenliğinde benzeri araya gelerek doyasıya eğlendi.

Çuval atlama, okçuluk, yumurta nakil voleybol ve basketbol müsabakalarının düzenlendiği etkinlikte mahalle sakinleri hazırladıkları hediyeleri çocuklara ve gençlere dağıttı.

Diş Hekimi Erdal Iri’ın gençleri ve memleketini haddinden fazla sevdiğini nâkil Süslü Nazik, “Eşim buranın eniştesi. Onun adını keyiflendirmek amacıyla buraları yaptırdık. Her yıl bu etkinlik yapılır. Ego Uğurlubağ sevdalısıyım. Yetişek hayatımdan sonra geldik. 42 yıldır bu yayladayız. Kadınlarımız çocuklarımız gençlerimiz imece usulü bir neşe düzenliyoruz. İnşallah ilerleyen günlerde düzlük tahsisi olursa mahallemize mescit, salça merkezi ve ayrımlı benzeri spor alanı bile kazandırmak istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Muhtar Mehabetli Cılız ise kendisinin bu köyün eniştesi olduğunu tabir ederek, “Nüfusun yarıdan fazlası enişte. Etkinliklerimizi geleneklerimizi gelecek kuşaklara aktarmak üzere şenliği düzenliyoruz. Gelişigüzel sene okullar açılmadan evvel düzenlenir. Güreş dış mecmu spor etkinliklerini yapıyoruz. Mahallemiz benzeri araya sağlık. Kışın 14 eş kalır burada, yayla dönemi zat 2 bin 3 bin kişiye menfaat” dedi.

Şenlikte ilçe müftüsü mahallede ahiret yolculuğu fail vatandaşlar ve ülkenin bağlantı ve bütünlüğü için dualar ederken, çoluk çocuk vatan ve sancak şiiri ile şenliğe katılanlara kalp komple anlar yaşattı.

Etkinliklerde Büyük ailesi ve mahalle sakinleri spor müsabakalarında dereceye giren gençlere madalyalarını sunma etti. – ADANA

Share: