Yaz kampında hem robotik kodlama hem dahi göveri yetiştirmeyi öğreniyorlar

Artvin’de hayata geçirilen “Doğada Öğreniyorum Bilge Yaz Kampı” ile öğrenciler dinlence yapmanın birlikte yıpranmamış dirim becerileri birlikte kazanıyor.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünce yaz tatilinde öğrencilerin huy bilinci kazanarak ailelerinden uzakta içtimai ortamda yaşam becerilerini geliştirmeleri amacıyla proje hazırlandı.

Proje kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığının “Karye Okulları Yaşam Merkezine Dönüşüyor” projesinden da yola çıkılarak Ardanuç ilçesine bağlı Tütünlü köyünde tembel durumdaki leyli nahiye okulu ve içtimai tesisleri hayat merkezine dönüştürüldü.

Artvin ve ilçelerinden 50 kişilik gruplar halinde kampa mevrut öğrenciler, yeni arkadaşlıklar edinirken öğretmenler nezdinde benzeri hafta süresince tarımsal, sportif, kültürel, sanatsal ve ilmî faaliyetlerde bulunuyor.

“Kampta çok çeşitli aktivitelerimiz var”

İl Milli Terbiye Müdürü Gönüllü Acara, AA muhabirine, Bakanlığın odaklandığı rustik alanlardaki köy okullarının, köy hayat merkezi haline getirme projesini da içine dahil ederek ortaokul öğrencilerine yönelik yaz kampı düzenlediklerini söyledi.

Öğrenci azlığı nedeniyle eski yıllarda kapanan yatılı bölge okulunun süreduran duruma geldiğine meni fail Çevik, az buçuk tebeddülat ve onarımla okulu yaşam merkezine dönüştürdüklerini belirtti.

Çevik, tam ilçelerden fahri öğrencileri birer haftalık periyotlarla kampa aldıklarını anlatarak, “Kampta haddinden fazla türlü aktivitelerimiz var. plastik sanatlar, enstrüman, uygulayım bilimi ve tınlamalı aritmetik atölyelerimiz kampın benzeri boyutu. Anne amacımız, öğrencilerimize doğada dirim amacıyla mukteza becerileri vermek.” dedi.

Çocuklara efsanevi sevgisi aşılandığını ve nebat yetiştiriciliğine ilişkin bilgi aktarıldığını vurgulayan Enerjik, akarsu tasarrufunun öneminin üstelik öğretildiğini anlatım etti.

Enerjik, temmuzda başlayan ve 9 Eylül’birlikte sona erecek kampa şimdiye büyüklüğünde 700 öğrencinin katıldığını dile getirerek, “Çocuklarımızın hayat becerilerini geliştirmeye müteveccih tıpkısı hayatiyet yapıyoruz. Çocukların oyun oynayarak, eğlenerek öğrenme yetilerini geliştirmek kabilinden birçok amacı hedefleyen adamakıllı tıpkı yaz kampı.” diye niteleyerek konuştu.

Kampın millî boyuta taşınması hedefleniyor

Fahri Acara, 950 öğrencinin katılımıyla tamamlamayı planladıkları kampı gelecek yıllarda ulusal boyuta taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Çevre iller özellikle atılmak üzere ülkenin dört bir yanından öğrencileri kampta ağırlamak istediklerini belirten Acara, amaçları arasına bölgelerarası kaynaşmayı bile ilaveten millî benzeri kamp haline getirmeyi umu ettiklerini anlattı.

Acar, altyapının bu hedeflerini gerçekleştirmek için uygun olduğunun altını çizerek, “50 dönümlük tıpkı kayran. Spor alanları, sosyal etkinlik alanları… Ürün toplamaktan tutun bile efsanevi beslemeye büyüklüğünde doğada çocukların edinmesi müstelzim hep becerilere hitap ediyoruz.” ifadesini kullandı.

İnsanın topraktan kopmaması gerektiğine dikkati çekici Enerjik, şöyle bitmeme etti:

“Kovid-19 salgınının bize öğrettiği haddinden fazla yüce bir husus var. Hangi çağda olursak olalım, çocuklarımızı teknoloji ve anahtar yeterliliği kabil becerilerle donatsak da topraktan koparmamalıyız. Çocukların zirai üretim becerilerini geliştirmelerini sağlamak zorunda olduğumuzu öğrendik. Tığ dahi burada ortaokul öğrencilerimize, tarla atlatmak, hayvan bakmak, fasulye almak, tarla sulamak kadar ameliyat yaptırıyoruz. Çocuklarda tabiat ve çevre bilincinin oluşmasını amaçlıyoruz.”

Öğrenciler kampa katılmaktan bahtiyar

Öğrencilerden Ecem Boş Şimşek birlikte kampın çokça ağır ezgi olduğunu, zamanının çoğunu ebru yaparak ve sportif faaliyetlere katılarak geçirdiğini anlattı.

Ecrin Dip Özkan, kampta çokça eğlendiğini dile getirdi.

Kemalpaşa ilçesinden katılan Aydınlık Hanay Altunkaya, edindiği yeni arkadaşlarıyla geçirdiği zamandan çokça esenlik aldığını ifade etti.

Ayça Gül Gümüşkaya da kampta ilk kez robotik kodlama ile tanıştığını vurguladı.

Çok sevdiği hayvanlarla birlikte ilgilendiğini tamlayan Gümüşkaya, “Kedi, köpek, tavuk kadar aynı derinti efsanevi var. Tavuklara yemleme veriyorum. Yıpranmamış arkadaşlarım oldu, onlarla yurtta ahit geçirmekten çokça mutlu oluyorum.” diyerek konuştu.

Hazal Aydın Palverioğlu ise “On Paralık tanımadığım insanlarla çok iyi refik oldum. Robotik kodlamada benzeri sürü robotlar yaptık. Bazen hayvanlardan korkuyordum, onları sevmeyi öğrendim. Bence temas öğrenci bu kamptan şuncacık tatmalı.” ifadelerini kullandı.

Özgür Üstün Işıklı, ekincilik atölyesi etkinlikleri kapsamında bahçe suladıklarını, fasulye ve görgüsüz topladıklarını aktardı.

Muhammet Derviş Yalın Kılıç, horon oynamayı çok sevdiğini rapor ederek, “Hopa Hemşin horonu oynarken çokça talimat verdim. Çok bağırmaktan sesim kısıldı. Arkadaşlarımla çok evire çevire ahit geçiriyorum. İyi ki bu kampa katılmışım, çokça mutluyum.” dediShare: