Yazar Salman Rüşdi, New York’taki konferansta saldırıya uğradı! ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı zımnında ölüm tehditleri alıyordu

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi, ABD’nin New York kentinde katıldığı aynı aktiflik sırasında danışma yaparken saldırıya uğradı.

BOYNUNDAN BIÇAKLANDI

New York Polisi eliyle yapılan açıklamada, bıçaklı tıpkısı şahıs tarafından saldırıya uğrayan Rüşdi’nin boynundan bıçaklandığı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi. Chautauqua Enstitüsü’nde yaptığı müracaat sırasında bıçaklanan 75 yaşındaki Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırıldı. New York Valisi Kathy Hochul olaydan yaklaşık 1 saat sonradan düzenlediği basın toplantısında Rüşdi’nin hayatta olduğunu söylerken, esenlik durumuyla ait ilim paylaşmadı.

“ŞEYTAN AYETLERİ” KİTABIYLA ELEŞTİRİLMİŞTİ

Prestijli tıpkısı edebiyat ödülü olan Booker ödülüne erbap yazar Rüşdi’nin, 1988’de yayınlanan Şeytan Ayetleri ünlü kitabı dine hakaret içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, sürrealist, huzur-gündeş olarak nitelendirilen romanı zımnında ölüm tehditleri almıştı.

HUMEYNİ, 3 MİLYON DOLAR BAĞIŞ KOYMUŞTU

Kitabın yayınlanmasından 1 yıl sonra İran’ın merhum dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi için 3 milyon dolar dürü koymuştu. Henüz sonraları yarı resmi benzeri İran dini vakfı ise 2012’de ödüle 500 bin dolar henüz eklemişti.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Hindistan tevellütlü edip Rüşdi, 1981’de “Geceyarısı Çocukları” (Midnight’s Children) kitabı ile nam kazanmış ve kitabı hemen Birleşik Krallık’ta 1 milyonun üstünde satmıştı. Fakat Rüşdi 1988’de dördüncü kitabının yayınlamasıyla ölüm tehditleri almış ve 9 sene süresince saklanarak sürdürmek zorunda kalmıştı.Share: