Yengi Çakırözer: Saray’ın Sopası Haline Dönüşen Bik ve Rtük, Gerçekleri Yazan Gazeteleri, Monitör Kanallarını Cezalandırmaktan Vazgeçmiyor

CHP Eskişehir Saylav Utku Çakırözer, ‘Ağustos Ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı. Çakırözer, raporla ilişik değerlendirmesinde, “İktidar, seçimler yaklaştıkça çareyi elan aşkın baskıda, henüz çok cezalandırmada buluyor. Sarayın sopası haline dönüşen Basın İlan Kurumu (BİK) ve RTÜK, gerçekleri yazan gazeteleri, göstergeç kanallarını cezalandırmaktan vazgeçmiyor. Olgun takibi eden gazetecilere müteveccih işgal, denetim, soruşturmalar artıyor” dedi.

Mesleği gazetecilik olan Yengi Çakırözer, ‘Ağustos Ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nu zaman açıkladı. Raporda, basın ve tabir özgürlüğü alanındaki ihlaller şöyle sıralandı:

“TEVKIF, GÖZALTI, ANKET”

“Gazeteciler Zeynep Kuray ve Dirgen Yurtsever gözaltına alındı, Mehmet Gündem tutuklandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın eski avukatının şikayeti üstüne Bianet eski Yapıt Yönetmeni Nazan Özcan, Bodur Dolma yazarı Ersan Atar ve Mesul Abece İşleri Müdürü Sezgin Uyuşma üzerine yaptıkları duyum zımnında anket açıldı.

Gazeteci-yazar Yavuz Sadık Demirağ için ise mektup fuarındaki konuşması gerekçe gösterilerek anket başlatıldı.

BirGün Işaret Koordinatörü İbrahim Varlı için Twitter paylaşımı nedeniyle CİMER şikayeti konusunda sormaca açıldı.

Yaptıkları mülakat dolayısıyla yıldırma mesajları alan ‘Sokak Kedisi’ isimli YouTube kanalının sahibi ve sunucusu Ebru Uzun Oruç, eşi ile alay malay silahlı saldırıya uğradı.

Çekmeköy Kışlası’ndaki ağaç kıyımını görüntüleyen ve CHP Umumi Komutan Yardımcısı Mualla Öztunç’un basın açıklamasını izlem fail BirGün muhabiri İsmail Öz, hususi asayiş grubunun saldırısına uğradı.

Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde kentsel transformasyon projesi kapsamında yapılan yıkım işleminde mahalle halkı ile asayiş güçleri arasında yaşanan gerginliği izlem fail KRT ekibine polis müdahale etti.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u gözdağı fail sevimli, sosyal medya üzerinden üstelik gazeteciler Utku Arapkirli ve Ayşenur Arslan’ı yıldırma etti.

Yaklaşık 20 yıldır Türkiye haberleri yapan Yunan gazeteci Evangelos Areteos, hudut dışı edildi.

Gazeteciler ve matbuat kuruluşlarını misyon alan açıklamalar, ağustos ayında de bitmeme etti. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Yediiklim Yayınevi’nin lansman afişinde geçer fotoğrafı bilgi işleyen BirGün gazetesini ve TELE 1’i kasıt aldı.

Kişisel Verileri Esirgeme Müesses, AKP İstanbul Saylav Ravza Kavakçı hakkındaki duyum ile ilişkin Cumhuriyet gazetesine 30 bin lira idari nakdî ceza verdi.

Radyo ve Monitör Ense Oturmuş; Ahali TV, Selen Türk, TELE1 ve Netflix’e ceza verdi. TELE 1’in, hekim Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine ilişik yaptığı ürün zımnında cezalandırılması dikkat çekti.

Basın İlan Kurumu’nun Cumhuriyet Altını, Birgün, Sözcü ve Cihanşümul gazetelerine verdiği ilan akçakesme cezaları hakkında mart ayında ‘matbuat ve anlatım özgürlüğünün ihlal edildiğine’ mütehakkim Temel Mahkemesi kararının gerekçesi 10 Ağustos’ta yayınlandı. İhlallerin yapısal ayrımsız sorundan kaynaklandığını tamlayan murafaa, Meclis’ten aranjman istedi.

AYM’nin ‘pilot kararı’na karşın Basın İlan Kurumu, gazeteleri cezalandırmaktan vazgeçmedi. Üç yıla mail süredir Evrensel gazetesine resmi ilan ve reklam yayını durdurma cezası uygulayıcı BİK, gazetenin car hakkını tamamen bozma etti.

Ağustos ayında dikkat calip benzeri bambaşka evolüsyon ise İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan ‘Dezenformasyonla Savaşım Merkezi’ oldu. Geçtiğimiz april ayında ‘dezenformasyonla mücadele’ gerekçesiyle Meclis’e sunulan; amma muhalefetin, gazetecilerin, patika odalarının daha aşkın sansüre sebep olacağı üzere reaksiyon gösterdiği yasa Meclis’ten geçmeden bu merkezin kurulması tepkilere neden oldu.

İktidar vekilleri ile yöneticilerine yönelik ‘yolsuzluk ve yöntemsizlik iddialarına ait haberlere’ getirilen muvasala engelleri, ağustos ayına damgasını vurdu. Cali murafaa kararlarıyla erişim engeli getirilen haberlere ilişkin habere da ulaşım engeli getirildi. Faal Fen, Bakir Demokratlık, Komun Dergi ve Altın Öncü ile İfade Özgürlüğü Derneği web sitesindeki içerikler ağustos ayında de erişime engellendi.

EngelliWeb verilerine bakarak erişim engeli getirilen haberler şöyle: İktidara andıran isimlerin yöneticisi olduğu vakfa vergi muafiyeti verilmesi haberleri, Mersin’dahi AKP’li divan üyesine ilgilendiren aksiyon yerlerinin kaçak akarsu kullandığı iddiasıyla ait haberler,  Gümrük Müdürlüğü vergi ve kaçakçılık operasyonu haberleri, Cübbeli Ahmet Hoca’nın damadının ağabeyi hakkındaki duyum, görevden alınan doktorun yerine görevden aldıran savcının eşinin atanması haberi, Cumhur Reisi bozuk avukatı hakkındaki haberlerin erişime engellenmesi haberleri, AKP’li politikacı ve bürokratların Borsa İstanbul’de düşüntülü işlem yaptıkları iddialarına ait duyum, Güllabi Umumi Komutanlığı 2022 atamaları ile ait malumat, Kültür ve Turizm Bakanı hakkındaki haberler, Sedat Peker’in iddiaları sonrası savunma sanayisi ile ilişkin yapılan duyum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşı çizilen karikatürlerle ilgilendiren duyum, Çıpa Zor operasyonuna adı karışan bilge M.O. hakkındaki duyum, AKP Erzurum Milletvekili’nin eşinin aralarındaki boşanma davası için attığı tweetlerle ilgili duyum, Çarkıt Başbakan’ın Anıtkabir Hususi Defteri’ne yazdıklarıyla ilişkin içerikler.”

“SARAY’IN SOPASI HALİNE DÖNÜŞEN BİK VE RTÜK, GERÇEKLERİ YAZAN GAZETELERİ, TELEVİZYON KANALLARINI CEZALANDIRMAKTAN VAZGEÇMİYOR”

Yengi Çakırözer, raporla ilişkin değerlendirmesinde, “İktidar, intihabat yaklaştıkça çareyi elan fazla baskıda, daha fazla cezalandırmada buluyor. Sarayın sopası haline dönüşen BİK ve RTÜK, gerçekleri yazan gazeteleri, monitör kanallarını cezalandırmaktan vazgeçmiyor. Marifet takibi eden gazetecilere müteveccih engelleme, murakabe, soruşturmalar artıyor. Gazetecilerin, iz örgütlerinin ve muhalefetin baskısıyla ‘sansür yasası’nı Meclis’ten geçiremeyenler, Saray’üstelik Dezenformasyonla Uğraş Merkezi kuruyor. Hedef, tamamen halkın gerçeklerden malumat sahibi olmasının önüne terk etmek” dedi.

Share: