Yozgat haberleri: Yozgat’taki Fabrikada Üretilen Gözlük Çerçeveleri Avrupa’ya İhraç Ediliyor

Türkiye’deki gözlük çerçevesi pazarının kısaca yüzde 35’ine seslenme eden, Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesindeki fabrikada üretilen çerçeveler, Avrupa ülkelerine de gönderilmeye başlandı.

Boğazlıyan’da 13 yıldır üretimini sürdüren ve Türkiye’deki gözene çerçevesi pazarında yaklaşık yüzdelik 35’lik bire bir paya ehil üretimevi, Avrupa ülkelerine da ihracata başladı. İşletme müdürü Adnan Karamıstıkoğlu, yıllık 500-600 bin civarında gözene çerçevesi ürettiklerini, bunun dörtte birini Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini söyledi.

İşletmeye lif olarak mevrut incelmemiş husus hem makineler sayesinde hem dahi inceden inceye yürütülen halk işçiliğiyle işleniyor. Kadınların ağırlıklı olarak çalıştığı işletmede çalışanların eşkâl verdiği tel, ayrımlı aşamalardan geçirilip gözene çerçevesine dönüştürülüyor.

“LAZER GÖZLÜKLERİ BILE BİZ KENDİ BÜNYEMİZDE ÜRETİP DEVLET EKONOMİSİNE KATKI SUNMAKTAYIZ”

Türkiye’de gözlük çerçevesi üreten makul sayıdaki firmalardan birisi birlikte Boğazlıyan ilçesinde bulunuyor. İşletmede, Türkiye pazarında üretilen ve ‘kırılmaz gözlük’ diye niteleyerek adlandırılan gözlük çerçeveleri üretilirken henüz ilk ithal edilen lazer gözene üretimine bile geçildi. İşletme müdürü Adnan Karamıstıkoğlu, “Türkiye’nin genişlik kuvvetli, ‘kırılmayan gözlükler’ diyerek adlandırılan haddinden fazla sağlam gözük üretiyoruz. Yaklaşık 18 ila 24 testten geçiriliyor ve gözlükler kırılmıyor. Bunun yanında haricen ithal ettiğimiz lazer gözlükler oluyordu, ev dışından geliyordu. Tahminî 3-4 aydır bunun makinalarını getirdik, mukteza ekipmanları sağladık, personelin eğitimini verdik. Bu lazer gözlükleri dahi biz zat bünyemizde üretip talih ekonomisine ulama sunmaktayız” dedi.

“FRANSA, ALMANYA, İNGİLTERE, RUSYA BAŞLAMAK IÇIN AVRUPA ÜLKELERİNE DAHI İHRACATA BAŞLAMIŞ BULUNUYORUZ”

Karamıstıkoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bittabi ki mahdut dışına ihracatımız bahis konusu. İlk ilk iç piyasaya gönderirken demin mikro dışına ihraç edecek noktaya geldik. İhraç ettiğimiz ülkeler beyninde Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya başlamak için Avrupa ülkelerine dahi ihracata başlamış bulunuyoruz. Ürettiğimiz gözlükler 50-60 bin civarında. Bunu yaklaşık dörtte üçü dış satım yapılmakta, hoşgörüsüz küsurat dörtte bağlanak kısmı çöz piyasaya sunulmakta. Hem bu coğrafyaya hem ülkemize bir istihdam, bir sağlık kapısı sağlayarak ülkemize katkıda bulunuyoruz zat çapımızda.”

İşletmede 100 ila 120 civarında işçinin çalıştığı kaydedildi.

Share: