Yozgat Havalimanı’nda altyapı çalışmalarının yüzdelik 90’ı tamamlandı

Iblağ ve Altyapı Bakanlığınca 3 Haziran 2018’bile temeli atık Yozgat Havalimanı’nın ati yıl tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkisinde yapımı süren havalimanının altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı.

Uluslararası standartlara erbap hava meydanı, Yozgat eşkal ve ilçelerinin birlikte mekân illere birlikte bakım sunacak.

Üstyapı ihalesi gerçekleştirilen ve müteahhit firma ile sözleşmesi imzalanan havalimanının 2023’te hizmete açılması planlanıyor.

DOĞRU Öğür Yozgat Saylav Yusuf Başer, AA muhabirine, Yozgat Havalimanı enfrastrüktür inşaatının yüzde 90 seviyesinde olduğunu, pistte asfalt çalışmalarına başlandığını söyledi.

Enfrastrüktür çalışmalarının bu yıl içerisinde tamamlanacağını tabir fail Başer, “2 bin 600 metre uzunluğunda aynı pist var. Asfalt çalışmaları beş altı ay içerisinde münteha olacak.” dedi.

“2023 yılının ikinci çeyreğinde toprak insanının hizmetine sunulacak”

Başer, üstyapı hizmetlerinin 16 Haziran’da ihalesinin yapıldığını, sözleşmesinin imzalandığını belirterek, mümasil zamanda burada dahi çalışmalara başlanacağını kaydetti.

“Hava Meydanı 2023 yılının ikinci çeyreğinde Yozgat ve kesim insanının hizmetine sunulacak. Yozgat Hava Meydanı’ndan Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Sivas, Tokat, Çorum ayrıca Amasya’yı da kapsayacak şekilde toprak insanı yararlanma edebilecek. Almanak 2 milyon eğreti kapasiteli olacak.” ifadelerini kullanan Başer, çalışmaları örümcek firma yetkililerine teşekkür etti.

Yüksek hızlı tren ile ilgili çalışmalar sürüyor

Yüksek çabuk katar (YHT) çalışmalarının da gösterişli şekilde bitmeme ettiğini anlatan Başer, şunları söyledi:

“Elmadağ’daki beceri sebeplerden periferi gecikmiş olan çabuk katar yolumuz birlikte bu yıl sonuna akla yatkın veya 2023’ün evvel çeyreğinde havalimanıyla senkronik hizmete açılacak. İnanıyorum ki 2023’te dünyada, Türkiye yatırımcı için zahir güvenli bir liman olacaksa 2023 yılından itibaren Yozgat dahi hava yolu, hızlı treni ve bölünmüş yollarıyla yatırımcının çekicilik noktalarından biri olacak. Bu hizmetlerin Yozgat’a ve ilçelerimize adamakıllı olmasını temenni ediyorum. Bu hizmetlerin gelmesinde özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan doğmak amacıyla emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.”

Hava Meydanı inşaatında müteharrik işçilerden Ekrem Ünal bile bu makro yatırımda çok sayıda kişinin çalıştığını belirterek, kente kazandırılacak havalimanının kendileri üzere aynı zamanda hareket kapısı olduğunu vurguladı.

Davut Yozgatlı bile, “İnşaat başladığından bu yana buranın ekmeğini yiyoruz. Vatanımız, milletimiz amacıyla şiddetli olsun.” ifadelerini kullandı.Share: