Yozgatlı Fellah: Motorin ile Çiftçinin İşi Bittiği Devir Kıymet Düşüyor

Şeker pancarı üretiminde geçmiş sıralarda düzlük kayran Yozgat’ta pancar sökümü devam ederken motorin fiyatlarındaki çoğalma çiftçiyi zor duruma soktu. Pancar üreticisi Osman Yozgat, çiftçinin mazota gerekseme duyduğu dönemlerde motorin fiyatlarının yükseldiğini belirterek bu duruma bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Yozgat, “Motorin geçişsiz olduğu zaman çiftçiye bedel erdemli. Süt ile çiftçinin işi bittiği antlaşma değer düşüyor aşağıya akıllıca” dedi.

Yozgat’ta şekerpancarı hasadı devam ediyor. Sökümü yapılan çükündür, kamyon ve traktörlere yüklenerek Çorum özellikle tevessül etmek amacıyla Yozgat ve Boğazlıyan’daki şeker hastalığı fabrikalarına götürülüyor ve burada işleniyor. Şeker Hastalığı pancarı üretiminde değme yıl ikinci ya birlikte üçüncü sırada meydan alan Yozgat’ta bu yıl 1 milyon 750 bin titrem rekolte bekleniyor. Üreticinin hasada başladığı ilk teşrin ayının önce haftasında mazota bindirim yapılması, çiftçiyi ağırlık durumda bıraktı.

“MAZOT İLE ÇİFTÇİNİN İŞİ BİTTİĞİ DEVIR FİYAT DÜŞÜYOR”

Yozgat’ın Musabeyli köyünde pancar tarımı özne Osman Yozgat, şeker hastalığı pancarında bu sene fiyatın normal olduğunu belirtti. Yozgat, çiftçinin mazota sunu çok ihtiyaç duyduğu hasat döneminde motorin fiyatına yapılan zamlardan yakındı. “Çiftçilikle uğraşıyoruz, hâller alışılagelen. Sulamamız barajdan olduğundan ufuk kurtarıyor” diyen Osman Yozgat, sulamada süt kullanmış olmaları halinde zarar edebileceklerinin altını çizdi.

Yozgat, “Devletten beklentimiz, süt ve tezek fiyatlarını kısmi fiyatlara indirmesi, yani bizi kurtaracak tıpkı şekilde olması. Eksiksiz çiftçinin nadas yapacağı devir fiyatların yükselip, çiftçiye süt geçişsiz olmadığı zaman fiyatların düşmesi; yıllardır tıpkısı şeyi hakeza tekrarlıyoruz, aynı bitmeme ediyor. Motorin geçişsiz olduğu ahit çiftçiye denk efdal. Motorin ile çiftçinin işi bittiği ahit değer düşüyor aşağıya akla yatkın. Sürekli hakeza aynı sistemimiz var ne eyvah ki. Peş taraftaki büyüklerimizden istediğimiz, bu şeye bir düzenleme getirmeleri” diyerek konuştu.

Share: