Yozgat’ta fabrika üzere meslek! Öğrenciler her dönem 5 bin paketlemek üretip dağıtıyor

Milli Terbiye Bakanlığı’nın (MEB) meslek liselerine paketlemek fabrikası kurulumu projesinin hayata geçirildiği şehirlerden birisi dahi Yozgat oldu. Fatih Mesleki ve Beceri Rum Lisesi’ne proje kapsamında atlatmak fabrikası kuruldu. Eşya-İçecek Bölümü öğrencileri kılgılı eğitim imkanı yakalarken, yırtıkça öğreticiler nezdinde yapılan 4 bin 850 ekmeğin yanı sıra poğaça ve diğer unlu mamuller 6 ilçede 65 taşıma merkezinde eğitim bilimi gören öğrencilere gönderiliyor. Öğrencilerin okulun 414 metrekarelik uygulama mutfağında hazırladığı 3 kabil yunak yemek farklı ilçelerdeki 2 bin 850 öğrenciye ulaştırılıyor.

“3 BİN KİŞİLİK AŞINDIRMAK YAPIYORUZ”

Taşımalı yetişek gören öğrencilere aldatmak ve yemek yaptıklarını belirten Kayıt ve İçecek Bölümü öğrencisi Yaşar Enes Candan, harçlıklarını de çıkardıklarını belirtti. Deruni, “Burada tahminî 6 bin ekmek üretiyoruz, 3 bin şahsiyet kemirmek yapıyoruz. Bunları taşımalı eğitim gören öğrenci kardeşlerimize gönderiyoruz. Kişi yaptığımız yemekleri onlara göndererek mutlu oluyoruz. Burada hem mesleğimizi öğreniyoruz hem birlikte kişi harçlığımızı çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

“HARÇLIĞIMI ÇIKARIYORUM”

Aşçılık öğrencisi Ahmet Şevki Yağız, “Hem mesleğimi öğrenip hem harçlığımı çıkarıyorum. Ekmeklerimizi taşımalı eğitim bilimi gören öğrenci arkadaşlarımıza gönderiyoruz. Biz öğrenciler adına değişik mektepli kardeşlerimizin kemirmek ve ekmeklerini onlar amacıyla hazırlıyoruz. Bu de bize bahtiyarlık veriyor” dedi.

GÜNDE 4 BİN 850 EKMEK

Taşıma yolu ile yetişek gören öğrencilere kemirmek hizmeti verdiklerini kaydeden İl Milli Terbiye Müdürü Yusuf Yazar, “Yıllardan beri taşıma yolu ile eğitime erişim sağlayan öğrencilerimize burada aşındırmak hizmeti veriyoruz. Yemekler burada üretiliyor. Aynı zamanda okullarımıza yiyecekler özel paketleriyle gönderiliyor ve çocuklarımıza sıcak öğle vakti yemeği izzetüikram ediliyor. Yeniden bire bir şekilde taşıma tarafından eğitime muvasala sağlayıcı öğrencilerimizin ekmekleri üstelik bu okulumuzda üretilmeye başlandı. Bakanlığımız tarafından gönderilen ödeneklerle bu ortamı hazırladık. Zaman ağız ağıza otomasyon sistemi ile günce 4 bin 850 kesim paketlemek üretiliyor. Bu ekmekler paketlenerek öğrencilerimize yemekleriyle beraber gönderiliyor” şeklinde konuştu.

“65 TAŞIMA MERKEZİNE HİZMET VERİYORUZ”

Okulun sağladığı hizmetin mülhak değerinin haddinden fazla faziletli olduğunun altını çizen Yazıcı, “Birlik bu hizmetlerin hem okulumuza hem de devletimizin bütçesine sağladığı ilişik değerler haddinden fazla majör ve az çok fazla. Öğrencilerimize nitelikli yemek ve zinde ortamda paketlemek izzetüikram etmenin mutluluğunu burada yaşadık. 6 ilçemizdeki taşıma yolu ile eğitime muvasala sağlayıcı öğrencilerimize kemirmek gönderiliyor. Bu yemekler 65 transfer merkezimize gönderiliyor. 2 bin 850 öğrencimize günlük olarak burada pişirilen yemek ve ekmekler servis araçlarıyla gönderiliyor” dedi.

Share: