Yurdun dört bir yanından Yörükler, Ertuğrul Gazi’yi anmak üzere Söğüt’e geldi

Bilecik’te mazi başlayan “741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri”ne karışmak için yurdun ciharıyek yanından mevrut Yörükler törenle karşılandı.

Söğüt ilçesinde Hükümet Konağı uğrunda planlı merasim, Ilçebay Ömer Faruk Tuncer ve Belediye Reisi İsmet Sever’in, birçok ilden gelen Yörük grupları karşılamasıyla başladı.

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra yaptığı konuşmada, Ertuğrul Gazi’nin Ahlat’tan Söğüt’e uzanan mutlu yürüyüşünün, Osmanlı’nın evren devletliğine uzanan geçmiş adımları namına tarihte kayran aldığını söyledi.

Osmanlı’nın asırlar boyunca atalarından aldığı tolerans, ahlak ve erdemi, yavaş yavaş fethettiği topraklara taşıyarak huzuru ve barışı yaydığını vurgulayan Kızılkaya, şöyle devam etti:

“Türk’ün töresini ve İslamiyet’in eşsiz değerlerini kendine haslet edinen alperenlerin serdarı Ertuğrul Gazi, alp Yörükleriyle Söğüt’e otağını kurarak ensiz edinmiş ve Osmanlı İmparatorluğu’nun tohumlarını buradan saçmıştır. Bu yüzdendir kim Osmanlı’nın birlik dünyada kat sayı gösterilen hoşgörüsü ve kahramanlığı, filizlendiği topraklarda Yörük kültürünün izlerini taşımasındandır. Yüzyıllardır olduğu kabil bu yıl de kilometrelerce engin Ertuğrul Gazi’nin otağı Söğüt’e gelen Yörüklerimiz, değerlere ehil çıktıklarını benzeri nöbet henüz göstermiştir. Başta rahatsız yatağından kalkıp gelen, kundaktaki bebeğini alıp mevrut, işini gücünü ardında bırakıp mevrut Yörüklerimiz girmek amacıyla parçalanmamış hemşehrilerimize tekrardan ‘hoş geldiniz’ diyor, sizleri yeryüzü kalbi duygularımla selamlıyorum.”

“Hedefe yürürken maksat fetihler, erek şahadet, avuntuları ise gaziliktir”

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Umumi Başkanı İrfan Tatlıoğlu ise Yörüklerin yürüyüşünün ömürlük olduğunu dile getirdi.

Yörüklerin günlük amaçlara değil ömürlük hedeflere yürüdüğünü dile getiren Tatlıoğlu, “Hedefe yürürken misyon fetihler, amaç şahadet, avuntuları ise gaziliktir. Bilirler ki anne tutum Kızılelma’yadır, Turan’adır, birliğedir, beraberliğedir. Bilirler kim o yolculukta asuman çerge, saha döşektir. Bu mutlu tutum bugün üstelik Balkanlar’dan Türkistan’a, Baltıklardan Afrika’ya açık benzeri coğrafyada örgütlenen Türk, Türkmen topluluklarıyla devam etmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Oğuz Boyları Konfederasyonu Umumi Başkanı Mehmet Özer, Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin Kütahya’nın Domaniç ilçesini otlak, Söğüt’ü kışlak namına kullandığını hatırlattı.

O dönemde çadırdan imparatorluğa geçişin temellerinin atıldığını anlatan Özer, “3 kıtaya, 7 denize mütehakkim bizler, asaletli ve soylu aynı milletin çocuklarıyız.” dedi.

Özer, Yörüklerin oran ihdas kültürüne ehil aynı cemiyet olduğunu sözlerine ekledi.

YANLIŞSIZ Parti Bilecik Milletvekili Esaslı Huluskâr, Söğüt Kaymakamı Tuncer ve Belediye Başkanı Sever bile katılımcılara hitap etti.

Halk oyunları ve mehteran gösterilerinin peşi sıra Hükümet Konağı önünden mehter takımı eşliğinde Ertuğrul Gazi Türbesi’hangi planlı söz yürüyüşüne, Ilbay Kızılkaya ve Milletvekili Dalkavuk ile beraberindekilerin yanı sıra Bilecik Cumhuriyet Altını Başsavcısı Burak Fen, İl Kurnaz Komutanı Miralay Muzaffer Sandalet, İl Güven Müdürü Ertuğrul Namal, DÜRÜST Tümen İl Başkanı Serkan Sebep ve çokça sayıda dirilik katıldı.

Share: