Yusufeli’nde yıpranmamış ilçedeki konutların anahtarları tasdik edilmeye başladı

Artvin’de baraj inşaatı kapsamında sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesinin taşınacağı bakir iskân durumunda kâin konutların anahtar teslimleri başladı. Bakir konutunun anahtarını alan Belediye Başkanı Eyüp Aytekin muhaceret sürecinin başladığını söyledi.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı bitmeme temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın üçüncü bildirme faziletli kemer barajı olacak Artvin’deki Yusufeli Barajında akıbet hazırlıklar yapılıyor. Su sübvansiyon işlemiyle alay malay sular altında kalacak olan kaza merkezinin taşınacağı eskimemiş yerleşme durumunda çalışmalarda sona gelindi. Tamamlanan konutlar, borçlandırma ve becayiş işlemleriyle doğruluk sahiplerine verilmeye başlandı.

Mevcut ilçenin çabucak peş kısmındaki kâin Yansıtıcılar-Sakut mevkiinde üç ayrı bölgede 2015 yılında başlayan icraat sonrası bu yaz doğruluk sahiplerinin evlerine taşınması bekleniyor. 2 bin 654 doğruluk sahibiyle Türkiye’nin en büyük iskan projesi olma özelliği haiz ilçede, konut ve gelişim yeri fiyatlarını anlaşılan olmasının ardından doğruluk sahiplerine karı ve hareket yerleri teslim edilmeye başlandı.

Borçlandırma ve becayiş yöntemiyle türe sahiplerine konfirmasyon edilen konut ve iş yerleri amacıyla kırıcı iş harcanıyor. Borçlandırma işlemleri dolay müracaat bürosu Yusufeli kaza merkezinde Uray Binasının karşısında Yusufeli Baraj Projeleri Halkla İlişkiler Bürosunda yapılırken, becayiş işlemleri ise Yusufeli Kaymakamlığında oluşturulan Becayiş Bürosunda bitmeme ediyor.

“Yeni bir hikayeyi bu coğrafyada hep alay malay yazacağız”

Yıpranmamış yerleşim durumunda mevcut konutun anahtarını konfirmasyon düz Yusufeli Şehremini Eyüp Aytekin, Uzun bir proses süren Yusufeli barajı ve kullanılmamış yerleşme yerinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde hemşerilerimizle birlikte, bu toprakları bütün birlikte yurt yilbik eskimemiş evlerimizde evlatlarımız için bire bir yurt inşa etmiş olacağız” dedi.

“Yusufeli’nin 50-60 yıllık ayrımsız hikayesinin ufak ufak sonlandırıyoruz” diyen Başkan Aytekin, “Yıpranmamış ayrımsız hikayeyi bu coğrafyada bilcümle birlikte inşallah yapacağız, yaşatacağız. Ben hep üzere bu sürecin tatlıca olmasını dilek ediyorum. Zaman evimi teyit aldım, gittim gördüm, gayet güzelce ergonomik. Hemşerilerimiz şundan güvenli olsun bu aynı süreç, kesinkes çevremizde yaşadığımız ortamlarda tıpkı mızıka eksikler olacaktır amma bizim elimiz dokunduğu zaman bu süreç daha güzele evrilecek. Gelişmemiş ahit içerisinde bilcümle alay malay göreceğiz bura inşallah vatandaşla buluştuğu an vatan olmaya başlayacak. Tıpkı yıl ihtimal, iki sene aynı takım sıkıntılar çekeceğiz ama iki sene sonradan kişi coğrafyasının yıldızı olacak bir ilçeyi bilcümle gelişigüzel var etmiş olacağız, nakil başladı. Anahtar teslimi yapılıyor, vatandaşlar eşyalarını evlere götürüyorlar fazla eşyalarını taşıyorlar. Evlenenler ve şehirde yer bulamayan gençlerimiz kiralık evlerini yukarda almaya başladı. Umuyorum bunu 2023’e girince inşallah cingöz oluruz” ifadelerini kullandı. – ARTVİN

Share: