Zabıta teşkilatına bitiren hakları eğitimi verildi

Zabıta teşkilatına bitiren hakları eğitimi verildi

SİVAS – Tecim Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Ortalık Gözetimi Genel Müdürlüğü eliyle Tüketicinin Korunması Uygulamalarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması Projesi çerçevesinde Sivas Belediyesi ev sahipliğinde eğitim programı düzenlendi. Eğitime; Kayseri, Tokat, Yozgat ve Malatya’dan gelen Polis Daire Başkanları ve Tecim İl Müdürleri katılım gösterdi.

Isıdam Çermik’te bir otelde gerçekleştirilen seminerde önceki namına hezel düzlük Sivas Ticaret İl Müdürü Doğruca Saksı, belediyelere denetleme yetkisinin verildiğini söyleyerek, “2018 tarihinde 6502 dar tüketicinin korunması için kanunun satıştan kaçırma altıncı maddesi ve fiyat etiketi antetli 54.cü maddesi ile Bakanlık ve Belediyelerin bu husus hükümlerini uygulama ve yürütmektedir. Bu anlamda belediyelere teftiş yetkisi verilmiştir. Belediyelerimiz Bakanlığımızca bitiren kanununun uygulanması açısından en şanlı paydaşlarımız olmuştur ve mütemmim ile ait bir nice alana dahil olmuşlardır” dedi.

Ticaret Bakanlığı TKPGM Kat Başkanı Dr. Yakup Sunturlu, bir nice belediyede zabıta mütemmim hakları vahit amirlikleri oluşturulduğunu tabir ederek, “Öncelikle büyükşehir belediyelerine bire bir program yaptık. Bunun akabinde birçok belediyemizle zabıta mütemmim hakları birim amirlikleri oluşturuldu. Ardından iklim belediyelerini benzeri şekilde analog terbiye programlarıyla bire bir araya getirdik. Projenin üçüncü safhasında bile ilçe belediye polis teşkilatlarına müteveccih bu programı yapmayı kendimize ayrımsız fariza addettik. Bu proje Cumhurbaşkanlığı gösteri planı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Projenin önemi pandemi sürecinde çokça daha dolgunca anlaşıldı. Çünkü piyasadaki bedel artışları, kıymet etiketleri ve tıpkı bir nice vatandaşlarımızı kıygın eden hususlarla İlgili Ticaret İl Müdürlüklerimiz Zabıta ile mail tıpkı iş içerisinde oldular. Bizim kaymakamlık teşkilatlarımız yok. İllerde elden ülke müdürlüklerimiz var. Özellikle ilçelerde sizlerden büyük destek aldık” ifadesini kullandı.

Son yerine küçümseme kayran Sivas Uray Başbuğ Yardımcısı Kayhan Işık, “Pandemi sürecinde yalın kat üstü beş altı yaşadık. Bu müddet içinde Tecim İl Müdürlüğü ve Polis teşkilatımız seçkin devir olduğu kadar uyum içerisinde çabalama sarfiyat ettiler. Tüketicinin bilinçlendirilmesi büyüklüğünde bakı da mefret. Bakanlığımız adamakıllı spotlar hazırlamışlar, vatandaşlarımız üstelik bu konuda sunturlu tıpkısı şekilde eğitim alıyor ve bilinçleniyorlar” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonraları Sivas, Kayseri, Yozgat, Tokat ve Malatya illerinde fariza özne Tecim el Müdürleri ve Zabıta Ofis Başkanlarına; belediyeler aracılığıyla yapılan iskontolu satışlar, satıştan içtinap ve kıymet etiketi denetimleri anlatıldı. Arkası Sıra Zabıta Daire Başkanlıkları yoluyla yapılan denetimlerin kılgısal sunumları gerçekleştirildi.

Share: