Zamlara Reaksiyon Gösteren Aksaraylı Yurttaş: “Tallahi İyi Ki Doğal Gaz Bulduk Yani Bulmasaydık Ne Yapardık Bilmiyoruz”

KEMAL SAYGINLIK ATALAY

Aksaray’da cümbüş ve doğalgaza gelen zamlara vatandaşlar aksülamel gösterdi. Henüz kış gelmeden yakacakları kalorifer ve kullanacakları elektriğin hesabını işleyen vatandaşlar ödedikleri faturaları açıklayıp, hükümetin Karadeniz’deki doğalgaz müjdesini eleştirdi. Sülale ve hareket yerlerinde efdal maliyetlerle zindelik ve doğalgaz faturası ödeyen vatandaşlar, “Vallahi gür ki gaz bulduk yani bulmasaydık hangi yapardık bilmiyoruz” diyerek aksülamel gösterdi.

Aksaraylı İrfan Yağız, “Zaten maltalık fiyatlı hemşehrim yani yetişemiyoruz. Seçkin dönem üzerine bir dahi bindirim geliyor. Olur, her aktarılma remiks geliyor. Ego zaten emekliyim yani tekaüt kendisine şu an çalıştığım halde geçinemiyorum. Hareketlilik 225 liralık geldi. Su 84 liralık geldi. doğal gaz de zaten hemen mutfakta kullandığımız amacıyla 145 liralık geldi. Sahn pahalı eksantrik de tıpkı özdek diyemiyorum. Ne diyeyim?” dedi.

Yüksel Türk, “Vallahi Tanrı bu millete acısın. Yani dirimsel seviyesi olarak ortalamanın üzerindeyiz. Amma gine birlikte edisyon günlerin beklediğini düşünüyorum. Tanrı hafif versin. Eve 600 liralık gelmişti. en üst doğalgaz faturamız güzeşte sene yer fazla ödediğimiz bin 300 liraydı. Değme halde bu yılda 2 bin lirayı bulur diye niteleyerek düşünüyoruz. Tallahi bereketli kim gaz bulduk yani bulmasaydık ne yapardık bilmiyorum! İyi ki tarım ülkesiyiz ne yapardık bilmiyoruz” dedi.

“EGO GEÇİNİYORUM KARDEŞİM. CENABIHAK BİN BEREKET VERSİN”

Zor olmasına karşın mevrut faturaları akla yatkın bulduğunu ve geçim sıkıntısı yaşamadığını belirten Hazım Semavi, “Vallahi benim elektriğimde bindirim var dahi katıksız gazımda yok. Saf gazım alışılagelen, şu dakika şu ortama göre alışılagelen 60 teklik doğal gaz geldi. 200 lira elektriğim geldi. Elektriğim çok geldi. Buna karşı çıkıyorum. Ben hangi düşüneceğim? Ego düşünsem dahi bire bir madde bulunmayan. Düşünmesem üstelik mehabet bilir. Ben hangi bilirim? Devletin bunu biraz indirmesi gerekir. Ben geçiniyorum kardeşim. Cenabıhak bin bereket versin. Evimde icar olmasına karşın geçiniyorum. Müfrit süresince yaşarsan geçinemezsin” dedi.

“KALIYOR 100 TL HAYDİ BAKALIM KARIN DURSUN YANINDA”

Mavi’nin tepkisine karşılık veren bire bir yapım işçisi ise, “Ben inşaatçıyım. 5.kata iskeleye çıkıyoruz tığ, aldığımız günce gündelik 200 TL, 200 TL’nin 50’sini dolmuşa veriyoruz. Geriye kalıyor 150 TL, 50’sini yeniden harcıyorsun. 100 TL haydi bakalım düşünce dursun beraberinde, çocukların dursun yanı sıra hangisi duruyorsa, aylık 3 bin TL’ye geliyor. Kiraysa, mutfaksa boşanmalar çoğaldı. Illet çoğaldı? Bu yüzden çoğaldı. İnşaatlara gidin yalanımı çıkarabilirsiniz. Taş çatlasa 250 tamam. Ego inşaatçıyım” ifadelerini kullandı.Share: