“Zelzele Anı, Çök Rejim Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi

Samsun İl Müftülüğü ve AFAD koordinasyonunda kent merkezi ve 17 ilçedeki Kur’an kursu ve terbiye merkezlerinde zelzele tatbikatı gerçekleştirildi.

Atakum Atatepe Mahallesi’ndeki Hudeybiye Kız Kur’an Kursu’ndaki alay malay sarsıntı ve tahliye tatbikatına, Ilbay Zülkif Dağlı, Ilbay Yardımcısı Hasan Öztürk ve İl Müftüsü Seyfullah Çakırdoğan de katıldı.

Senaryo gereği öğüt simultane meydana gelen zelzele sırasında binadakiler “çök, okus pokus, tutun” pozisyonuna geçti. Depremin durmasının peşi sıra çatı kontrollü tıpkısı şekilde tahliye edildi.

Binada yaralanarak mahdut kalan iki mektepli ise ağırşak hocaları vasıtasıyla kurtarılarak binadan çıkarıldı. Öğrencilere henüz sonra sıhhi imdat uygulandı. Binanın bahçesinde toplanan bazen öğrencilere ise psikososyal destek verildi.

Tatbikat sonrası AFAD Gönüller Müdürü Seyit Ahmet Seldüz, tatbikatın muvaffakiyetli tıpkısı şekilde tamamlandığını söyledi.

Ilbay Görgüsüz, tatbikat sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde olduğu kabilinden Samsun’dahi da müftülüğe sınırlanmış Kur’an kursu ve yetişek merkezlerinde deprem tatbikatı gerçekleştirildiğini söyledi.

Tatbikatın kudretli şekilde tamamlandığını ifade fail Dağlı, “Sarsıntı ve cuşiş tatbikatlarını cümle eğitim bilimi kurumlarımızda ve kamu kurumlarımızda bitmeme ettireceğiz. Bu sene bildiğiniz kabil afet eğitim bilimi ve manevra yılı. Bu tatbikatları yapmamız gerekiyor. Tatbikatların akıbet basamak müfit olduğunu hem öğrencilerimize hem vatandaşlarımıza umulur ayrımsız kıyamet çabucak zahir kurtulacaklar yönünde yetişkin eğitimler verildiğini düşünüyoruz.” dedi.

Görgüsüz, tatbikata kendisinin üstelik katıldığını belirterek, “Tatbikat birlikte olsa kayırıcı kendisinin bir anda ne yapacağını düşünmesi gerekiyor. Tığ birlikte öğrencilerimiz kabilinden bir senaryoya dahil olduk. Çök, katakulli, tutun yaptık geçmiş. Peşi Sıra tıkışıklık oluşturmayacak şekilde gelişigüzel dershane çizin çizin tahliye edildi. Okul bahçesinde psikososyal desteler verildi.” ifadesini kullandı.

Manevra, Samsun format ve 17 ilçede 1032 Kur’an kursu hocası ve 10 binin üzerinde öğrencinin katılımıyla yapıldı.

Share: