AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, Kızılırmak Deltası’nı gezdi

Avrupa Birliği (KEZ) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Samsun’da UNESCO Acun Mirası Eğreti Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni gezdi.

Meyer-Landrut’un birlikte Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Romanya, Litvanya, Hırvatistan, Çekya ve İrlanda’nın büyükelçileri ile Portekiz ve Polonya’nın maslahatgüzarları, Kızılırmak Deltası’nda kuş gözlemi yaparak biyoçeşitliliği inceledi.

Burada basın mensuplarına açıklamada mevcut Meyer-Landrut, Kızılırmak Deltası’nın mecmu ülkeler amacıyla kuma derece olduğunu söyledi.

Biyoçeşitliliği korumanın önemini vurgulamak üzere deltayı müzakere ettiklerini anlatan Meyer-Landrut, “Biliyorsunuz, dünyada nesli hınç altında yahut nesli tükenmekte olan enva var. Dolayısıyla abuhava değişikliği etkilerini engellemek ve biyoçeşitliliği korumak bizim açımızdan çokça mehabetli. Sürdürülebilir farkındalığın bile tüm merkezinde saha alıyor. Burada, örneğin göçmen kuşları gördüğümüzde birlikte öğrendik kim Avrupa’dan mevrut, Avrupa’ya revan yahut ayrımsız şekilde Asya’ya gidip mevrut kuşlar var.” diyerek konuştu.

Meyer-Landrut, deltadaki projelere tüm ülkelerin ortak ceht harcaması gerektiğine belen ederek, şu görüşleri dile getirdi:

“Ülkeler gelişigüzel çalışmak yerinde. Avrupa Birliği 2002’den bu yana biyoçeşitliliğin korunabilmesi üzere 15 milyon avro destekte bulundu. Bu desteğini de sürdürecek. Çünkü burası bizim ortak doğamız ve coğrafyamız. Bu desteklerin hangi kadar yerinde olduğunu görmekten dahi bahtiyarlık duyuyorum. Bu kuma çalışmalardan belde Türkiye’da emeği sabık mecmu kurumlara teşekkürname ediyorum.”

Öte yandan Meyer-Landrut ve büyükelçilerin deltada gezdiği elektrikli aracın önüne benzeri uzun hayvan artık. Çevirgeç, yılanın ezilmemesi için durduruldu. Görevliler, aracın altına giren yılanı alarak deltaya bıraktı.

Share: