Afyonkarahisarlı şehidin hakları 52 yıl bilahare verildi

Malatya Erhaç 7’nci Ana Jet Hakikat Komutanlığı’nda fariza yaptığı 1970 yılında şehit olan Afyonkarahisarlı Hv. P. Çeri Mehmet Katışıksız’ün mezarı, haklarının kullanılmamış alınması zımnında 52 yıl bilahare şehitlik mezarı yerine yenilendi.

Afyonkarahisarlı Mehmet Temiz, silah kazası sonucu ahiret yolculuğu etmişti. Muhtelif girişimler neticesinde şehitlik hakları alınan 1951 doğumlu Saf’ün Afyonkarahisar Minval Ataköy Mezarlığı’nda mevcut mezarı 52 yıl sonraları şehitlik mezarı olarak yaptırıldı. Şehidin 51 yaşındaki kızı Sürgün Sökmen bile mezar yapımı sırasında mezar başında dua ederek babasını andı.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Bölüm Başkanı İsmail Kumartaşlı, mütenevvi girişimlerde bulunarak şehidin haklarını aldıklarını ve mezarının da şehitlik mezarı adına yenilendiğini söyledi. Kumartaşlı, şöyle konuştu:

“Malatya Erhaç 7 nci Ana Jet Soy Komutanlığı’nda askeriye hizmetini yaparken zırh kazası sonucu memat fail ve Hizmet Malullüğü (Şehitlik) haklarını yıllar bilahare aldığımız 3 Aile 1951 Tevellütlü Şehit Hv. P. Çeri Mehmet Münezzeh’ün Afyonkarahisar Suret Ataköy Mezarlığı’nda mevcut mezarının şehit mezarı olarak yapılması amacıyla Afyonkarahisar Valiliği’nin ait birimlerine talebimizi ilettik. 52 sene bilahare şehit mezarı namına zaman yapıldı. Başta talimatı veren Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’na ve Afyonkarahisar yer Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban’a teşekkürname kıymet şehidimize yağmur dilerim”

Şehidin 51 yaşındaki kızı Cımbar Sökmen ise, “Babam martir olduğunda ben 15 aylıkmışım. Hiçbir molekül hatırlamıyorum yıllar bilahare Topluluk Başkanı İsmail Kumartaşlı ile tanıştım. Ilk babamın şehitlik haklarını almamızı sağladı. Izzet memuru namına işe girdim. Zaman da 50 sene sonra mezarının yapılmasını sağladı. Yekpare celal yetkilileri ve toplum örgütü başkanımız İsmail Kumartaşlı’ya teşekkür ederim. Cenabıhak razı olsun ” dedi. – AFYONKARAHİSAR

Share: