Almanya Başbakanı Scholz: “Erke krizini Avrupa ülkelerinin dayanışması ile aşacağız”

– Almanya Başbakanı Scholz: “Enerji krizini Avrupa ülkelerinin dayanışması ile aşacağız”

ATİNA – Almanya Başbakanı Olaf Scholz, enerji krizinden Rusya’nın mesul olduğunu belirterek, krizin Avrupa ülkelerinin dayanışması ile aşılacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa’ya yaptığı resmi ziyaretin arkası sıra zaman resmi temaslarda mevcut olmak amacıyla Yunanistan’ın başkenti Atina’ya geldi. Ziyareti çerçevesinde Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile Akropolis Müze alanını gezen Scholz, sonrasında Miçotakis ile baş başa görüşme gerçekleştirdi. Liderler görüşmenin arkası sıra eş ayrımsız basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında mütekellim Scholz, Yunanistan’ı musahabe etmekten memnuniyet duyduğunu anlatım ederek, “Yunanistan ve Almanya, tarihin bir nice çabucak birlikteydi. Zaman de aynı şekilde hem Avrupa Birliği’nde hem dahi NATO’üstelik birlikteyiz” dedi. Rusya- Ukrayna savaşına ait açıklamalarda bulunan Scholz, erke krizinden Rusya’nın sorumlu olduğunu belirterek, krizin Avrupa ülkelerinin dayanışması ile aşılacağını vurguladı. Avrupa Konseyi’nde istirdat fonu oluşturduklarını açıklanan Scholz, “Bizi Rusya’ya bağımlılıktan kurtaracak olan programlar üzerinde konuşuyoruz. Gürcistan ve Ukrayna dahi elan evvel bile konuştuğumuz üzere bizimle eş hareket edecekler” şeklinde konuştu.

“Yunanistan ile silahlanma programları için çalışıyoruz”

Şarki Akdeniz’deki duruma ait soruları üstelik yanıtlayan Scholz, “Gün Doğusu Akdeniz potansiyellerle meşgul benzeri düzlük. Bu fırsattan intikal etmek tabiatıyla herkesin çıkarına. Kaime hakları ihlal edilmediği sürece, bereketli komşuluklar korunmalıdır” ifadelerini kullandı. Almanya’nın Yunanistan’a 4 milyar euroluk zırh satışı planı ile ilişik açıklamalarda bulunan Scholz, “Yunanistan ile silahlanma programları konusunda çalışıyoruz. Zırhlı silahlar, tanklar ve 4 fırkateynin modernizasyonu üzerinde çalışıyoruz. Yunanistan emin ayrımsız ortak. Bu nedenle planlama yapıyoruz. Zira NATO üyesi devletlerin millî egemenliğinin sorgulanmasına cevaz veremeyiz” dedi.

Share: