Amasya’da 5 bin 114 depremzede konuk ediliyor

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgeden boşaltma edilen depremzedelerden 5 bin 114’ü Amasya’da ancak, misafirhane, otel ve yakınlarının evlerine yerleştirildi.

Amasya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Zehir, düzenlediği matbuat toplantısında, sarsıntı bölgesi ile ilgilendiren yapılan çalışmalar üzerine bilgelik verdi.

Valiliğin başlattığı yardım kampanyasına vatandaşların aheste deste gösterdiğini tamlayan Elem, “Kıran bölgesine ekskavatör, çalımlı, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, boşaltıcı vb. gelişim makinelerinden oluşan toplanmış 115 şalter irsal edilmiştir. Bölgeye gönderilen müzaheret malzemeleri ise 153 tır, 55 kamyon ve kamyonetten oluşmaktadır.” dedi.

Kurtarma ekiplerinin ve yardım konvoylarının öncelikle Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın koordinatör ilbay yerine görevlendirildiği Nurdağı bölgesinde gönderme edildiğini aktaran Zehir,

“Ekiplerimi kontrol-kurtarma çalışmalarına katma, bölgenin yaralarının sarılmasına destek olmuştur. Bu alandaki çalışmaların tamamlanmasıyla Valimiz Sayın Mustafa Masatlı, Hatay ilimize koordinatör ilbay yerine bakanlığımız aracılığıyla görevlendirilmiş; ekiplerimizde çalışmalarını bu bölgeye yoğunlaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Amasya’ya mevrut depremzedelerin amme misafirhaneleri, yurtlar, oteller ve yakınlarının evlerine yerleştirildiğini vurgulayan Kötü, şunları kaydetti:

“Şu esas büyüklüğünde afet bölgemizden ilimize gelen bin 286 ev ve toplan 5 bin 114 kişinin yerleştirmesi gerçekleştirilmiştir. Bu vatandaşlarımızdan 258’i KYK yurtlarında, 168’i amme misafirhanelerinde, 102’si otel ve pansiyonlarda, diğer 4 bin 586’sı ise yakınlarının beraberinde barınmaya bitmeme etmektedir. Şu anne kadar sağlık ekiplerimiz tarafından bölgeden gelen bin 63 kişiye esenlik hizmeti verilmiş, bin 364 bireye psiko-toplumsal bindi çalışması işlenmiş, 3 bin 813 kişiye besin yardımında bulunulmuş, giysi ve ocak eşyası ihtiyaçları giderilmiştir.”

Amasya Valiliği tarafından “www.amasyaseninle.com” adresiyle bire bir ana kapı açıldığını anlatım fail Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yazılımı ve altyapısı tamamen Valiliğimiz yoluyla geliştirilen bu aplikasyon ile hareket bölgesinden ilimize gelen parçalanmamış vatandaşlarımızın ümit ve ihtiyaçları haddinden fazla daha aceleci bire bir şekilde giderilebilecektir. Esasen teavün ve dayanışmaya en haddinden fazla gerekseme duyulan bu dönemde gönüllü hemşerilerimizin bile misafirlerimizin ihtiyaçlarına cevap vermeleri bu uygulama ile kolaylaşacaktır. Tekrar depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yaralılarımıza evgin şifalar diliyoruz. Bütün vatandaşlarımıza ve ülkemize esbak olsun.”

Share: