Baran İstanbul’u esir aldı! İşte sıkı geneli hava şartları raporu

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak: Ülkemiz genelinin modüler ve çokça bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve gün doğusu su, Karadeniz, (Eskişehir hariç) İç Küçük Asya, Şark Akdeniz, Doğu Küçük Asya ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve asuman patırtılı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın mağrip kesimlerinde yerli sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; kuzey, iç ve batı kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 rütbe altında, şark bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli yönlerden hafif, arada bir ölçülü kuvvette, Marmara, Şimal Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Maşrık Küçük Asya’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin bucak kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın gün batısı kesimlerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek huysuz şartlara alın (anide sel, taşkın, sebep, yağış simultane akva rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Maşrık Akdeniz kıyıları ile Şark Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam namına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin yıldız ve maşrık çevrelerinin bora ve gök patırtılı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında domestik akva olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği anlayış ediliyor. Rüzgarın; Yıldız Veli kıyılarında şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Şarki Akdeniz ile Antalya çevrelerinin fasılalı bora ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın kuzey ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın günindi ilçelerinde yerli akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Şark Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Eskişehir hariç bölge genelinin espaslı boğanak ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin gün doğusu ilçelerinde evcil sağlam olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, mıntıka genelinin espaslı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerli akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, kesim genelinin fasılalı boğanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları, Samsun ve Cıvıl Cıvıl çevreleri ile Tokat’ın doğu ilçelerinde evcil namına sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, nahiye genelinin espaslı boğanak ve gök gürültülü bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin sağanak ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor.Share: