Bartın ruzname haberi: Doktor Odalarından Bartın Faciası ile İlgili Eş Izah: “Siyasi Sorumluları Adisyon Vermeye, Sorumluluklarını Hesabına Getirmeye Çağırıyoruz”

Bilgi: ABDULLAH ÇELEBİ-Azrail: KERİM MISYON

Iye Bölgesi Tabip Odaları, “Eroin ocaklarındaki ölümler hangi fıtrattır, hangi kaderdir ne dahi kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Politik sorumluları adisyon vermeye, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Entelektüel, Afyon, Antalya, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Isparta Burdur, İzmir, Manisa ve Muğla Doktor odalarının meydan aldığı Ege Bölgesi Otacı Odaları Toplantısı’nda “Mazi Soma, Ermenek zaman Amasra” antetli ortak matbuat açıklaması yapıldı. İzmir Hekim Odası Konuşma Salonu’nda yapılan toplantıda, faciada hayatını kaybedenler için tevakki etmek duruşunda bulunulurken, beyaz zehir facialarıyla ilişkin foto gösterimi yapıldı.

Ortak açıklamayı İzmir Hekim Odası Başkanı Süleyman Kök yaptı. Açıklama şöyle:

“BAŞI YERDE SAYIŞTAY RAPORUNU DİKKATE ALMAYANLARDIR”

“Türkiye Taşkömürü işletmesi Amasra müessesesine ilişkin eroin ocağında 14 Ekim 2022 saat 18.15’te meydana gelen patlamada 41 işçi hayatını kaybetmiş, hastaneye atıf edilen işçilerden beşinin durumu ciddiyetini hala korumaktadır. 41 eve şiddetli düşüren, onları oğulsuz, babasız, nazirsiz bırakan kabahatli ne metan gazıdır hangi da farklı gazıdır ne birlikte özge gazlar. Kabahatli, bu gazları bati biçimde buluşturan, tam ilaç almayan sorumsuzlardır. Kabahatli, -300 metre derinliğe ulaşan ocakta aniden gaz degajı ve grizu patlama riskinin artığını rapor fail Sayıştay raporunu dikkate almayanlardır. Başi Yerde, iştirakçi sağlığı ve güvenliğini ranta kurban edenlerdir. Başi Yerde liyakate makul atanmayan yöneticilerdir.

“ÖNLENEBİLECEK ÖLÜMLER CİNAYETTİR”

Kaymakamlık sonu işletmeden sorumlu tekmil yöneticilerin bibi görevde kalmasını sersemlik süresince izliyor, metin benzeri sormaca yürütülebilmesi amacıyla derhal görevden uzaklaştırılmalarını bekliyoruz. İşçi sağlığı ve güvenliği alanında ulusal ve uluslararası yönetmeliklere akıllıca mücahede koşullarının sağlanması, denetimlerin çığır örgütü ve sendikanın üstelik zarfında olduğu birimlerce yapılması iş kazalarını iri oranda sınırlayacaktır. Keyif hizmetlerinin lehçe özellikler dikkate alınarak planlanması, hizmetin devamlılığının sağlanması sağlık yöneticilerinin görevidir. Maden ocaklarındaki ölümler hangi fıtrattır ne kaderdir hangi üstelik kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Siyasal sorumluları hesap vermeye, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Share: