Başkan Gültak: “Akdeniz’deki spor yatırımları bitmeme edecek”

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Türkiye Ayak Topu Antrenörleri Derneği (TÜFAD) yöneticileri, spor adamları ve kursiyerler ile benzeri araya gelerek Akdeniz ilçesine geçen 3 buçuk sene içerisinde kazandırılan ve yakında yapılacak olan sportif proje ve yatırımları anlattı.

Şehremaneti konuşma salonunda gerçekleşen buluşmaya; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın yanında, TÜFAD Mersin Ağacı Idarehane Başkanı Sevinçli Bilir, TÜFAD Genel Sekreteri Ayhan Gök, antrenörler ve Camspor Ayak Topu Kulübü futbolcuları katıldı. Gençleri uyuşturucu ve keder alışkanlıklardan örtbas etmek amacıyla hayata geçirilen spor yatırımlarının tanıtım filminin gösteriminin arkası sıra hezel alan Başkan Gültak, Akdeniz’e kazandırılan spor tesislerini anlattı.

“Yüzme havuzlarını çocuklarımızın ayağına getirdi”

Akdeniz’e namzet olduğunda, annelerin kendisinden arz çok yüzme havuzu istediğini vurgulayan Başbuğ Gültak, “Başka ilçelerde havuzlar var, dallar gidebiliyor amma evet Akdeniz’in çocukları? Akdeniz’da çocukların yüzme öğreneceği bir tane havuz yoktu. Ego üstelik o bölüm annelere hezel verdim, ‘eğer beni seçerseniz havuzu ayağınıza getireceğim’ dedim. Geldikten sonra 4 pasaj seyyar havuz getirdik. Havuzları okul bahçelerine koyduk ve bugüne büyüklüğünde 7 bin çocuğumuza yüzme öğrettik” dedi.

“Acemi spor kulüplerine bindi sürüyor”

Akdenizli çocukların 5-6 yıl öncesine göre çok değiştiğini üstelik anlatım fail Gültak, “Akdenizli kâh füru kimi odakların yönlendirmesiyle polisi taşlıyordu. Bugün ise

çocuklarımız Yılmaz Güney Bilgisizlik Merkezi’nde spor yapıyor. Mersin merkezde bu kombinede ayrıksı benzeri deneyimsizlik merkezi namevcut” diyerek konuştu. Başbuğ Gültak, bu mevsim toy spor kulüplerine 317 bin TL bindi sağladıklarının de altını çizerek, “Akdeniz’de 2019 yılında 31 kulüp varken demincek bu kopya 61 oldu. Başka ilçelerdeki bazı toy kulüpler ikametgahlarını Akdeniz’e taşıyarak nakdi destek alıyorlar zira gayrı belediyelerde hakeza ayrımsız bindi yok. Zamanla bile bu nüsha artıyor” diye konuştu.

Akdeniz’e kazandırılan veya ağız ağıza yenilenerek sporcuların ve sporseverlerin hizmetine verilen tesisler için üstelik bilgi veren Başkan Mustafa Gültak, Özgürlük Mahallesi Tırmıl Meydanı’na da benzeri spor salonu ve ayak topu sahası kazandırılacağını kaydetti. Komutan Gültak, “Hürriyet Mahallesi’nde henüz önce efsanevi pazarının kayran aldığı alanı temizledik. Sağlık Bakanlığı’ndan bire bir kısmın tahsisini yaptık ve lazım izni çıkarttık. Orada İl Toyluk Merkezi Tırmıl Spor Salonu yapılıyor. İkinci etapta dahi ayrımsız ayak topu sahası yapılacak. Değişik branşların yapılabileceği bir mecbur mağaza olacak. Antrparantez 750-1000 yabanlık benzeri tribüne eş ayak topu sahası olacak. Bir ortaokul yapılması amacıyla 5 dönümünü bile Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’ne tahsis ettik. Yani Tırmıl’ı üstelik değiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Akdeniz’da spor yatırımları bitmeyecek”

Akdeniz Olimpiyatları’nda Mersin Ağacı’dahi bünye almayan biricik ilçenin Akdeniz olduğunu belirten Gültak konuşmasına şunları söyledi:

“Akdeniz Olimpiyatları’nda 1 metre üstelik bünye almayan bir tane ilçeyiz. Zira o dönemin siyaseti istemiyordu. Özge belediyeler dünya büyüklüğünde üretim almış amma Akdeniz almamış, ‘yerimiz bulunmayan’ demişler. Halbuki Akdeniz o çağ tıpkı bir nice kasılma alabilirdi. Demincek efkâr ve zikirler değişti. Biz spora, bilime, eğitime, sanata önem veriyoruz. TÜFAD ve sair kurumlarla kuma projeler yapmaya önem veriyoruz. Akdeniz artık cidal ve gürültü ile değil, sportif faaliyetlerle, sanatsal ve kültürel faaliyetlerle ön plana çıkıyor. Akdeniz’de ‘kardeşlik’ zamanı imdi. Ego burada olduğum sürece Akdeniz’de spor yatırımları bitmeyecek, bitmeme edecek.”

TÜFAD Umumi Sekreteri Ayhan Asuman ise, “Akdeniz’dahi yapılan bu tesisler olduğu sürece Komutan Mustafa Gültak bütün hatırlanacak. İnanın çok duygulandım. Gelecekti gençlerin bu tesislerden yetişeceğini düşündüğümüzde çokça balaban ve saygıya derece yatırımlar. Spora katkılarından ve desteklerinden periferi Başkan Mustafa Gültak’a haddinden fazla teşekkür ederiz” dedi.

Konuşmaların ardından TÜFAD Mersin Ağacı Idarehane Başkanı Ongun Bilir aracılığıyla Başkan Gültak’a plaket takdim edildi. – MERSİN

Share: