Bilecik’in narıyla adını duyuran, 960 nüfuslu ilçesi: İnhisar

Sakarya Nehri’nin kıyısında yerleşmiş Bilecik’in İnhisar ilçesi, nüfusunun azlığına ve göç vermesine karşın tarımı ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor.

Türkiye’nin eşkal nüfusu arz birkaç ilçelerinden İnhisar’bile 2021 Yılı Adrese Dair Can Pusat Sistemi verilerine göre köyler karışma 2 bin 183 kişi yaşıyor. İlçe merkezinde 499’u eş, 461’i avrat 960 hayat eğleşme ediyor. Kütüğü İnhisar olan kişilerin sayısı ise kayıtlarda 13 bin 82 kendisine geçiyor.

Bilecik’e 48 kilometre uzaklıkta kayran düz, 210 metre rakımlı ilçenin, Sakarya Nehri’nden sulanan topraklarında mikroklima etkisiyle birçok eser yetişiyor.

Özellikle 3 bin dekarda üretilen deve alımlı nar, ilçenin sunu çokça bildik ürünü adına öne çıkıyor. Yılda iki misil ürün alınabilen ilçede domates, biber, patlıcan, gailesiz soğan, taze fasulye, hıyar, vukufsuz, ıspanak, marul, maydanoz ve dürme gibi sebzeler üretiliyor.

İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Kepez, AA muhabirine, 2019 yılında göreve seçildiğinde 1350 olan ilçe merkezi nüfusunun tahminî üçte aynı oranında azaldığını söyledi.

İlçe merkezinde esbak yıllarda 2 bin 500’e yakın kişinin yaşadığını belirten Dağ, “İstihdam imkanımız olmadığı amacıyla yıpranmamış sulp gençler özellikle Eskişehir’i yeğleme ediyor. Bilecik’in ilçesiyiz amma bundan sonra ilişkilerimiz Eskişehir’le.” dedi.

Mihal Gazi Türbesi, Harmankaya Kanyonu, Osmanlı oyuntu taşları…

Cebel, İnhisar’ın emeklilerin geri dönüp saf güzellikler zarfında yaşayabilecekleri ayrımsız havza olmasını hedeflediklerini anlattı.

İlçede Akdeniz ikliminin hakim olduğunu belirten Dağ, “Tarımsal alanda yıl boyunca seralar olmak için arazilerimizde istihsal yapılıyor. Nüfusumuz bir iki ama gidiş geliş sirkülasyonu çok çok. Adapazarı, İstanbul, İzmit ve Ankara’ya kâr ve göveri ile eroin kamyonları gidiyor.” diyerek konuştu.

İnhisar’ın sanayileşmemesini avantaj kendisine gördüklerini kaydeden Kepez, ilçenin Sakarya Nehri’nin kıyısında natürel güzelliklerini bibi koruduğuna dikkati çekti.

Dağ, nar denilince akla İnhisar’birlikte yetişen deve cerrar narın geldiğini, ulusal alanda lanse etmek için festivaller düzenlediklerini ve pazarlama konusunda değişik çalışmalar yürüttüklerini tabir etti.

Mikroklima özelliğinden kıran ilçede birçok ürünün yetiştirildiğini tamlayan Dağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmanlı mezarları bulunan, bunlar bizim geçmişe dönük kimlik taşları. Çukur taşlarını himaye altına alacağız. Günümüzden 16 bin yıl öncesine raci Gedikkaya Mağarası var. Harmanköy’de Osman Gazi’nin cebe arkadaşı Abdullah Mihal Gazi’nin türbesi var. Milli Savunma Bakanlığınca yapılan envanter güncelleme çalışmalarında ‘Osmanlı Devleti’ne ait genişlik sakat eser’ olarak araç altına alındığı açıklanan Mihal Gazi’ye ilgili tıpkısı tığ olduğu ortaya çıktı. Bunlar bizim manevi dinamiklerimiz. Beğeni güzelliklerimizin başında Türkiye’de çevrilmiş olan 3 kilometre uzunluğunda Harmankaya Kanyonu Gusto Parkı’mız var. Nüfusumuz bir iki ama tarihi misyonu ve beğeni güzellikleriyle son yıllarda demet çekmeye başladı. Amacımız İnhisar’ı henüz aşkın öncelemek. Tarihiyle doğasıyla ve tarımıyla adımızı duyurmaya çalışacağız.”

Belediye Reisi Kepez, ara sıra bakanlıklarda formalist hemşehrilerinin fariza yaptığını, iş adamı Cemalettin Sarar ve Ampute Milli Ayak Topu Takımı’nın kalecisi Bülent Çetin’in İnhisarlı olduğunu belirtti.

Asayiş yönünden sıkıntılarının bulunmadığını, İnhisar’ın huzurlu bir kaymakamlık olduğunu dile getiren Kepez, ilçede insanların birbirlerine hürmetkâr olduğunu sözlerine ekledi.

İlçe halkından 82 yaşındaki Yüksek Çakır ise yıllardır marangozluk yaptığını söyledi. Bir Vakitler alım satım kurulan cuma günlerinde İnhisar’üstelik girişim atacak düzlük kalmadığını belirten Çakır, “Şu an nüfusumuz az ama çokça mutluyuz. İlçedeki evlerin yüzde 80’inin kapılarını çerçevelerini ben yaptım.” dedi.

68 yaşındaki Mehmet Solak de tarımla uğraştığını ve amiyane yerde yaşamanın pir olduğunu söyledi.

Share: