Bingöl’de 3 mahallede taziye yemeği kaldırıldı

Aksaray’üstelik taziyet yemeklerin yasaklanmasına Bingöl’den da bindi geldi. Bu çerçevede 3 mahallede taziye yemeği kaldırıldı. Bingöl Ulucami İmamı Mücahit Çelik, taziyelerde sunulan yemeklerin vatandaşlara balaban külfetlere kere açtığını belirterek, “Cesaret ile taziye yemeğini isnat etmek asla caiz değil” dedi.

Ülke genelinde cenaze sahipleri taziyede verdikleri yemek zımnında zorluklarla karşılaşırken Aksaray yer genelinde yemeklerin yasaklanmasına Bingöl’den de bindi geldi. Bingöl’birlikte Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Nihat Çelik, Kültür Mahallesi Muhtarı Yüksek Bozkurt ve İnalı Mahallesi Muhtarı Sait Polat, çağrıya kulak vererek zat mahalle camilerindeki taziyet yemeklerinin kaldırıldığını açıkladı. Bingöl Ulucami İmamı Alperen Polat, verilen yemeklerin bazen yerlerde savurganlık boyutuna varılacak noktalara gelindiğini belirterek, kredi ile taziye yemeğini vermenin katiyen caiz olmadığını vurguladı. Çelik, “Birisi vefat ettiğinde öncelikle o emrihak fail kişinin işlemleri yapılıp, cenaze namazı kılınıp bir zaman geçmiş defnedilmesi elzemdir. Defnedildikten sonradan tabiatıyla sünnet olan üç gün taziye bahis konusu. Bittabi sünnet olan bu uygulamayı ödeme ederken maalesef kimi vakit bire bir takım sıkıntılarını birlikte yaşıyoruz toplum namına. Hele taziyelerde aşındırmak verilmesi hadisesi. Bu Tanrı Resulü Sallallahu Aleyhi ve Sellem döneminde birisi irtihal ettiğinde ahiret yolculuğu fail kişinin yakınlarına onların üzüntüye irsal eden benzeri kapsam ve meşguliyetleri çokça olduğu amacıyla o esnada onların kemirmek hazırlamamaları, komşularının akrabalarının aşındırmak hazırlayıp onunla de ağırlama etmeleri şeklindedir, uygulama budur. Ama maatteessüf günümüzde bu aplikasyon biraz henüz farklı ayrımsız boyuta vardı. Hele taziyet evlerinde taziyet sahipleri yoluyla bire bir kemirmek ödeme uygulaması başladı. Bu da bazı yerlerde haddinden fazla tutumsuzluk boyutuna varılacak noktalara gelindi. Tabiatıyla kim havadan vakti durumunda olan kardeşlerimiz yemek verebiliyorlar amma fakir olan kardeşlerimiz bu konuda haddinden fazla ciddi teessürat çekiyor. Hani birisi son ettiğinde zavallı olan bire bir yakını ‘acaba ego bu parayı nereden realizasyon edebilirim, yemeğin parasını nereden bulabilirim’ diye niteleyerek duyduğumuz ve gördüğümüz birçok hususlar var. Şahıslar gidip bankadan yüreklilik çekiyor, kemirmek parasını veriyor. O kredi muhakkak faizlidir. Faizli bire bir cesaret ile taziye yemeğini çevirmek katiyen caiz değil. Gidip takanak ederek taziyede yemek vermesi üstelik akıllıca değil. Herkes kendi gücüne göre debi etmesi geçişsiz. Bu noktada banko bizim talebimiz, arzumuz, isteğimiz toplumumuzdan bu uygulamadan vazgeçmeleri amma taziyet sahiplerine ve orada taziye içerisinde gelen gidenlerin hizmetini yapanlara kemirmek ikramı gibi” diye konuştu.

Taziyelerin Cenabıhak rızası doğrusunda ifa edilmesi gerektiğini anlatan Çelik, “Karşıt halde yoksul kardeşlerimizi haddinden fazla sıkıntıya sokmuş olacağız ve bu de şişman tıpkı vebaldir. Zenginler çıkıp dese kim ‘ben atfetmek istiyorum, kimesne bana mani olamaz’, emniyetli olun bu sıkıntıya etken oldukları için vebal onların boynundadır. Bizim talebimiz kesinlikle zengin olsun, fukara olsun taziyede yemek uygulaması olmasın” dedi.

“Cenaze sahipleri taziyesi ile mi uğraşsın yoksa aşındırmak ile mi uğraşsın”

Bingöl merkezde bulunan 3 muhtar karar alarak taziye yemeklerini yasakladıklarını ve taziye evleri ile camilere vukuf verdiklerini aktaran Ekin Mahallesi Muhtarı Yüce Bozkurt, “Tıpkı taziyet yemeği 3 dolaşma veriliyor ve 30 bin liranın üstünde aynı külfeti var. Temas taziyet sahibi bunu kaldıramıyor. O yüzden bizde bir değişmeyen aldık, tümce üzere geçerlidir, taziye yemekleri çıktı yoktur. Taziye sahiplerine mahalle sakinleri kendisine kendimiz yemek ikram ederiz amma farklı eşhas amacıyla biz yemek veremiyoruz. Cenaze sahipleri taziyesi ile mi uğraşsın yoksa aşındırmak ile mi uğraşsın. Şehit Mustafa Gündoğdu, İnalı ve Hars Mahallesi muhtarları yerine biz bu yemek kuralını kaldırdık. Başka kocabaşı arkadaşlarımızda bu kararımıza katılsınlar, Bingöl’de taziyet yemeklerinin hepsini vira etmek istiyoruz” ifadelerini yer verdi. – BİNGÖL

Share: