Boşanma aşamasındaki eşinin kız kardeşini öldüren zanlıya ağırlaştırılmış müebbet

Çorum’üstelik metrukiyet aşamasındaki eşinin kız kardeşini silahla öldüren kuşkulu ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezasına çarptırıldı.

Çorum 2. Alçak Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Tarz Taşkıran Zavar’ı (27) öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Emrah Özkan çelik delme giydirilerek getirildi.

Özkan, savunmasında, olay haset eşiyle konuşurken Zavar’ın araçtan inerek kendisine pejoratif sözler söylediğini kanıt etti. Özkan, “Ego işlerin bu duruma gelmemesi üzere çokça mücadele ettim. Benim müesses benzeri düzenim vardı. İnsanlar beni yaptığım binalara bakıp takdir ederlerdi. Beni sonsuz kımıldatma ettiler. Eş olduğum amacıyla bazı şeyleri konuşamıyorum. Beni adam içine çıkamayacak ağıl getirdiler.” dedi.

Sanığın metrukiyet aşamasındaki eşi Özgecan Özkan, esas Yüksel Taşkıran ile maktulün ailesinin avukatları ise sanığın en okkalı şekilde cezalandırılmasını istediklerini söyledi.

Özkan’ın avukatı, müvekkilinin suçu dokunaklı kımıldatma altında işlediğini savunarak nahak tahrik koşullarının uygulanmasını istedi.

Davayı karara bağlayan Çorum 2. Sakil Ceza Mahkemesi, sanık Özkan’ı düşünülerek katil suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapushane, şapadanak çok kişiye karşı yıldırma suçundan 3 yıl 9 ay mapushane, eşine karşı kasten yaralama suçundan 12 ay ve 6136 sınırlanmış yasaya muhalefetten 2 sene hapishane ile 50 aktarılma karşılığı para cezalarına çarptırırken cezalarda tenzilat uygulamadı.

Şarkı Taşkıran Zavar’ın ailesinin avukatı Semra Akyüz, duruşmanın arkası sıra gazetecilere, adaletin yerini bulduğunu söyledi.

Zanlının ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezası aldığını hatırlatan Akyüz, “Alın tarafın bilcümle nahak yere iddialarına, suçtan kurtulmaya yönelik hep savunmalarına karşın murafaa buna kanaat etmemiş ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına değişmeyen vermiştir. Antrparantez silahla zincirleme yıldırma, isteyerek yaralama suçlarından üstelik ukubet aldı. Elhak sanığın henüz esbak sabıka kaydı dahi haddinden fazla fazladır. İnşallah türe yerini buldu. Daha da bulacaktır. Kadın cinayetlerinin önüne geçilecektir. Bu akıbet olsun, ayrımsız daha üstelik olmasın istiyoruz. Hakeza hâller yaşanmadan geçmiş inşallah bilcümle tedbirler alınır.” dedi.

Sanığın babası Ercan Özkan ise oğlunun katil olmadığını öne sürerek “Seçme ne kadar benim oğlum vurduysa da cani annesi, Özgecan Taşkıran ve avukat Ayşenur Parlatan’dır. Çünkü benim oğlumu hep kımıldatma etmişlerdir. Tenkil kararı aldırdıkları halde 3-4 el evinin önüne gelmişlerdir. Benim oğlumun onlardan şikayeti vardır.” ifadesini kullandı.

Çorum’da 31 Mayıs’ta Özgecan Özkan, kız kardeşi Sıkıntı Taşkıran Zavar ve annesi Yüksel Taşkıran ile çocuğunu almak üzere boşanma aşamasındaki eşi Emrah Özkan’ın evine gitmiş, caddede karşılaşan çift arasında tartışma çıkmıştı. Bu tam Emrah Özkan’ın silahla kötü ettiği Zavar, hastanede hayatını kaybetmişti. Kaçan Emrah Özkan 8 Haziran’üstelik tasdik olmuş ve tutuklanmıştı.

Share: