ÇANAKKALE – Troya antik kenti ve ödüllü müzesi, FPV dronla görüntülendi (1)

Dünyadaki arz adlı antika kentlerden biri olan Troya’de tanıdık 9 kez, okunabilen olarak 3000 yıldan fazla tıpkı zamanı göstermesinin beraberinde çeşitli uygarlıklardan izler taşıyor.

Troya’daki sunma erken yerleşim kalpsiz milattan evvel 3000-2500 ile Erken Bronz Çağı’na tarihleniyor. Henüz sonraları daim yerleşim gören Troya katmanları milattan evvel 85 yılında başlayıp 8’inci yüzyıla büyüklüğünde süren Roma Dönemi ile sona eriyor.

Coğrafi konumu zımnında, hâkimiyet süren uygarlıkların değişik bölgelerle ticari ve kültürel bağlantıları itibarıyla baştan sona haddinden fazla şanlı tıpkı kurum üstlenen Troya’birlikte kazılar 1871’den bu yana sürüyor.

Hars ve Turizm Bakanlığınca yarışmayla belirlenen proje kapsamında antika kentin girişinde 2014 yılında inşaatına başlanan Troya Müzesi ise 2018’in Ilk Teşrin ayında ziyarete açıldı.

Antik kentin kazı öncesi yüksekliğiyle kıymet olacak şekilde tasarlanan müze, 3 bin metrekarelik işporta salonları karışma 10 bin metrekare sadık alandan oluşuyor.

Müzede yontu, lahit, kitabe, sunak, mil taşı, teber ve kesiciler, pişmiş arazi seramikler, uyuşturucu kaplar, altınlar, silahlar, sikkeler, kemik şey ve aletler, kadeh bilezikler, bezgi eşyaları, figürinler, kadeh ve pişmiş arazi karine şişeleri, yaş şişeleri özellikle oluşmak için yabanlık tarihine tanıklık etmiş çokça özel parçalar vadi alıyor.

Troya Müzesi teşhirinde, İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünden Homeros büstü, Homeros betimli sikkeler ve 2012 yılında ABD’deki Penn Müzesi’nden Türkiye’ye iade edilen ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi envanterinde kayıtlı olan Troya asıllı 24 çıngı değerli gravite ile Polyksena lahti ve Luvi mührü dahi bulunuyor.

Geziye methal rampasından başlayan ziyaretçiler, 7 başlığa mukassem hikayeyi strateji ediyor. Troas Bölgesi Arkeolojisi, Troya’nın Bronz Çağı, İlyada Destanı ve Troya Savaşı, Antika Dönemde Troas ve İlion, Şarki Roma ve Osmanlı Dönemi, Kazı Bilimi Tarihçesi, Troya’nın İzleri yerine sınıflandırılan bölümlerde kazı bilimi dünyası için önem haiz asar saha alıyor.

“2020 Avrupa Yılın Müzesi Hususi Takdir Ödülü”nün ardından “2020/2021 Avrupa Müze Akademisi Hususi Ödülü”çıplak kazanmasıyla acun çapında ünü mütezayit Troya Müzesi ve Tevfikiye köyü sınırlarında 150 yılı fazla süredir kazılan Troya antika kenti, Rum Ajansı (AA) ekibi vasıtasıyla FPV dronla görüntülendi.

“Etkisi sınırların dışına yansımaya başladı”

Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Azmak, bu yapının Troya’nın yanında Parion’dan Assos’a, Çanakkale Savaşları’na geçen süreçleri içeren ve 111 yıldır oluşturulan koleksiyonu barındırdığını söyledi.

Resmi açılışın 18 Mart 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla yapıldığını hatırlatan Bataklık, “Açılıştan sonra dünyada sağlam bir Troya rüzgarı esmeye başladı. O yıl, Time dergisi aracılığıyla dünyada kesinkes gezilmesi görülmesi müstelzim 100 düz listesine girdi. 2020 ve 2021’dahi Avrupa’dan ödüller aldı.” dedi.

Azmak, Troya Müzesi’nin barındırdığı koleksiyonla Küçük Asya’nun hikayesini anlattığını vurguladı.

Anadolu kimliğinin tıpkısı yansıması adına bu müzeyle Türkiye’ye gözgü tutmaya çalıştıklarını dile getiren Bataklık, şöyle devam etti:

“Gerçekte Troya Müzesi temelde bakıldığında sadece ziyaretçiyi karşılayan bire bir mekan olmanın dışında Rum kimliğine cemaat çıkmak konusunda sınırları çizen aynı müze olmaya çalıştı. Bunu başardı belli. Bunun dışında etkisi sınırların dışına yansımaya başladı ve anca diyebiliriz ki müze kültürel diplomaside dahi ülkemizin oylumlu kurumlarından biri haline gelmeye başladı. Bu yıl yapılan Troya Ekin Yolu Festivali ile daha bile akva kuzuluk geldi. Curcuna sırasında balaban çalışmalar gene burada yapıldı. Söz Gelişi İstanbul Cesamet Tiyatrosu oyuncularıyla beraber burada İlyada okumaları yapıldı, balaban deste gördü. Deminden ise 2023 yılı kamu ülkemiz üzere çokça önemli bir sene. Cumhuriyetimizin 100’üncü sene dönümünü kutlarken bu ivmeyle beraber tığ hikayeyi elan da kuvvetlendirmeye inşallah çalışacağız.”

Müzenin bölümleri hakkında bilgelik veren Azmak, terasa çıkıldığında Troya Savaşı’nın geçtiği coğrafyanın izlenebildiğini, Bozcaada, Gökçeada, Semadirek Adası ve Anadolu yakasında Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı bölgenin görülebildiğini sözlerine ekledi.

Share: