Chp, TBMM’nin Maden Ticaretini Araştırması İçin Önerge Verdi. Iye Ağbaba: “Esrar Ticaretinin Politik Sorumluları Araştırılsın”

CHP, Türkiye’deki eroin ticaretinin araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığı’na Sedir Araştırı Önergesi verdi. CHP Umumi Komutan Yardımcısı Iye Ağbaba’nın hazırladığı araştırma önergesinde; “Türkiye’dahi sonuç yıllarda artan ‘maden ticareti’ ile ilişik, uyuşturucunun Türkiye’ye zahir ve kimler yoluyla getirildiği, Türkiye’nin uyuşturucunun lojistik merkezi olmasında hangi siyasilerin sorumluluğu olduğu, kimlerin kusuru bulunduğu, uyuşturucunun çokça elan çok birey yakmadan ne yollarla tılsım alınacağı konularının incelenmesi” istendi.

CHP, Türkiye’deki uyuşturucu ticaretinin tam yönleri ile araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığı’na Sedir Araştırma Önergesi verdi. CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Malatya Mebus Iye Ağbaba’nın hazırladığı önergede şu değerlendirmeler yapıldı:

“Türkiye 10 milyona andıran metal bağımlısı sayısı ile Avrupa ve dünyada nüfusa göre yer fazla maden beğenilen ülkeler ortada vadi almaktadır. Dünya genelinde mızrap kullanımı oranı düşerken, Türkiye’dahi esrar kullanma oranı yıllara bakarak çoğalma göstermektedir. CHP Umumi Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Ekim 2022’de bir video yayınlayarak Türkiye’bile tıpkı metamfetamin salgını olduğunu ve Saray düzeninin bu salgını beslediğini belirtmiştir. Metamfetamin; bireyin biyolojik, ruh bilimsel ve içtimai yaşamında oluşturduğu yıkmacı etkileri nedeniyle ulusal ve arsıulusal alanda arama altına münfail, yasa dışı sentetik/ kimyevi tıpkısı uyuşturucu konu yerine belirtilmektedir. Itimat Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Savaşım Dairesi’nin Ağustos 2022’üstelik yayımladığı “Metamfetamin Türkiye’bile ve Dünyada Kullanımı” başlıklı raporu Türkiye’bile metamfetamin yakalama miktarlarına dayalı büyük bilgileri aktarmaktadır. Uyuşturucu Suçlarla Mücadele Ofis Başkanlığı’nın yayımladığı “Metamfetamin Yakalama İstatistikleri” raporuna bakarak 2021’üstelik Türkiye’üstelik 57 bin 897 görüngü gerçekleşmiş, bu olaylarda 80 bin 112 suratsız düçar, 5 bin 528 kilogram metamfetamin ele geçirilmiştir.

“TÜRKİYE’NİN ARTIK 81 İLİNDE MIZRAP KULLANILIYOR”

2016-2021 yılları beyninde Türkiye’üstelik seçkin geçen yıl metamfetamin yakalama miktarlarında artış yaşandığı görülmektedir. Alelhusus 2020’üstelik bire bir geçmiş yıla bakarak 4 ikmal artışın yaşandığını almak mümkün. 2022 yılının hoppadak önceki yedi ayında görülen metamfetamin yakalama miktarı ise 8 bin 600 kilograma nail.  Rapora göre 2015 yılında sadece 54 ilde yakalanan metamfetamin maddesi 2020 ve 2021 yıllarında 81 ilde bile görülmüş. Acun ve Avrupa’da de yıllara göre ayrımlı oranlarda olsa de metamfetamin yakalama miktarlarının daim yükseldiği görülmektedir.

“METAL KAYNAKLI ÖLÜMLER YÜZDE 400 ARTTI”

Türkiye’dahi eroin kaynaklı ölümlerin arz efdal görüldüğü sene 2017 olmuştur. 941 kişinin hayatını kaybettiği 2017’dahi kişilerde metamfetamin görülme oranı yüzdelik 7,8 iken, 270 ölümün meydana geldiği 2021 yılında bu kerem yüzde 6,3’e yükselmiştir. 4 yıllık artma yüzdelik 400’ü bulmaktadır. Metamfetamin kaynaklı ölümler 2017 yılında binde 3 iken, 2021 yılında yüzdelik 38,3’e çıkmıştır. Takkadak metamfetamin değil, değişik esrar maddeler konusunda de Türkiye maalesef serencam yıllarda kül Acun’dahi bilinen ülkeler beyninde kayran almaktadır. Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına mızrap geçişinde Türkiye’nin hareketli azamet aldığı belirtilmektedir. Kolombiya polisi, 9 Haziran 2020 tarihinde yaptığı bire bir baskında, 4 bin 900 kilo kokain ele geçirdiği, Kolombiya Defans Bakanının değeri 265 milyon dolar olan kokainin varış yerinin Türkiye olduğunu açıkladığı, Panama’nın Balboa Limanı’nda 6 Mayıs 2021’dahi, muz haiz kasaların içine gizlenmiş 616 paket uyuşturucu ele geçirildiği, Panamalı yetkililerin açıklamasına göre mızrap yüklü konteynerin  Ekvador’un Bolivar Limanı’ndan yola çıktığı, akıbet varış noktasının Mersin Ağacı Limanı olduğu unutulmamalıdır.

“TÜRKİYE KOKAİNİN LOJİSTİK MERKEZİ OLDU”

Uluslararası yapı olan ‘Organize Suça Alın Global İnisiyatif’, 2021’da yayımladığı ‘Avrupa Kokain Hattı’ raporunda Latin Amerika ve Afrika’dan mevrut kokainin palyatif uçakları marifetiyle İstanbul’a, Latin Halkları Amerika’dan mevrut kokainin kargo gemileri aracılığıyla Kocaeli, İzmir ve Sazak’e geldiği belirtilmektedir. Mürekkep Milletler Uyuşturucu ve Cürüm Ofisi’nin “2021 Acun Uyuşturucu Raporu” verilerine göre dahi Türkiye, genişlik fazla kokainin yakalandığı talih adına bir numara sıradayken, en haddinden fazla eroinin ele geçirildiği üç ülkeden biri konumunda düzlük almaktadır. Türkiye’dahi her an yaygınlaşan yön bağımlılığı hele yoksul kesimleri tehdit etmektedir. İstanbul Bağcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde orta tahsil çağında çocuğu olan ebeveynler arasında yapılan araştırmada ailelerin yüzdelik 51,8’i yaşadıkları bölgede eroin bağımlılığı sorunu olduğunu belirtmektedir.

“MALATYA’DA IHTIŞAM DAİRELERİNDE BİLE MIZRAP YAKALANIYOR”

Maden, takkadak büyükşehirlerde değil, kırsal Anadolu şehirlerinde üste ilçelerinde dahi arz önemli sorular ortada düzlük almaktadır. Bazen şehirlerde 10-11 yaşlarına büyüklüğünde gerileyici bireşimli uyuşturucu kullanımı Malatya’da tıpkısı skandal ile dolaşma yüzüne çıkmış, Eş ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün keyif uzlaştırıcı ile maden bap gönderme edildiği emniyet aracılığıyla belirleme edilmiştir. Malatya metal kullanımı ve satışı üstüne seçkin güzeşte dolaşma elan şiddetli ayrımsız noktaya ilerlemekte olup sadece 1 hafta içerisinde; 29 Ekim 2022 tarihinde Malatya’dahi uyanık tarafından planlı maden operasyonda piyasaya değeri 10 milyon TL’nin üstünde olan 83 kilo 287 gram maden ele geçirilmiş, 2 Kasım 2022 tarihinde ise 3 bin 274 esrar hap, 31,78 gram metamfetamin, 25,68 gram esrar ele geçirilmiştir.

“METAL NEDENİYLE SOKAKLARDA SİLAHLI ÇATIŞMALAR ARTTI”

Malatya’da uyuşturucu satışı ve kullanımı her sabık zaman yaygınlaşmakta, tamlanan sebeple güvenlik olaylarında da yavaş çoğalma görülmektedir. 18 Haziran 2022 tarihinde şehrin göbeğinde düzlük düzlük benzeri kafede takanak verecek meselesi olarak yansıtılan ancak perde arkasında uyuşturucunun düz aldığı silahlı çatışmada 3 emanet hayatını kaybetmiş, 5 kişi yaralanmıştır. Malatya’birlikte seçme yıl ortalama 350-400 kişinin maden konu satıcılığından tutuklandığı, sayı farkı 2 bin kişiye ise içicilikten prosedür yapıldığı belirtilmektedir. Zengin ocak çocuklarının yanında Malatya’birlikte hekim, hoca, polis gibi mesleklerden maden özellik satıcısı olup tutuklanan şahıslar olduğu belirtilmektedir.

“ESRAR TİCARETİNİN SİYASİ SORUMLULARI ARAŞTIRILSIN”

Türkiye’dahi serencam yıllarda kalan ‘esrar ticareti’ ile ilgilendiren, uyuşturucunun Türkiye’ye lacerem ve kimler eliyle getirildiği, Türkiye’nin uyuşturucunun geri hizmet merkezi olmasında ne siyasilerin sorumluluğu olduğu, kimlerin kusuru bulunduğu, uyuşturucunun haddinden fazla elan fazla can yakmadan ne yollarla önlem alınacağı konularının incelenmesi için Anayasamızın 98. TBMM İç Tüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri göre sedir araştırı komisyonu kurulmasını arz ve arzu ederiz.”

Share: