Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Yerleşmiş, Yusufeli’nde tetkik ve ziyaretlerde bulundu

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Oturmuş üyeleri, Artvin’in Yusufeli ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Yerleşmiş Başkanvekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, kurul üyeleri Çalışma ve Toplumsal Düzenlilik Vekil Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Dr. Gaye Yılmaz ve Saygınlık Kılıç, “Sosyal Politikalarda 7 Bölge 7 İl Projesi” kapsamında önceki olarak Yusufeli Barajı ve HES inşaatı dolayısıyla kısmen sular altında kalacak İşhan Köyü’nün eskimemiş iskân yerine gitti.

Yeni evlerine yerleşen vatandaşları mülakat eden heyet, halkla kardeş kardeş etti. Daha sonradan yenileme çalışmaları süren tarihi İşhan Kilisesi’ni bile gezen gök bilimi, burada muhtar ve vatandaşların talep ve isteklerini dinledi.

Yapımı tamamlanan Yusufeli Barajı ve baraj dolayısıyla sular altında kalacak kaymakamlık merkezinin taşınacağı Yusufeli bakir iskân yerini inceleyen astronomi, Yusufeli Belediyesini üstelik görüşme ederek Şehremini Eyüp Aytekin ve belediye divan üyeleri ile ilçenin sorunları ve çözüm yolları üstüne müracaat yaptı.

Prof. Dr. Işıkhan, AA muhabirine, baraj dolayısıyla Yusufeli’nde sosyal bir değiş yaşanacağını belirterek, benzeri ilçenin sular altında kalacak olması zımnında ortaya çıkabilecek toplumsal sorunların belirlenmesi noktasında vatandaşların, amme çekicilik ve kuruluşlarının, STK’ların ve paydaşların görüşlerini aldıklarını, yaşanan içtimai problemleri belirleyerek, bunların çözümüne yönelik alternatiflerin bulunması noktasında stratejiler geliştireceklerini söyledi.

Yusufeli’nin seçkin yönüyle mefret bir ilçe olduğunu kaydeden Işıkhan, şu değerlendirmede bulundu:

“Baraj filhakika başlı başına devasa aynı yapıya eş. Devlet ekonomisine inanılmaz bire bir katkısı olacak. Aynı yanda baraj yapılırken sular altında kalan tıpkı ilçe ve köyler var. Nüfusun yaşamış olduğu sosyal problemlerin belirlenmesi noktasında biz burayı musahabe ettik. Izlence kapsamında Artvin merkezi birlikte müzakere edeceğiz. Artvin ilimizin hem kazançlı hem sosyal sorunlarının neler olabileceği noktasında birlikte bazı ipuçları elde ettik.”

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Içtimai Politikalar Kuruluna sunulan fariza ve yetkiler kapsamında fariza yaptıklarına dikkati çeken Işıkhan, “Sahadayız. Vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek, belirlemek ve bunların hal yollarının neler olduğunu tespit etmek üzere geldik. Ankara’ya döndükten sonraları bunu siyaset stratejisi haline getirip Cumhurbaşkanı’na rapor halinde bildirme edeceğiz. Bizim ziyaret amacımız bu.” diye konuştu.

Heyete ziyaretleri esnasında Artvin Vali Yardımcısı Furkan Taha Türkmenoğlu, Yusufeli Kaymakam Vekili Öz Saygı Özaydın, Yusufeli Şehremini Eyüp Aytekin, Faaliyet ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Ertürk, SGK İl Müdürü Kahraman Basamak, Familya ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Şentürk Ağırbaş ve İl Genel Sedir Başkanı Furkan Fehmetmek de haremlik etti.Share: