Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Köksal Global, Bartın Üniversitesini musahabe etti

Cumhurbaşkanlığı Erdemli İstişare Oturmuş (YİK) Üyesi Köksal Toptan, Bartın Üniversitesi (BARÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Mufassal’u mülakat etti.

Toptan, burada yaptığı konuşmada, kuruluşundan bugüne büyüklüğünde Bartın Üniversitesini yakından izlem ettiğini, akıbet yıllarda elde edilen başarılarla yükselen ivmenin farkında olduğunu söyledi.

Üniversitenin kurulduğu 2008’den bugüne kadar haddinden fazla oylumlu mesafeler katettiğini anlatan Global, şöyle konuştu:

“Sonuç yıllarda ortaya konan vizyonun ayrımsız sonucu yerine hem ulusal hem dahi arsıulusal vukuf camiasında Bartın Üniversitesinin adını daha aşkın duyuyor, ati adına ziyadesiyle umutlanıyoruz. Akademisyeni ve öğrencisiyle bir bilcümle olan, erdemli başarıları arzulayan Bartın Üniversitesi, inanıyorum kim gelecek yıllarda çok daha iri başarılara imza atacak. Bizlere bu fena hâlde tabloyu sunan özellikle Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Tafsilatlı tevessül etmek üzere mecmu akademik ve idari insan kaynağını içtenlikle kutluyorum.”

BARÜ Rektörü Prof. Dr. Uzun dahi kuruluşundan bugüne andıran bent ve destekleri üzere Küresel’a teşekkürname etti.

Üniversite olarak yapılan faaliyetler ve alınan başarılar hakkında hikmet veren Uzun, “Bartın Üniversitesi olarak bölgemizden başlayarak ülkemizin kalkınmasına büyük ehemmiyet veriyoruz. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) marifetiyle Bölgesel Kalkınma Odaklı Amaç Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında Beyinli Geri Hizmet ve Tümleşik Bölge Uygulamaları alanında üniversitemizin ihtisaslaşmasıyla birlikte bölgesel dinamikleri ayn önüne alarak çokça altın projeler üretiyor, ülkemizin ihtiyacı olduğu rastgele noktaya kontak etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Sürdürülebilir aksiyon hedefiyle gelişigüzel sabık periyot koskocaman mesafeler katettiklerini aktaran Ayrıntılı, “Oluşturduğumuz ekosistemle alay malay mecmu bileşenlerimizin maksimum gayretleri sonucunda millî ve arsıulusal derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmelerinde aceleci yükselişe geçtik. Times Higher Education (THE), Webometrics, Web Of Science, URAP sıralamaları özellikle kalkışmak için bir nice alanda kocaman yükseliş kaydettik. Hedefimiz, bu sıralamalarda daha üstelik yukarılara geçmek, bilgiyi aktaran değil, ayrımsız zamanda üreten aynı yükseköğretim kurumu namına ülkemizin gelişimine derece katmaktır.” ifadelerini kullandı.

Uzun, ziyaretin anısına Global’a üniversitenin yayını “Bilime ve İnsanlığa Satı Hayatlar: Prof. Dr. Nevzat Ur” kitabını bağış etti.

Share: