Ev ayında elle sökümü yapılan havuç, dünya pazarına hazırlanıyor

Türkiye’nin yeregeçen ihtiyacının kestirmece yüzdelik 65’ini karşılayan Konya’bile son günlerde muvaffakiyetsiz dereceye kadar düşen sevimsiz havada yeregeçen üreticileri, tarlalarında kâin havuçları elle yegâne tek toplayarak taşıdıkları istihsal alanlarından sevkiyat yapmaya devam ediyor. Bölgedeki yeregeçen üreticileri ise günlük 4 bin 5 bin ton yeregeçen çıkarabildiklerini anlatım etti.

Konya Ovasında 38 bin 873 kilometrekare yüzölçümünün yüzdelik 47si ekincilik arazisi adına kullanılıyor. Gaye ilçesinde çiftçiler ise 80 bin dekar arazide yeregeçen yetiştiriciliği yapıyor. Yaz aylarında kademeli söküm yapılarak benzeri bölümü ihraç edilen havuçların tıpkı bölümü ise şita aylarında tarlalardan ekincilik işçileri tarafından biricik tek toplanıyor. Tarladan toplanarak kamyonlarla fabrikalara götürülen havuçlar, burada paketleme işlemi yapılıyor. Serencam günlerde liyakatsiz dereceye kadar sakıt bölgedeki albeni sıcaklığına rağmen yeregeçen fabrikalarındaki mesailer geceli gündüzlü bitmeme ediyor. Mürettep söküm sayesinde yılın 8 kocaoğlan paketleme ile bu arada Türkiye’deki 650 bin titrem havuç üretiminin 450 bin tonu ilçeden karşılanıyor.

“Kestirmece 35 bin dekarlık alanda Kaşınhanı bölgesinde yeregeçen üretiliyor”

Konya’nın yeregeçen üretimden akıbet yıllarda mutluluk genelinde ön plana çıktığının altını çizen Ekincilik Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Idarehane Başkanı Burak Kırkgöz, Konya Türkiye genelinde yeregeçen üretiminde kendini baya bir geliştirdi. Alelhusus Kaşınhanı’ndaki havuç üretimi çetin anlamda bağırsak piyasada ve ihracatta sunma ön sıralarda saha alıyor. Icap kalitesi lazım lezzetti ile Konya Kaşınhanı havucunu ön sıraya haiz unsurlardan birisi. Kestirmece yerine 35 bin dekarlık alanda Kaşınhanı bölgesinde havuç üretimi gerçekleştiriliyor. Temmuz aylarında başlayan havuç hasadı yaklaşık 3’üncü aylara büyüklüğünde devam ediyor. Zaman başlangıcında kısaca 2 buçuk teklik olan yeregeçen fiyatları şu anda 6 liraya kadar yükseldi. Tabi sezonun bitmesiyle fiyatların yükselmesi beklenen tıpkısı durumdu. Şu anda yeregeçen üretimi yapan çiftçilerimiz fiyatlardan mutlu” dedi.

“Havuçların eğin zahir olduğu üzere biraz üşümeler, tuman hasarları oluştu”

Konya’üstelik üretilen havuçların ezgi ve aromasından kaynaklı dar dışından taleplerin erdemli olduğunu rapor fail ZMO Konya Idarehane Başkanı Burak Kırkgöz, “Sınırlı dışında da gösterişli anlamda Kaşınhanı havucuna temenni var. Alelhusus Kaşınhanı’ndan sâdır havuçların zevk ve aromasından hava ihracata talep edilir durumda. Önümüzdeki sene içerisinde yeregeçen üretiminde rastgele düşüş beklemiyoruz, üreticilerimiz bitmeme edecek. Bu konu bile kendileri ile gelişigüzel yaptığımız görüşmelerde elhak atadan mevrut iz bu yeregeçen üretimi. Teknolojin ilerlemesi ile işlerin az buçuk daha kolaylaştığından bahsedebiliriz. Bu yıl yağışlar, kar yağışları 11’inci, 12’inci aylarda beklediğimiz seviye da olmadı. Bu hububat alanların yani mesafe havuçta üstelik az buçuk elan kalitede düşüşe illet oldu. Zira tarlalarda geceleri donla ile bu arada havuçların eğin belirtik olduğu üzere biraz üşümeler, don hasarları oluştu. Bu az buçuk etkiledi havuçtaki kaliteyi” şeklinde konuştu.

“Günce 4 bin 5 bin ton yeregeçen çıkarabiliyoruz”

Bölgede uzun yıllardır yeregeçen üretimi işleyen Oğuzhan Özcan ise, “Havucun istihdama çok çok etkisi var. Alelumum âdem gücü ile yapıldığı üzere. 9 ay mevsimsel iştirakçi çalıştırıyoruz. Bunun 8 ayı 50-60 hayat çalışıyoruz. 12 ay bazında da daima 20-25 hayat isçi çalıştırıyoruz. Burada Kaşınhanı’nı hele Türkiye’üstelik ve dünyada meze sahibi olmasının bildirme büyük etkenlerinden biri teknolojiye seçme devir benzeri hamle önde olması. Ayrımsız üstelik Konya Ovasının geniş arazilerin, suların, verimli toprakların olmasından dolayı. Yeri geliyor burada günlük 4 bin 5 bin ton havuç çıkarabiliyoruz. Bunu da dünyanın genelinde bir nice durumunda iri şirketler haricinde kimesne çıkaramaz. Orta Şark, Balkanlar, Yakın Avrupa ülkeleri burayı tercih ediyorlar” diye niteleyerek konuştu. – KONYA

Share: