Husumetli aileler barıştırıldı

Bitlis’in Güroymak ilçesinde aralarında adavet kâin iki karı barıştırıldı.

Nurtepe Mahallesi’nde kıpırdak Akış ve Güldal ailelerinin fertleri ortada tıpkısı kamer önce yaşanan çarpışma husumete dönüştü.

Aileler arasındaki münazaa, İl Müftüsü Faysal Geylani, İlçe Müftüsü Gaye Demir ve kanaat önderlerinin girişimleriyle sona erdi. Mahalledeki Şeyh Günahsız Camisi’nde planlı törende ayrımsız araya getirilen aile fertleri, tekbirler eşliğinde kucaklaştı.

İl Müftüsü Faysal Geylani, angajman ve muadele ortamında kardeş kardeş yaşamanın gayreti süresince olunması gerektiğini belirterek, barışma erdemini gösteren familya fertlerine teşekkür etti.

Şeyh Abdurrahman Tağı’nın memleketi olan Güroymak’ta bulunmanın mutluluğu içerisinde olduklarını dile getiren Geylani, “Buralar geçim bulduğumuz mekanlardır. Pir ayrımsız sulh törenine şehadet ettik. Ailelerin barışmasında emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

İlçe Müftüsü Çipo ise yaşanan tatsız olayların unutulması gerektiğine bel ederek, “Cemi Müslümanlar kardeştir. İslam kardeşliği soluk kardeşliğine benzemeyecek kadar mürtefi bir mertebedir.” ifadelerini kullandı.

Törene, kanma önderleri ile aile üyeleri katıldı.

Share: