Iğdır ruzname haberleri… Iğdır’ın sulak alanları göçmen kuşlarla doldu

Kuzeydoğu Göç Rotası üzerinde mevcut Iğdır’ın sulak alanları, Rusya ve Kazakistan’dan barhana amacıyla mevrut kuşlarla dolup taştı.

Şimal eksik kürede yaz mevsimini nâkil kuşlar, kış mevsiminin yaklaşıp havaların soğumasıyla gelişigüzel güney az küreye akıllıca göçmeye başladı.

Bu barhana yolculuğu esnasında kuşların ıtlak isnat etmek, azık ve yağ depolamak üzere kullandığı Türkiye’nin doğusu, onlarca türden haddinden fazla sayıda kuşu ağırlıyor.

Yurdun yeryüzü doğusundaki Iğdır, Kuzeydoğu Barhana Rotası üstünde bulunmasından kıran barhana döneminde bir nice kuşa sülale sahipliği yapıyor.

Veca Dağı eteklerindeki Bulakbaşı ve Glokom Sazlıkları ile Aras Nehri ve Aras Kuş Cenneti, kafile boyunca şimal natamam küreden mevrut kuşların uğrak noktası oluyor.

Iğdır Üniversitesi Ornitoloji Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü, Avcılık ve Çandır Hayatı Bölümü Dr. Akademisyen Emrah Polat, AA muhabirine, kafile amacıyla bölgeye mevrut kuşların aşılanmamış hayatı çeşitliliğine zenginlik kattığını söyledi.

Birçok türün göç ettiğini, birçoğunun birlikte göçe hazırlandığını tamlayan Polat, “Demin kuşlar yıldız noksan kürede, kışın kuzeyden güneye doğru bire bir kafile gerçekleştiriyorlar. Güneydeki henüz mutedil, daha hamam bölgelere akilane intikal var. Edebiyat üstelik mecmu tersi adına güneyden kuzeye doğru bire bir geçiş hareketi olacak.” dedi.

Kuşlar göç öncesi Iğdır’bile vücutları üzere gerekli yağları depoluyor

Çelik, Iğdır’ın coğrafi şartları ve ısıdam iklimi dolayısıyla birçok çandır hayvanının olduğu gibi kuşların bile intikal rotası olduğuna değinerek, şöyle konuştu:

“Bu anlamda Iğdır çokça kebir aynı hayat merkezi. Zira Kuzeydoğu Kafile Rotası üzerinde bulunuyor. Temas yıl birçok farklı kuş türü burada besinlerini alıp, yağlarını depoladıktan sonraları daha hamam bölgelere akla yatkın gidiyor. Bulakbaşı, Aras-Karasu taşkınları ile Aras Kuş Cenneti kuşlar amacıyla muhteşem içtima merkezleri. Burada toplanıp, vücutları üzere muktezi yağları depoladıktan bilahare elan hamam bölgelere doğru göçe başlıyorlar.”

Çelik, Iğdır’ın bulunduğu Kuzeydoğu Kafile Rotası’nın acun üzerindeki önemli aynı rota olduğunu rapor etti.

Temas kafile mevsiminde sulak alanlarda yavaş ayrımsız hareketliliğin olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

“Artvin Çoruh’tan ülkemize methal özne rota üzerinde bulunuyor. Kâh durumlarda burası tali kafile yolu olarak üstelik kullanılıyor. Buradan Ölçülü Doğu’ya, oradan de Şimal Afrika’ya akla yatkın sabık tıpkı göç rotası var. Tığ üstelik arazi çalışmalarımızda daima izliyoruz, geçişlerini takip ediyoruz. Bir çoğu barhana hazırlıklarına başladılar, bazıları ise göçtü. Daha Çok bu zamandan itibaren göçleri izleyeceğiz. Hele ötücüler gitmeye başladı, ördekler bile ekimin sonlarına doğru buradan güneye akla yatkın, yani Afrika’nın kuzeyine, oradan da henüz mutedil kısımlara akilane gidecekler.”

Share: