İstanbul, Mersin ve Hatay’da 4 Doğal Sit Alanı “Kesin Korunacak Alıngan Düz” İlan Edildi

İstanbul, Mersin ve Hatay’da ara sıra tabii sit alanları ‘kesin korunacak alıngan düz’ yerine tescil edilirken; Bursa’nın Osmangazi ilçesinde gâh yurt üzere da “Osmangazi Meydanı Projesi” kapsamında çabuk kamulaştırma kararı verildi.

Bazı sit alanlarının kesme korunacak hassas alan kendisine tescil ve car edilmesi ile 3 ilde devletleştirme ve 2 ilde yer toplulaştırılmasına dayalı Reisicumhur kararları bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

4 SİT ALANININ STATÜSÜNDE DEĞİŞİKLİK

Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Mersin’in Bozyazı ilçesindeki Melenia Doğal Sit Alanı, koruma statüsünün baştan değerlendirilmesi sonucunda dahi kesme korunacak kırılan kayran olarak tescil ve zar edildi.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki Gölbaşı Gölü Natürel Sit Alanı’nın üstelik stabil korunacak kırılan düz kendisine tescil ve ilan edilmesine karar verildi.

İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kerkes ve Dereseki mahalleleri Etabı Katıksız Sit Alanı üstelik değişmez korunacak hassas düzlük kapsamına alındı.

Beykoz ilçesindeki Elmalı ve Örnekköy mahalleleri Etabı Saf Sit Alanı üstelik stabil korunacak alıngan alan namına tescil ve zar edildi.

3 İLDE BAZI ALANLARDA KAMULAŞTIRMA KARARLARI

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde 3565, 3562, 3561 ada numaralı 10 ayrı parselin, Osmangazi Vadi Projesi kapsamında Osmangazi Şehremaneti Başkanlığı aracılığıyla tez kamulaştırılmasına karar verildi.

Yozgat-Sorgun Araplı Göleti İkmal Projesi’nin yapılması için Yeniyer/ Ahmetfakılı ve Çiğdemli/Duralidayılı mahallelerinde vadi düz 101 ve 131 ada numaralı 73 parselin Cesamet Akarsu İşleri Genel Müdürlüğü yoluyla acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Denizli’nin Sarayköy ve Babadağ ilçelerinde, Bekirler, Kelleci, Mollaahmet, Yeniköy, Altıntepe ve Beylerbeyi mahallelerinde saha kayran 105 parselin, “154 kilovat Denizli RES-Denizli Garp TM Erke İletim Hattı Projesi” kapsamında, Türkiye Zindelik İletim NAN Genel Müdürlüğü marifetiyle acele kamulaştırılmasına değişmeyen verildi.

ÇANAKKALE VE KONYA’DAKİ BAZI MAHALLELERE TOPLULAŞTIRMA KARARI

Çanakkale’nin Biga ilçesi, Bekirli Mahallesi’nde arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılmasına karar verildi.

Konya’nın Karatay ilçesine vabeste Kızören, İpekler, Mukaar, Sürüç, Köseali, Yenice, Yavşankuyu ve Başgötüren mahallelerinde toprak toplulaştırması ve tarla içi ihya hizmetleri yapılması kararlaştırıldı.

Konya’nın Kadınhanı ilçesine kapalı Örnekköy, Sarıkaya, Saçıkara ve Başkuyu mahallelerinde yerey toplulaştırması ve toprak içi geliştirme hizmetleri yapılmasına karar verildi.

Share: