İSTANBUL-TERÖRİSTLERLE SİLAHLI FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKAN İBB ÇALIŞANI HAKİM KARŞISINDA

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nde içtimai bakım uzmanı olarak fariza yaparken, PKK’lılarla silahlı fotoğrafları ortaya çıkınca örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Şafak Duran bilge karşısına artık. Duran savunmasında, “İddia edilen fotoğraf bana ilgili değildir, oradaki birey dahi ego değilim. Kesinlikle akseptans etmiyorum. Fotoğraftaki kişileri bile tanımıyorum. Görseldeki minval bana ilişik değildir. Dalan ile biricik ortak noktamız memleketimiz ve yaşımdır, ayrıksı ortak özelliğimiz yoktur” dedi.

İstanbul 32. Yavaş Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya mevkuf sanık Şafak Duran getirildi. Duruşmaya sanık avukatları ve Duran’ın yakınları izleyici kendisine katıldı.

“İBB’YE İNTERNET ÜZERİNDEN MÜRACAAT YAPTIM”

Savunmasına başlarken kendisini Içtimai hizmet uzmanı namına tanıtan Şafak Duran, “2012-2016 yılları arasından Sakarya’da toplumsal hizmet bölümünü okudum. Sonrasında ALES sınavlarına girdim. Efdal lisans okuma hedefim vardı. 2017’dahi efdal lisansı kazandım ve Fransa’ya gittim. Döndüğümde 4 ay işsiz kaldım. Mülteciler Derneği’nde gönüllü adına projelere katıldım. Toplum Örgütü Sultanbeyli Belediyesi’yle koordineli çalışıyordu. İBB’ye internet üzerinden başvuru yaptım. 9 aylık ayrımsız projede çalıştım. Henüz bilahare proje sonlanınca Alman işbirliği projesinde çalışmaya başladım. Amma ortaya çıkan fotoğraf zımnında İBB’bile çalışırken gözaltına alındım ve projelerden çıkarıldım. Bu nedenle yetişek hayatım sonlandı. Silahlı yıldırı örgütü üyesi iddiasını reddediyorum. Ben böyle benzeri yanlışlık işlemiş olsaydım, Fransa’da uyumlu benzeri hayatım vardı, illet bırakıp buraya geleyim. Ben gözaltındayken toplumsal medyada benim adıma kararsız istihbarat işlenmiş. Kanıtlanmamış bire bir suç üzerinden benim nefis hayatıma müdahale edilmiştir. Ailem bu suçlamalar nedeniyle maddesel manevi etkilenmiştir” dedi.

“İDDİA EDİLEN FOTO BANA AİT DEĞİLDİR”

Duran savunmasının devamında, “İddia edilen fotoğraf bana ilgilendiren değildir, oradaki kişide ben değilim. Banko akseptans etmiyorum. Fotoğraftaki kişileri bile tanımıyorum görmedim. Görseldeki model bana ilgili değildir. Eşkâl ile yegâne eş noktamız memleketimiz ve yaşımdır, eksantrik kuma özelliğimiz yoktur. temas parti sendika vb. kuruluşlarda üyeliğim yoktur. Benim bu dosyayla hiçbir alakam yoktur. Ben hukuka sığınıp hak kâm ediyorum. Adli arama şeklinde dahi olsa tahliyemi istiyorum” dedi.

Dijital inceleme raporlarında fotoğraftaki kişiyle Şafak Duran’ın yüz karşılaştırması yapıldığı ve sonucunda fotoğraftaki kişinin Şafak Duran ile bir kişi olduğu direnerek beklenen olduğu belirtildi. Şafak Duran raporu kabul etmediğini söyledi. Duran’ın avukatları müvekkillerinin tahliyesini dilek etti.

TUTUKLULUK BITMEME KARARI

Mahkeme heyeti, vakfedilmiş sanık Şafak Duran’ın mevkufiyet halinin devamına karar verdi. Yıldız Bilimi, Duran’ın kullandığı telefon kayıtlarının istenilmesini ve dinlenmeyen tanıkların dinlenmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla hazırlanan iddianamede, 2016 yılında Şırnak Cizre’dahi yapılan operasyonlara ele geçirilen dijital materyallerin içerisinde 2 sayı fotoğraf ele geçirildiği rapor edildi. Fotoğrafların Güllabi Kriminal Raporuna bakarak inceleme sonucunda fotoğraftaki eş ile bed Şafak Duran’ın direnerek muhtemel bir yaşama olduğu yönünde tespitin bulunduğu anlatıldı. Duran’ın örgütün rustik alanına katılarak yetişek aldığı, tespit edilen fotoğrafında örgüte ilk katılan kişilerin aldığı eğitim bilimi sonrasında mezuniyete ilgili olduğu belirtildi. İddianame, şahit beyanları ve Bitirmiş Kriminal Raporu göz önünde bulundurularak Şafak Duran’ın ‘Silahlı terör örgütüne örgen olmaö suçundan 7 yıldan 15 yıla büyüklüğünde kodes cezasıyla cezalandırılması istek ediliyor.

Share: