Karabağ şehitlerinin hatırası Çorum’da yaşayacak

Çorum Belediyesi, Çorum ile Azerbaycan’ın Fuzuli şehrinin kardeşliğine ithafen Çorum Şehitliği’nde Karabağ şehitleri anısına meşe ağacını toprakla buluşturdu.

Plakası 19 olan iki şehrin kardeşliğini pekiştirecek düşündürücü etkinliğe Şehremini Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ulvi Osman Öztürk, DOĞRU Parti İl Başkanvekili Uca Evlüce, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, şehit aileleri, gaziler, Çorum’de eğitim bilimi gören Azerbaycanlı darülfünun öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Karabağ’ı şehitliğimizde yaşatacağız

Etkinlikte mütekellim Başbuğ Aşgın, “Karabağ’dan getirdiğimiz toprakla dikeceğimiz bu meşe ağacını, Ermeni zalimlerinin yakıp bulunmayan ettikleri ormanların hesabına anıtsal namına burada dikeceğiz, gözümüz üzere bakacağız ve Karabağ’ı şehitliğimizde yaşatacağız. Rabbim kamu şehitlerimize rahmet etsin. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi daima etsin” dedi.

İlk muadele protokolünü Çorum Belediyesi imzaladı

İlk yol Karabağ’da el birliği protokolü imzalayan şehrin Çorum olduğuna hatırlatan Şehremini Aşgın, “Çorumlunun yaptığını bütün yapamaz sözünü ayrımsız nöbet henüz kanıtlamış olduk” diyerek konuştu.

Azerbaycan ziyareti sırasında Karabağ topraklarında şahit oldukları manzaraları bile paylaşan Başbuğ Aşgın, Ermenilerin zalimliğine bir misil elan tandık olduk. Azerbaycan’ın tırnağına dokunsalar Türk milleti adına birlik milli şuurumuzla, 7’den 70’e ecdadımızdan aldığımız emanetle hepimiz oradayız. Bunu bildikleri üzere Azerbaycan’da bizlere dayanıklı benzeri rabıt taalluk gösterdiler. Sizlerin selamını götürdük.” dedi.

En aşkın şehit Çorum’dan

Azerbaycan içerisindeki şehitlikte Çorumlu şehitlerin isimlerine bile gördüklerini rapor fail Başkan Aşgın, sunu çokça şehidin Çorum’dan olduğunu dile getirdi. Komutan Aşgın “1918’de Nuri ciddi himayesinde binlerce Türk’ün insanların oraya gittiğini, orada şehit olduğunu gördük. Bu bayrı birliktelik elden Karabağ ile değil beniz yıl öncesinden bin sene öncesinden. 1918’deki Nuri vakarlı komutasındaki o birliğin içerisinde genişlik çokça Çorumlular vardı. Orada en çokça ismi yazılmış olan şehitler Çorumlu. Devletimize, milletimize Tanrı zeval vermesin” diye niteleyerek konuştu.

Başbuğ Aşgın’a teşekkürname ettiler

AK Parti İl Başkanvekili Ulu Evlüce, Lüzumsuz ile ahi şehir olma gururunu Çorumlular yaşattığı amacıyla Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti. Evlüce, “Uray Başkanımızın orada yaşadıklarını anlatması, devletin, milletin, vatanın hangi kadar eke olduğun bir öğün daha ortaya koydu. Cenabıhak devletimize, vatanımıza zeval vermesin.” dedi.

MHP Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak ise Türkiye ve Azerbaycan’ın iki celal bir tane kavim olduğunu belirterek, “Bizler Azerbaycan’ın baştan sona beraberinde, tıpkı ve beraber olmaya bitmeme edeceğiz. Dünyada hak ile batılın savaşında baştan sona hakkı tutan aziz Türk milleti olarak angajman ve muadele içerisinde olacağımızı tamamen göstereceğiz. Bu manada Şehremaneti Başkanımız öncülüğündeki heyetin ahi site Mevsimli Mevsimsiz’ye yaptıkları mülakat meal açısından bizleri hem gururlandırdı hem dahi duygulandırdı. Teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çorum Şehit Aileleri Derneği Başkanı Adem Mert birlikte “Türk devletinin Azerbaycan halkının yanında olmasından gelgel ve itibar duyuyorum. Türk milleti, bütün Müslümanların umudu olmaya bitmeme edecektir.” diyerek konuştu.

Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Kesat Yeşildağ dahi, Şehremini Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkürname ederek rastgele devir devletimizin milletimizin yanı sıra olmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

Çorum Muharip Gaziler Derneği Başkanı Aşure Ayı Gül birlikte bu manalı etkinliği düzenleyen Belediye Reisi Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkürname etti. Gül, “Karabağ zaferi bizim zaferimizdir. Yekpare şehitlerimizi minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

Ağabeyi kavga sırasında Gereksiz’de gazi olan Azerbaycanlı darülfünun öğrencisi üstelik, Azerbaycan halkı yerine Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederek “Bizleri unutmadığınız üzere abim, hep şehitlerimiz ve gazilerimiz adına sizlere teşekkürname ederiz.” ifadelerini kullandı.

Kardeşlik hatırası levhası konuldu

Konuşmaların ardından Karabağ şehitleri anısına yadigâr olarak meşe ağacı toprakla buluşturuldu. Meşe ağacının önüne da “Bu meşe ağacı Çorum Belediyesi ve Nahak şehirlerinin kardeşliklerine ithafen Karabağ şehitleri anısına dikilmiştir.” kayıtlı el birliği hatırası levhası konuldu.

Program böylelikle katılımcılar martir mezarlarını mülakat ederek dua ettiler. – ÇORUM

Share: