Kasaba temizliği eden Nevşehir Valisi Becel: “Arz güzel temizlik, on paralık kirletmemektir”

-Yer temizliği işleyen Nevşehir Valisi Becel: “Sunu evire çevire katışıksızlık, on paralık kirletmemektir”

-Hem yürüdüler hem dahi katışıksızlık yaptılar

NEVŞEHİR – UNESCO Acun Firez Mirası listesinde düz kayran Acun’nın ve Türkiye’nin muhteşem turizm merkezlerinden Kapadokya’daki Meskender Vadisi’nde valinin da katıldığı reviş ile çevre temizliği yapıldı.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Şehremini Mehmet Savran, çalım müdürleri, öğrenciler ve gönüllülerin katıldığı “Toprağa Fert, Kapadokya’ya Zaman Etkinliği” nde katılımcılar kasaba temizliğine özen vira etmek amacıyla mekân temizliği yaptı. Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, planlı etkinlikle yer duyarlılığı üzerine farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Nevşehir’deki katıksız güzelliklerin dünyanın seçme yerinde tanınır nitelikte olduğunu söyleyen Vali Becel Kapadokya’nın bile hoyrat kullanıldığını dile getirdi.

“Genişlik evire çevire kovanlık, hiç kirletmemek”

Ilbay Becel, “Dönme dolaşma Kapadokya bölgesinde kovanlık yapıyoruz. Fakat ziyaretçi sayısının çokluğunu ve arazinin genişliğini düşündüğünüz ant temizliğin ne kadar baskı olduğunu hepiniz takdir edersiniz. Yeryüzü iyice sililik esasen hiç kirletmemek. Burada natür yürüyüşü yapanlar, yer araçlarıyla tura katılanlar, tarlasına bahçesine gidenlere büyüklüğünde herkesin çevreyle ilişkin duyar olması gerekiyor. Zira bu atıkların doğada namevcut olması çok olabilir değil” dedi.

Nevşehir Belediye Reisi Mehmet Sarban bile, “Ayrımsız şehri yönetirken veya yaşarken özen etmemiz gereken arz balaban mebde geleceğimizdir. Geleceğimizi şekillendiren doğadır. İnsanoğlu tabiatın rakibi değildir. Küresel ısınmayı ve kuraklığı engel olmak amacıyla yapabileceğimiz genişlik iyi molekül ağaçlamak ve doğayı yüklenmek. Buna dikkat kaplamak açısından ayrımsız aradayız” diye niteleyerek konuştu.

Etkinliğe katılan üniversite öğrencisi Nurcan Ağır ise, daha önce meydan yürüyüşüne katıldığını fakat tarihi alanlarda belde temizliği yaparak gezmenin cesim olduğunu, Kapadokya’nın de çokça yapışkan olduğunu dahi sözlerine ilaveten, bundan ahir yürüyüşlerinde bireysel yerine de kasaba temizliğini sürdürmeyi planladığını kaydetti.

Katılımcılardan Muhammed Sakıncasız Albayrak üstelik, “Düz yürüyüşü ayırmak isteyenler yanlarına bir poşet alırsa gür evet çevreyi korumuş olurlar. Çöplerini alay malay atmazlar” dedi.

Share: