Kırıkkale’deki tembel karye okulları dirim merkezine dönüştürülüyor

Kırıkkale’dahi mülga köy okulları dirim merkezine dönüştürülüyor.

Balışeyh ilçesi Beyobası köyünde oluşturulan “Karye Yaşam Merkezi”nde incelemelerde kâin İl Milli Terbiye Müdürü Hayati Santral, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Yetişek Bakanlığının son aynı yıldır birbirinden pir ve çokça makro projelere imza attığını söyledi.

Bu projelerden birisinin üstelik kapatılan karye okullarının hayat merkezi haline getirilmesi olduğuna dikkati çekici Santral, “Bu anlamda umum ülkemizde olduğu kadar ilimizde de çalışmalarımız çabukça devam ediyor. Kırıkkale’dahi mülga 10 karye okulumuz tadilattan geçiriliyor ve hayat merkezi haline getiriliyor. Bu kapsamda Bakanlığımız ve Bakanımız cins konusunda sonuna büyüklüğünde bindi veriyor.” diyerek konuştu.

Santralci, yaşam merkezlerinde ayrıntılar üzere esas sınıfları, kıraat odaları, marifet ve zeka oyunları atölyesi, normal sınıflar ile bazen okullarda havuz da bulunduğunu dile getirdi.

Büyükler için bile ahali terbiye kursları ve karye anı odalarının bulunduğunu anlatan Santralci, şöyle konuştu:

“Hatıra odalarında köyün geçmişten günümüze büyüklerinin, daha geçmiş görev yapmış öğretmenlerin, müdürlerin ve köyün kültürel eşyalarının olduğu güzel ayrımsız ayn düzenledik. Esasen ihtiyar heyetinin derinti yapacağı odaları dahi yeniden tasarım ediyoruz. İhtiyar heyeti burada derinti yapabilecek, köyün imamı Kur’an kursu açabilecek. Köylerimize mümasil yerlerde mevsimlik işçilerin çocukları var. O çocuklarımızı de servisle dirim merkezlerine getireceğiz ve eğitimlerini vereceğiz. Artık mülga karye okullarımızın kapılarına kilit vurulsun istemiyoruz.”

Telefoncu, desteklerinden kıran Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer ve nezaret yetkililerine teşekkür ederek, ildeki karye dirim merkezlerinin Vekil Özer’in katılımıyla hizmete açılacağını kaydetti.

Share: