Lokanta ana önder olmasını istediği oğluyla aynı üniversitede yetişek görüyor

Bingöl’da aşçı işleten Aysel Arda Hamaset, şef olmasını istediği oğluyla Bingöl Üniversitesi Sosyal Ulum Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı’nı kazanarak, alay malay yetişek görmeye başladı.

Kent merkezinde 7 yıldır lokantacılık işleyen 40 yaşındaki Atılganlık, liseden mezun olduktan bilahare beraberinde çalışmaya başlayan 21 yaşındaki oğlu Kağan’ın mutfaktaki yeteneğini fark etti.

Oğlunun bu alanda eğitim alarak ilerlemesini talip anne Yürek, onu motive etmek üzere gelişigüzel üniversite sınavına hazırlandı.

Girdikleri sınavda aldıkları puanla Bingöl Üniversitesi Sosyal Ulum Patika Yüksekokulu Aşçılık Programı’na yerleşen esas ve oğlu, bir sınıfta eğitim bilimi görüyor.

Mutfağını paylaştığı evladıyla espas arkadaşı dahi olan Güven, kılgısal eğitimlerde hazırladıkları yemeklerle yeteneklerini sergiliyor.

“Ensiz dışında üstelik ülkemizin yemeklerini yarmak istiyoruz”

Esas Aysel Arda Büzük, AA muhabirine, 7 yıldır lokantasında yöresel yemekler yapıp müşterilere sunduğunu söyledi.

Yanında çalışan oğlunun yeteneğini ve ahali lezzetini fark edince bu alanda kendisini geliştirmesi için eğitim bilimi almasını istediğini dile getiren Yürek, alay malay okumaya değişmeyen verdiklerini, sınavda muvaffakiyetli olunca dahi tıpkısı bölüme yerleşerek sınıf arkadaşı olduklarını belirtti.

Yürek, “Bu Arada öğüt çalışıyoruz, okula gidip geliyoruz. Oğlumla gelişigüzel kavzamak çok adamakıllı ayrımsız kalp, hava donör. Oğlumu gittikçe çokça ünlü bir önder, öğrenciler yetiştiren öğretim üyesi kendisine yolmak isterim. Yurt dışına gidip ülkemizin yemeklerini orada bile tahsis etmek istiyoruz. Orada güzel tıpkı aşevi açıp işimizi ilerletebiliriz. İş yerimde oğlumun desteğini çokça görüyorum. O çalışırken gözüm arkada kalmıyor.” dedi.

“Annemin mutfağa dayalı haddinden fazla bilgisi var”

Hakan Cüret da liseden mezun olduktan bilahare kemirmek yapmaya başladığını anlatım etti.

Yeteneğini görünce dahi bitmeme ettiğini anlatan Güven, “Annemle mutfağa girdikten sonra bu alanda darülfünun okuma niyetimiz oluştu. Aynı bölümde okumaya başladık. Onun birlikte yemeklerin püf noktasını ve bakir teknikler öğreniyorum. Annemin mutfağa dayalı çok bilgisi var, ben birlikte ondan faydalanıyorum. Tıpkı nevi ayrımsız etap önümden elimi tutuyor.” ifadelerini kullandı.

Çekinmezlik, annesiyle bu arada okuduğunu herkese gururla söylediğini dile getirerek, gelişigüzel okula gidip geldiklerini, vazife yaptıklarını, mesafelik arkadaşı olduklarını belirtti.

Bingöl Üniversitesi Toplumsal Ulum Patika Yüksekokulu Öğretim Yardımcısı Aziz Bükey de aşçılık programında dişçi, güven mensubu, mimar, mühendis ve öğretmen kadar değişik iz gruplarından dahi öğrencileri olduğunu kaydederek, bu programdaki öğrencilerin yaş ortalamasının diğer bölümlere göre henüz yukarda olduğuna belen etti.

Öğrencileri Aysel Arda ve Melik Güven’in uygulamalı eğitimlerde mutfakta hünerlerini sergilediğini anlatan Bükey, bu durumdan memnun olduklarını tabir etti.

Bükey, “Temel belli bire bir aleniyet katetmişken, çocuğu de uzmanlaşmaya çalışıyor. Bu bile şurası gösteriyor; aşçılık programı aslında sadece tıpkısı patika grubunun oluşturulması üzere verilen bire bir eğitim bilimi değil, ayrımlı iz grubundan insanların birlikte hususi ilgilendiren alanı.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: