Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri Ahlat’ta pahal katılımla sürüyor

Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları “1071 Melik Alparslan Çakal Armudu Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki ulus bahçesinde ciddi katılımla bitmeme ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Okçular Vakfı eliyle birleştirme edilen programın ikinci gününde Yabani Armut Budun Bahçesi’ne gelen ziyaretçiler, illerin anane ve göreneklerini tanıtıcı 51 tematik çadırı dolaştı, güreş, süvari cirit ve süvari okçuluk gösterilerini takip etti.

Davul zurna eşliğinde yapılan ahali oyunları gösterilerini izleyen, halay calip ziyaretçiler, stantları gezerek kadınların ürettiği ahali emeği göz nuru ürünleri ile tematik çadırlarda açılan hüsn-ü minval ve cilt atölyelerindeki çalışmaları inceledi.

Aileleriyle etkinliğe katılan ayrıntılar bile kendileri için oluşturulan alanlarda golf, futbol, basketbol, mangala, ihtilas atma gibi anadan görme oyunları oynadı, ağababa bindi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın konser verdiği, piyes ekibinin eylem yaptığı alanda, yurdun ciharıyek yanından ve komşu ülkelerden mevrut misafirler, devir boyu bitmeme eden etkinliklerle eğlendi.

Ziyaretçiler, ayrımlı yörelerden gelenlerin seslendirdiği türküleri dinlerken tıpkısı yandan bile alanın güvenliğini sağlayan polis güçleri ve jandarmanın süvari birlikleriyle ışık çektiriyor.

Bitlis Güvenlik Müdürlüğü gidiş geliş ekiplerinin çocuklara trafik kuralları için brifing yaptığı etkinliklerde, UMKE, 112 afiyet ekipleri bile vatandaşlara esenlik hizmeti veriyor.

Çakal Armudu Belediye Başkanı Abdulalim Seçkin Güdücü, AA muhabirine, Anadolu’yu dar özne, İslamlaştıran ve Türkleştiren asaletli orduyu tesit etmek amacıyla toplandıklarını söyledi.

Etkinliklerin mülevven geçtiğini anlatan Çoban, “81 ilimizin gelişigüzel aracılığıyla insanlar koşarak mevrut ve burada buluşmuş. Melik Alparslan’ın çağrısına uyarcasına cümle burada. Milletimiz eş değerlerde, eş paydada buluşmanın hazzını yaşıyor. Diyarbakır, Edirne, Kars, Hakkari, Manisa, İzmir ve özge tamlık iller Çakal Armudu’ta buluşmuş. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı ile nazik ayrımsız medeniyetin mensubuyuz. Ortak değerlerimizde bir tane ayrımsız bayrak, yegâne yurt ve biricik şevket şuuruyla buradayız. Cenabıhak birliğimizi sürekli kılsın. Ülkemizi seviyoruz ve tarihimizi esirgeme ediyoruz.” diyerek konuştu.Share: