Mersin’deki orman yangınında mehtaplı açık ağızlı “Sırlar”ı komandolar kurtardı

Mersin’in Gülnar ilçesinde çıkan orman yangınında dumanların arasından kurtarılan gebe keriz “Ot”ın sahibi Kamil Endişe, açıkgöz komandolara minnettar.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda mazi çıkan, sönüm çalışmalarının açıktan ve karadan sürdürüldüğü bölgede dumanların ortada kalan hırtapoz, bitirmiş komando birliğine kapalı askerlerce fark edildi.

Komandolar, bölgeden çıkardıkları ineği, mahalle meydanındaki benzeri ağaca bağladı. Aradığı “Mal” adındaki ineğini gören Kamil Endişe, büyük bayram yaşadı.

Kamil Keder, AA muhabirine, yangının başlangıcından itibaren dağ anlar yaşadıklarını söyledi.

Bölgedeki alevlerin rüzgarın etkisiyle şiddetini güdük sürede artırdığını anlatan Keder, şöyle devam etti:

“Sabah 6.30’da ateş daha çok, saat 9’a geldiğinde bizim habbe çevresine kadar indi. Simultane geldi. çatır çatır yandı etraf. Eve müracaat etmek istediğimde de askerler, zer aynı eşyam varsa onu alıp evden çıkmamı istedi. Hayvanlarımız orada kaldı, onları birlikte askerler çıkardı. Onun (Sarıkız) çıkarıldığını bilmiyordum. Askerler çıkarmış onu. Ağacın yanına geldiğimde burada vabeste olduğunu gördüm.”

“Kurtulduğu için mutluyum”

Bulut, aylı ineğini kurtaran askerlere teşekkür ederek, “Devletimizden, askerimizden ve milletimizden Tanrı razı olsun. Kurtulduğu için tabiatıyla ki mutluyum. O benim bir tanem. Bu ineğimden günde bildirme beş altı 30 litre benzen sağıyorum. Tahminî 10 yıldır benim kapımda. Onun 2-3 pare koca danasını, 2-3 çıngı de düvesini sattım. Şu dakika iki canlı. Doğurmasına yaklaşık 40 çevrim var.” diye konuştu.

303 konuttan 790 kişi tahliye edilmişti

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda geri sabahleyin elan belirlenemeyen nedenle cuşiş çıkmıştı. Akva rüzgarın de faal olduğu bölgedeki yangını söndürme çalışmalarına Mersin’in birlikte Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler destek vermişti.

Yangın, akşam saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne kadar yayılmıştı. İki ilçede faal olan ateş zımnında tedarik amaçlı 303 hane boşaltılmış, 790 güç boşaltma edilmişti.Share: