NAZIR AKARET VE UKRAYNA ALTYAPI BAKANI KUBRAKOV, MÜŞTEREK KOORDİNASYON MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret ve Ukrayna Enfrastrüktür Bakanı Oleksandr Kubrakov, İstanbul’üstelik faaliyetlerini sürdüren Baş Başa Koordinasyon Merkezi’ni müzakere etti.

Tahıl koridoru amacıyla varılan mutabakatın temellerinin atıldığı Ehlidil Kasrı’ndaki görüşmenin arkası sıra Akaret ve Kubrakov Yanında Koordinasyon Merkezi’ne her an faaliyetlere ilişik bilgi aldı.

Ziyaretin arkası sıra yapılan basın açıklamasında mütekellim Bakan Akar, sözlerine Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilgilendiren eroin ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden işçilere yağmur, yaralılara felah dileklerini ileterek başladı.

Tahıl koridoruna müteveccih atılmış imza sonrasında yaklaşık üç ayın geride kaldığını tabir eden Akar, “Bu üç aylık süre içre mecmu 345 gemi Ukrayna limanlarından 7 milyon 700 bin ton tahılın sevkiyatını gerçekleştirdi. Bu, memnuniyet donör benzeri sonuç” diye konuştu.

Bu başarılı sonucun alınmasında katkısı olanlara teşekkürname fail Nazır Akaret, şunları söyledi:

“Omuz Omuza Eş Güdüm Merkezi’ndeki arkadaşlarımızın Rusya, Ukrayna, BM ve Türkiye aynı bütün namına yaptıkları bu çalışmaları hem insani hem de tarihi tıpkı görev olarak görüyoruz. Hububat sevkiyatının gerçekleştirilmesiyle alay malay dokunaklı şekilde tahıl fiyatlarının düştüğünü biliyoruz. Bu, Karadeniz tahıl inisiyatifi ile etraf tıpkısı araya gelebildiler. Bizim dileğimiz, bundan sonra de değişik sorunların çözümünde bu yaptığımız çalışmanın ayrımsız benzeşim yapılanma etmesidir.”

Türkiye’nin herhangi bir antlaşma komşularının sınırlarına, toprak bütünlüğüne hürmetkâr, barıştan ve istikrardan yana olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Bir politikamızı asetat tıpkı şekilde sürdürüyoruz” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın benzeri dakika önce ateşkesin sağlanması ve sorunun diplomatik yol ve yöntemlerle çözümüne müteveccih çabalarına dikkati calip Akar, kendilerinin birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yöndeki talimatları doğrultusundaki çalışmalarına devam ettiklerini aktardı.

Türkiye’nin kolaylaştırıcı tutumunu sürdürdüğünü, çalışmalarına olabildiğince dengeli ve orta yerine devam ettiğini dile getiren Akar, şunları söyledi:

“Zahir kim bu tutarlı politikamızı sürdürerek hububat konusuna tıpkı hal getirebildiysek, aynı şekilde köle değişimi bile bu politikanın tıpkı ürünüdür. Amacımız; benzeri an evvel barışçıl yol ve yöntemlerle sorunun çözümü amacıyla çalışmaların sürdürülmesi, bu yöne gidilmesi, gerginliğin azaltılması ve herhangi bir aksaklığa saha vermeden insancasına yardımların dahi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasıdır.”

Milli Savunma Bakanı Akaret, sözlerinin böylecene hububat koridorunun oluşturulmasındaki katkılarından dünya teşekkür ettiği Kubrakov’un bundan sonraki katkılarının önemine işaret etti. Akar, Yanında Eş Güdüm Merkezi görevlilerine birlikte pahal çalışmalarından dünya teşekkürname ederek, başarı dileklerini iletti.

Ukrayna Enfrastrüktür Bakanı Oleksandr Kubrakov de sözlerinin başında Bartın’daki eroin ocağında meydana gelen patlama ile ilişik taziye dileklerini tabir etti.

Kendisinin de aynı madenci çocuğu olarak yaşananları haddinden fazla gür anladığını belirten Kubrakov hayatını kaybeden işçilere yağmur, yaralılara şifa diledi.

Hububat koridorunun oluşturulmasındaki katkılarından ortalık Reisicumhur Erdoğan ve Milli Defans Bakanı Akar’a teşekkürname fail Kubrakov, “Söz Konusu hububat inisiyatifinin başarısıyla sevkiyatı yapılan tahıl miktarı 8 milyon tona yaklaştı. Bu inisiyatifin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu inisiyatifle dünyadaki hububat fiyatları arasındaki bağlantıyı anlıyoruz” diye konuştu.

Bahis Konusu inisiyatifin başarısı üzere ellerinden geleni yapacaklarını üstelik bildiren Kubrakov, “Hele esir değişimi üstüne Cumhur Reisi Sayın Erdoğan’a teşekkürname ediyoruz. Katkılarınız haddinden fazla önemliydi, elhak bu katkılar sayesinde bu değişim gerçekleşti” dedi.

Kubrakov ile Bile Eş Güdüm Merkezi’nde görevli Ukraynalı personelle ayrımsız araya mevrut Vekil Akaret elan sonradan Merkez’dahi memur Acımasız personeli bile mülakat ederek hikmet aldı.

Share: